Histori personale/ Kjo vajzë la punën e saj për të bërë një biznes që i ofron 10 mijë$ në muaj të ardhura pasive - Business Magazine Albania

Histori personale/ Kjo vajzë la punën e saj për të bërë një biznes që i ofron 10 mijë$ në muaj të ardhura pasive

Duket e vështirë për t’u besuar, por kanë mbetur vetëm rreth shtatë javë nga viti 2021. Lajmi i mirë është se nëse keni disa objektiva për paratë, për të cilat keni punuar dhe keni dashur të filloni një punë anësore për t’ju ndihmuar të arrini atje , nuk duhet të prisni deri më 1 janar.

Fillova punën time të parë në maj të vitit 2013, një blog ushqimor i quajtur Delish D’Lites. Falë blogut tim, në vitin 2021 lashë punën time 9 me 5 dhe munda të bëja punë-opsionale. Tani fitoj mbi 10,000 dollarë në muaj të ardhura pasive.

Puna anësore që filloni sot mund të bëhet bileta juaj për lirinë financiare. Pra, si të filloni të zgjidhni atë të duhurën për ju? Këtu janë disa pyetje kyçe që duhet t’i bëni vetes ndërsa filloni të eksploroni opsionet tuaja të punës anësore dhe këshilla ime më e mirë për të filluar sot.

Në cfarë je i zoti?

Kur mendoni për fillimin e një pune opsionale, hapi i parë që duhet të bëni është të vendosni se çfarë saktësisht mund të bëni për të fituar të ardhura shtesë. Të hedhësh një vështrim në aftësitë tuaja personale dhe profesionale është një vend i mrekullueshëm për të filluar.

A keni marrë aftësi të vlefshme në karrierën tuaj që mund t’i shndërroni në një punë anësore? Nëse aktualisht keni një karrierë në një fushë shumë të përkthyeshme si shitjet, marketingu, mësimdhënia, kontabiliteti ose ligji, mund ta ktheni atë ekspertizë në një shërbim këshillimi ose stërvitjeje.

E ktheva dashurinë time për gatimin dhe ushqimin në një punë anësore që më siguron gjashtë shifra në vit, duke hapur një blog ushqimesh dhe duke ndarë recetat e mia familjare. Nëse jeni të apasionuar pas një teme specifike, filloni të eksploroni se cilat produkte ose oferta me pagesë mund të krijoni për të fituar para nga projektet tuaja të pasionit.

Sa kohë dhe para keni për të investuar?

Fillimi i një pune anësore do të kërkojë një lloj investimi në kohën ose paratë tuaja, prandaj pyesni veten se sa nga të dyja këto forma të monedhës keni në dispozicion? Nëse doni të filloni një blog për shembull, mund të jetë një propozim relativisht i lirë për të nisur, në varësi të platformës dhe shërbimit pritës, shpesh duke filluar nga 99 dollarë në vit ose më pak.

Do të kërkojë një kohë të konsiderueshme përpara për të krijuar përmbajtje që drejton trafikun në faqen tuaj të internetit. M’u deshën rreth dy vjet që të filloja të fitoja para.

Ndoshta ju dëshironi të bëheni një krijues i kurseve dixhitale. Përmbajtja e kursit tuaj do të duhet të strehohet në platforma si Podia, Teachable ose Kajabi, dhe këto sajte mund të kushtojnë diku nga 39 dollarë në muaj e lart. Ka të ngjarë që do të duhen disa javë ose muaj për të krijuar kurrikulën tuaj dhe planin e marketingut. Me aftësinë për të përdorur mediat sociale si mjete marketingu falas, mund të jetë më e lehtë se kurrë të filloni diçka me një kosto të ulët për ju.

Jini realistë për atë lloj kohe dhe energjie që duhet t’i kushtoni punës suaj anësore dhe do të përgatiteni për sukses afatgjatë.

Cili është qëllimi juaj i parave?

Një nga arsyet e shkëlqyera për të filluar një punë anësore është përdorimi i tij për t’ju ndihmuar të arrini qëllimet tuaja të parave më shpejt, pavarësisht nëse kjo është shlyerja e borxhit, kursimi dhe investimi më shumë, ose heqja dorë nga puna juaj 9 me 5 për t’u bërë një sipërmarrës me kohë të plotë.

Pra, cili është qëllimi juaj i parave? Filloni duke bërë disa kërkime për disa punë të ndryshme për të cilat jeni të interesuar për t’ju ndihmuar të vendosni nëse ato ia vlejnë kthimin e investimit tuaj.

Kur bëhet fjalë për përcaktimin e tarifave tuaja, unë rekomandoj t’u referoheni platformave si Glassdoor ose PayScale për të marrë një vlerësim të përafërt të asaj që fitojnë njerëzit me përshkrime pune si tuajat në një mjedis tradicional të vendit të punës. E bukura e sipërmarrjes është se ju përcaktoni sa fitoni. Çmimet tuaja duhet të vendosen në bazë të vlerës që shërbimet tuaja ofrojnë për klientët tuaj.

E dija që doja të zëvendësoja pagën time, e cila ishte rreth 118,000 dollarë në vit. Për shembull, pasi bëra seanca stërvitore një për një për disa muaj me një çmim prej 97 dollarësh, fillova të bëja seminare ku mund të shërbeja qindra në një seancë të vetme. Fillova të tarifoja 17 dollarë, më pas 27 dollarë dhe e ngrita çmimin ndërsa ndërgjegjësimi dhe fuqia e markës sime rriteshin.

Lexo edhe: A duhet t’ju besojmë shefave që thonë këto fjali?!

Më pas, vendosa t’i zhvendos shërbimet e mia të stërvitjes në një format kursi dixhital që do të më lejonte t’u shërbeja edhe më shumë klientëve në një mënyrë më të gjerë kundrejt një seminari të vetëm. Kam krijuar kursin tim të parë dixhital në dhjetor 2020 dhe kam fituar mbi 135,000 dollarë në një vit të vetëm. Tani që i kam rritur të ardhurat e biznesit tim në gjashtë shifra, jam fokusuar për të krijaur më shumë kohë të lire për veten duke zbatuar sisteme të automatizuara shitjesh që mund të shesin produktet e mia në mënyrë pasive.

Si një biznes i përballur me publikun, fillova të më afroheshin kompani që donin të bashkoheshin me mua në fushatat e mediave sociale. Mund të jetë e vështirë të dish se sa të tarifosh për këto lloj gjërash, por më pëlqen t’u them njerëzve: “Nëse çmimi nuk ju emocionon, nuk është mjaftueshëm i lartë”.

Përfundimisht, vendosa të punoja me një agjent që merret me pjesën e negociatave të bashkëpunimeve të markave, në këmbim të një tarife. Kjo më kursen shumë kohë që mund t’i kushtoj zhvillimit të biznesit tim.

Çfarë mjetesh ju nevojiten për të përgatitur veten për sukses?

Fillimi i një pune anësore do të thotë se po filloni një biznes, kështu që këshilla ime më e mirë është ta trajtoni si të tillë që nga dita e parë. Sigurohuni që po ndani biznesin tuaj dhe financat personale për ta bërë më të lehtë përgatitjen e taksave. Monitoroni shpenzimet dhe të ardhurat tuaja duke përdorur metodën tuaj të preferuar, qoftë kjo një fletëllogaritëse Excel ose një sistem kontabiliteti në internet si QuickBooks ose Xero.

Vendosni nëse doni të formoni një ent biznesi, ose nëse dëshironi të qëndroni një pronar i vetëm në fillim. Unë isha një pronare e vetme për pesë vjet dhe sapo fitoja rreth 40,000 dollarë nga nxitimet e mia anësore, vendosa të krijoj një shoqëri me përgjegjësi të kufizuar me ndihmën e kontabilistit tim.

Lexo edhe: Si të forcojmë komunikimin dhe marrëdhëniet në vendin e punës

Milioneri 30-vjeçar, i cili filloi të shpërthejë, synon të ndihmojë “të pafuqishmin”

Taksat janë një tjetër temë që shpesh mund të shkaktojë frikë në zemrën e një pronari të ri biznesi. Mund të jetë një luftë për t’i bërë kokën apo bishtin, veçanërisht nëse jeni krejt i ri në sipërmarrje.

Kur depozitova taksat e mia në 2018, i detyrohesha pothuajse 9,000 dollarë taksa mbi të ardhurat e papaguara për shkak të të ardhurave të mia nga nxitimi. Kontabilisti im sugjeroi të vendosja 15% të të ardhurave të mia në taksa dhe fillova të bëja pagesa të vlerësuara tremujore në IRS në mënyrë që të shmangja një tjetër surprizë të tillë.

Puna ime e fundit anësore, është një podcast që fillova në vitin 2019 i quajtur “Yo Quiero Dinero” dhe më ka lejuar të bëhem një sipërmarrës me kohë të plotë. Tani puna ime më jep mundësinë të paguhem për të folur me njerëzit në të gjithë botën për financat e tyre personale. Pra, nëse doni të eksploroni pasionin tuaj, të bëni një ndryshim në karrierë ose thjesht të fitoni disa para shtesë, shpresoj se mund t’i përdorni këto këshilla për të vendosur se ku të filloni udhëtimin tuaj të punës anësore sot.

Grow

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0