90 vjet Ferrari. Festohet me hibriden 1000 kuaj fuqi » Business Magazine Albania – Media Dixhitale dedikuar Sipërmarrjes
Përditësuar së fundmi: 04/06/2019

90 vjet Ferrari. Festohet me hibriden 1000 kuaj fuqi

Share
nga Admin
Qer 04, 2019
Business Magazine Albania constitutes an online periodical publication of business related articles. It is the first of
lexo me teper >

Nga Formula 1, në rrugët urbane. Ferrari ka prezantuar modelin “SF90”, i pari automjet hibrid në historinë e Ferrarit që prodhohet në seri.

Me të njëjtën teknologji të përdorur edhe nga Vettel dhe Leclerc në garat e Formulës 1 ka lindur modeli në nder të 90-vjetorit të skuderisë italiane me seli në Maranello. Ferrari hybrid është preyantuar në Fiorano të Italisë.

Modeli hibrid rrugor ka një motor 8 cilindra në formë V, 90 gradë, dhe 3 propulsorë, dy të përparëm dhe një të pasëm.

Fuqia maksimale mbërrin deri në 1.000 kuaj fuqi. Ky është një rekord ky për një automjet ekstrem rrugor.

Çmimi i saj ende nuk është bërë i ditur. Pritet të dalë në treg vitin e ardhshëm, me një çmim që mund t’i kalojë gjysëm miliardë dollarë.

Lastampa.it