96 raste të reja me COVID-19 dhe 2 viktima, zgjerohet harta e qyteteve të prekura

koronavirus

96 raste me koronavirus u zbuluan gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar totalin e të infektuarve në 3 667.

Ministria e Shëndetësisë njoftoi se në 24 orët e fundit dy pacientë kanë humbur jetën: një 63-vjeçare nga Shkodra dhe një pacient 63-vjeçar nga Elbasan, me sëmundje bashkëshoqëruese.

Të infektuarit e rinj janë 51 raste në Tiranë, 6 në Shkodër, 5 në Durrës, nga 4 raste në Elbasan e Pogradec, nga 3 raste në Krujë e Kukës, nga 2 raste në Fier, Lezhë, Kavajë, Kamëz e Dibër dhe nga një rast në Kurbin, Korçë, Devoll, Has, Lushnje, Mat, Përmet, Sarandë, Bulqizë dhe Prrenjas.

Në spital janë të shtruar 90 pacientë, mes tyre edhe mosha të reja. 10 pacientë janë në terapi intensive në gjendje serioze dhe 5 prej tyre janë të intubuar në gjendje të rëndë.

Në 24 orët e fundit janë shëruar 48 qytetarë, duke e çuar në 2 062 numrin e të shëruarve që nga fillimi i epidemisë.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale