8 librat më të mirë të vetë-zhvillimit për t'u lexuar në vitin 2024 - Business Magazine Albania

8 librat më të mirë të vetë-zhvillimit për t’u lexuar në vitin 2024

8 librat më të mirë të vetë-zhvillimit për t'u lexuar në vitin 2024

Është një fakt i njohur që individët më të suksesshëm në botë janë lexues të zellshëm, disa e ndajnë këtë në rrjete sociale, ndërsa të tjerë si Bill Gates madje ndajnë listën e tyre me librat që duhet të lexojnë për të gjithë vitin me  detaje  të hollësishme. Pse librat? Ne jetojmë në vitin 2024 dhe ekzistojnë burime të panumërta të informacionit në dispozicion. Megjithatë, ka një gjë të vogël që i bën librat të dallojnë nga këto burime të tjera! Dhe ajo është mungesa e shpërqendrimeve!

Me çdo lloj informacioni digjital, duam apo jo, ekzistojnë disa shpërqendrime si thirrjet në telefon, mesazhet, njoftimet nga aplikacionet, dëshira për të kontrolluar rrjetet sociale, email-et, etj. Të gjitha këto kontribuojnë në ndërrime të shpeshta të kontekstit ose mund të mbjellin mendime të tjera në mendjen tonë ndërsa lexojmë një informacion, që në afat të gjatë do të ndikojë në aftësinë tonë për të mbajtur mend atë informacion të veçantë. Me një libër të mirë të vjetër, ne krijojmë një ndarje nga ato shpërqendrime dhe na mbajnë jashtë ciklit të njoftimeve. Një tjetër përfitim i madh i leximit të një libri është mënyra për të mashtruar trurin tonë në modalitetin e përqendrimit ose gjendjen e rrjedhës. Dhe kjo arrihet duke ndjekur një rutinë të caktuar për këtë zakon. Qoftë duke ndezur qirinj, ose thjesht duke u ulur rehat në karrigen tuaj të preferuar, është një sinjal për trurin tuaj për të përgatitur leximin, dhe kjo do të krijojë një mjedis të favorshëm për përqendrimin në informacionin që lexoni.

8 librat që do t’ju ndihmojnë në udhëtimin tuaj të vetëpërmirësimit:

The Psychology of Money nga Morgan Housel

Ka qindra libra në sektorin financiar dhe si të bësh para, por ky nuk është një prej tyre. Morgan Housel nuk flet për tërheqjen magjike të parave ndaj jush ndërsa qëndroni në shtëpi dhe shijoni filma. Ai flet për të pasur mendësinë e duhur që do t’ju ndihmojë të vëreni mundësitë, të analizoni situatat në mënyrë të dobishme dhe të vendosni veten në kontekstin e duhur për të arritur suksesin.

Lexo edhe: 4 të vërteta të sinqerta që do t’ju bëjnë një shef më të mirë

Atomic Habits nga James Clear

Ai nuk sugjeron vetëm atë që duhet të bëni, por jep këshilla praktike që mund të ndërmerrni veprim nga faqa në faqe. Ai do të ndryshojë botën tuaj dhe qëndrimin tuaj, ndërsa ende jeni duke lexuar. Dhe nuk do t’ju lërë të hutuar ose të paqartë për cilat janë hapat e ardhshëm për të ndërmarrë!

Supernatural nga Dr. Joe Dispenza

Ky libër bie brenda një sfere më shpirtërore. Megjithatë, nuk është një libër teorik shpirtëror, por libri më i mirë që mund të gjeni nëse Ligji i Tërheqjes dhe manifestimi ju rezonojnë. Ai nuk ofron vetëm këshilla praktike dhe meditime që mund të provoni për të përmirësuar jetën tuaj, por vepron si një lidhje midis koncepteve shpirtërore dhe botës shkencore, me Dr. Joe Dispenza që është një neuroshkencëtar dhe shpjegon shkencërisht atë që mund të bëjë fuqia e mendimeve tuaja.

The Untethered Soul nga  Michael A. Singer

Michael Singer arriti, përmes këtij libri, një mënyrë për t’ju çuar në një udhëtim të thellë të introspektimit, me çdo lexim. Nuk është një libër  që thjesht paraqet fakte, por më shumë një bisedë e ndërlikuar me veten tuaj të brendshme, një udhëtim i udhëzuar përmes vetë-zbulimit. Ky libër do t’ju shpjegojë pa dyshim mendjen tuaj dhe do t’ju ndihmojë të kuptoni veten. Vepron si vite terapie që ju bëni vetë efektivisht.

Manifest nga Roxie Nafousi
Nga të gjithë librat e manifestimit atje, ky është ndoshta aplikimi më i mirë i konceptit dhe plani më i mirë për të filluar këtë proces. Roxie Nafousi zhvilloi një formulë 7-hapash për manifestimin dhe i mëson lexuesit, si asnjë trajner tjetër nuk do ta bënte.Nuk është vetëm i përmbledhur, por shpjegohet jashtëzakonisht mirë, me shembuj, shënime, ushtrime, meditime, kërkesa për të shkruar në ditar dhe në thelb një seancë trajnimi me çdo faqe.

Deep Work nga Cal Newport

Deep Work  është një libër i shkurtër, i përmbledhur dhe i drejtpërdrejtë. Do të mësoni  konceptin e një Sistemi Produktiviteti dhe do t’ju ndihmojë të strukturoni jetën tuaj dhe të organizoni shumë koncepte.

Zero to One nga Peter Thiel

Zero to one është ajo që bën çdo sipërmarrës me biznesin e tij. Kjo është ajo që bëri Peter Thiel me PayPal dhe kush më mirë për t’ju mësuar këto koncepte nëse jo dikush që keni prova që i zotëron ato? Peter Thiel kalon nga historia e biznesit tek të vërtetat ekonomike, dështimet, gabimet, historitë e suksesit dhe si të qaseni në një biznes në mënyrë realiste në një epokë ku 99% e start-upeve dështojnë. Nëse keni në plan të filloni një biznes, lexojeni këtë së pari!

Thinking fast and slow nga Daniel Kahneman

Psikologu Daniel Kahneman eksploron dy module të mendimit: “i shpejtë” – intuitiv dhe emocional; “i ngadaltë”- i qëllimshëm dhe logjik. Libri do t’ju shpjegojë se si vendimet dhe gjykimet formësojnë botën tonë dhe jetët tona, dhe si ato çojnë në paragjykime dhe gabime nga ana jonë.

Nuk është vetëm një analizë e shkëlqyer psikologjike, por edhe një shpjegim i mrekullueshëm ekonomik i botës dhe si ndërveprojmë me njëri-tjetrin.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0