8 mënyra për të investuar në veten tuaj (vazhdim) - Business Magazine Albania

8 mënyra për të investuar në veten tuaj (vazhdim)

për të investuar

Ky artikull është vazhdim i artikullit: 7 mënyra për të investuar te vetja juaj

 • Optimizoni mjedisin tuaj

Kjo ka 2 përfitime të qarta:

 • Menaxhimi i kohës – nuk po humbisni më kohë duke kuptuar se ku janë të gjitha gjërat tuaja ose çfarë duhet të bëni më pas.
 • Rritja e efikasitetit – hapësirat e organizuara mirë ju lejojnë të bëni më shumë.

Edhe nëse nuk ndiqni një qasje minimaliste ndaj jetës, ideja e organizimit të gjërave është diçka me të cilën shumica e të rinjve po luftojnë. E keqja është se disa njerëz nuk veprojnë gjatë jetës së tyre, duke jetuar në një mjedis të vazhdueshëm të dominuar nga kaosi.

Lumturia, suksesi dhe ndjenja e qetësisë vijnë si pasojë e vendosjes së rendit në kaosin e botës; filloni duke optimizuar mjedisin tuaj të afërt dhe zgjerohuni jashtë tij.

 • Mësoni diçka

Nëse doni të zotëroni diçka, mësojini të tjerët!

Mësimdhënia është një mjet i jashtëzakonshëm që ne e kemi përdorur vetë. Pse? Ju detyron t’i racionalizoni gjërat në një mënyrë që është e lehtë për t’u kuptuar dhe ndjekur gjatë. Është një nga gjërat që ne e urrenim më shumë në shkolla: Mësimi ndalon në momentin kur filloni të mësoni përmendësh!

Në vend që të mësoni formula dhe paragrafë fjalë për fjalë, të mësuarit duhet të jetë rreth të kuptuarit. Kur i mësoni dikujt ndonjë gjë, ju detyron të siguroheni që të keni një trajtim mjaft të mirë mbi temën në fjalë, në mënyrë që të mund të transmetoni njohuritë. Në këtë proces, ju jeni duke marrë shumë vlerë për veten tuaj, sepse informacioni që po mësoni bëhet i çimentuar në pallatin e mençurisë që është truri juaj.

 • Ndërtoni një rrjedhë të veçantë të ardhurash që nuk varet nga ju

Kjo është e vetmja pikë e pastër financiare në këtë listë, megjithëse gjithçka që përmendim lidhet indirekt me paratë dhe ju bën të fitoni më shumë para në planin afatgjatë.

Ja e vërteta:

 • Ju kurrë nuk do të jeni të pasur nëse nuk keni shumë të ardhura!
 • Ju mund të fitoni disa para me një punë shumë të paguar ose duke punuar shumë në biznesin tuaj, por pasuria vjen nga jashtë punës.

Sa fitoni nëse nuk punoni?

Ju jeni këtu sepse doni të dini se si të investoni në veten tuaj.. Epo, investoni paratë tuaja që të mos keni nevojë të punoni për para. Këshilla më e vjetër në libër: lërini paratë të punojnë për ju!

Ju kurrë nuk do të jeni të pasur për sa kohë që po tregtoni kohën për para! Në momentin që jeni në gjendje të gjeneroni një rrjedhë të dytë të ardhurash që është e pavarur nga ju, jeta juaj ndryshon. Mund të mos jetë shumë, por nëse e bëni siç duhet, është aty për të qëndruar.

 • Pastroni imazhin tuaj

Investimi në veten tuaj do të thotë t’ju japë akses në numrin më të madh të mundësive. Ne të gjithë i gjykojmë njerëzit nga pamja e tyre dhe profilet tuaja në rrjetet sociale janë rrobat e perandorit të ri. Ju ndoshta po gënjeni veten nëse mendoni se nuk ju ndikon.

Pastroni Facebook-un tuaj, pastroni LinkedIn-in tuaj, bëni pak pastrim dhe mundësitë do të fillojnë t’ju vijnë.

Tani filloni të kujdeseni më mirë për veten, mësoni për fitnesin, për rregullimin, për higjienën personale dhe topi i borës do të vazhdojë të rrokulliset poshtë kodrës në favorin tuaj.

 • Ekspozoni veten para artit dhe ideve krijuese rregullisht

Shumica e njerëzve nuk e kuptojnë se sa i vlefshëm është arti. Ata mendojnë se pikturat janë të shtrenjta dhe “kush ka kohë të shikojë statujat, ndërtesat.” Dhe e vetmja mënyrë për të qenë krijues është të ushtroni muskujt tuaj krijues. Mendoni si drita në një dhomë. Sa më shumë ta ekspozoni veten ndaj të tjerëve, aq më shumë shkëlqeni. Ju lidhni pikat ndryshe, mësoni për qasje të ndryshme.

Jashtë familjes, arti dhe bukuria është ndoshta gjëja jonë e preferuar për t’u rrethuar.

 • Arti duhet t’ju frymëzojë.
 • Duhet t’ju bëjë të mendoni.
 • Duhet t’ju bëjë të pyesni për gjërat.
 • Do t’ju tregojë më shumë për veten tuaj.

Kjo është arsyeja pse ju duhet të bëni një zakon të mos dilni ballë për ballë me kreativitetin me çdo mundësi që keni.

Lexoni: Histori personale/ Kjo vajzë la punën e saj për të bërë një biznes që i ofron 10 mijë$ në muaj të ardhura pasive

 • Mësoni një gjuhë të re

Mësimi i një gjuhe të re ka një vlerë të shtuar të menjëhershme në treg. Për shkak të saj do të merrni punë më të mira ose marrëveshje më të mira, por kjo nuk është e gjitha. Kur mësoni një gjuhë të re, truri juaj po zgjerohet. Ju po mësoni kulturën, po mësoni struktura të reja të cilat të gjitha kanë rezultate të përsëritura me kalimin e kohës.

Nuk dëmton që rrethi juaj i brendshëm rritet në vlerë për shkak të pasionit tuaj të ri të gjetur. Shkuarja në një restorant në Itali dhe porositja në italisht i bën të gjithë miqtë tanë italianë të ngrenë duart lart dhe të brohorasin.

 • Pajisje dhe vegla më të mira

Nga gjithçka në këtë listë, kjo është më e thjeshta.

Blini mjete më të mira që ju lejojnë ose:

 • Të rrisni cilësinë e punës suaj — ose
 • Të bëni punën tuaj më shpejt.

Në fillim të udhëtimit tuaj, të paktën 70% e të ardhurave tuaja të mbetura duhet të riinvestohen në pajisje që lidhen drejtpërdrejt me sjelljen e më shumë parave.

Pse? Sepse këto janë gjëra që duhet t’i blini një herë dhe më pas jeni gati për të shkuar.

Në një moment do të keni gjithçka që ju nevojitet dhe këto mjete do të paguajnë vetë në një periudhë afatshkurtër dhe afatmesme.

Mos kini frikë të shpenzoni më shumë për gjëra që fitojnë para, jo vetëm që ato janë një shpenzim i zbritshëm, por nuk mund të përballoni të humbni kohë duke rregulluar çështje që mund të zgjidhen thjesht duke u hedhur para atyre.

 • Praktikoni analizën e vetes dhe mos u thoni PO marrëzive

Kjo ka të bëjë me investimin e kohës te vetja juaj.

Ja pse analiza e vetes është një nga aftësitë më të vlefshme që kemi zhvilluar gjatë viteve. Ajo lidhet me meditimin, por jo vetëm.

Ne të gjithë mbajmë një tufë bagazhesh me vete. Qëllimi i analizës së vetes është që t’i zgjidhni çështjet e së kaluarës një nga një, derisa një ditë, kur gjithçka që duhet të shqetësoheni ose të stresoheni janë çështjet që keni në dorë.

Ky është një hap themelor drejt lumturisë!

Të mos kesh shqetësim për gjërat e së kaluarës është ndriçuese dhe çliruese.

A mund të imagjinoni të arrini në një pikë të jetës tuaj ku të gjitha shqetësimet tuaja zbresin në gjëra të thjeshta dhe të parëndësishme?

Hapi shtesë për këtë nuk është sjellja e çështjeve të reja. U thoni PO gjërave që e dini se nuk dëshironi t’i bëni dhe njerëzit përfitojnë nga kjo që ju çon drejt një jete më të mjerueshme sesa meritoni.

Ndaloni ta bëni këtë. Ndaloni së jetuari për njerëzit e tjerë dhe filloni të mendoni për atë që dëshironi nga jeta vetë.

Investimi në vetëvete do të thotë t’i merrni seriozisht të gjitha këto gjëra që kemi përmendur dhe t’i ndiqni ato sepse e kuptoni dhe mund të shihni se ato kanë një ndikim të drejtpërdrejtë të dobishëm në ekzistencën tuaj.

/entrepreneuria

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0