4 të vërteta të sinqerta që do t'ju bëjnë një shef më të mirë - Business Magazine Albania

4 të vërteta të sinqerta që do t’ju bëjnë një shef më të mirë

Kur përgjegjësia përfundon tek ju, duhet të jeni të gatshëm për gjithçka që ajo përfshin, për të pranuar humbjet dhe për të ndarë fitimet. Nuk ka asgjë fizike që mund të bëni për të trajnuar për këtë parashikueshmëri. Në vend të kësaj, është një ushtrim mendor i riorientimit që do të mbajë ekuilibrin tuaj si shef.

Asnjë pronar i vetëm biznesi, pavarësisht nëse ka një ekip prej nje numër të konsiderueshëm personash, ndoshta nuk mund të jetë përgjegjës për çdo gjë që ndodh në kompani, dhe ata janë të sigurt se nuk janë përgjegjës për të gjitha gjërat që shkojnë siç duhet. E megjithatë atyre u caktohet në mënyrë rutinore kjo barrë. Kjo është një peshë e madhe mbi supet e liderëve. Se si do t’a bartni varet nga ju!

E vërteta numër 1: Nuk mund të menaxhoni në mënyrë efektive pa deleguar

Edhe shefat e skuadrave të vogla e dinë se nuk mund të bëjnë çdo detyrë vetë. Nëse do t’ju duhet të dërgoni rreth 2000 email në ditë, ju nuk mund të ndiqni secilin prej atyre emaileve. Ju duhet të delegoni për të menaxhuar ngarkesën e punës në mënyrë që kompania të ketë sukses dhe të lulëzojë. Delegim do të thotë t’i bëni gjërat më mirë dhe më shpejt sesa mund t’i bëni ndonjëherë i vetëm. Delegimi ka kuptim dhe ofron hapësirë ​​për rritje. Por, kur nuk shihni çdo dokument të vetëm të prodhuar dhe çdo detyrë të vetme të përfunduar, kjo do të thotë gjithashtu se diçka mund të shkojë keq në çdo kohë.

E vërteta numër 2: Disa gabime nuk janë tuajat

Mund të ndodhin situata në të cilat punëtorët tuaj kanë bërë një gabim. Deklarata të gabuara nga të tjerët që do të dëshironit ti hiqnit. Një punonjës që bën një shkrim publik jokorrekt nën stres të madh. Ju nuk ishit një pjesë e drejtpërdrejtë e asnjë prej këtyre, ju nuk e bëtë këtë gabim. Nuk ka rëndësi. Ju jeni në krye dhe kur një anëtar i ekipit bën një gabim, siç janë të prirë njerëzit të bëjnë, duhet t’a pranoni gabimin si të tuajin. Stafi juaj do t’ju mbeten besnikë. Nuk është vetëm gjëja e duhur për të bërë, është gjëja e vetme për të bërë për të ruajtur moralin dhe për të mbështetur njerëzit që përparojnë biznesin tuaj.

E vërteta numër 3: Asnjë nga lavdia nuk është e juaja

Sado krenar apo të emocionuar të jeni për një arritje të denjë, ju jo vetëm që duhet të ndani idetë, por t’i vendosni ato fort në kampin e ekipit tuaj, asnjëherë në zyrën tuaj. Ndonjëherë, nuk keni bërë gabimin që ju futi në ujë të nxehtë për njëfarë kohe. Të gjitha arritjet që fitoni ndajini me ata që ndihmuan dhe kontribuan në realizimin e tyre. Festimi i përket ekipit që e bëri atë të ndodhë për kompaninë tuaj.

E vërteta numër 4: Deklarata është e juaja, merre atë

E gjithë kjo do të thotë se paratë ndalojnë me ju. Pra, kapini dhe futini në xhepin tuaj, të askujt tjetër. Mos e ngarkoni stafin tuaj me një vuajtje që ata nuk donin të krijonin ose një barrë që nuk është e tyre për t’a mbajtur. Të jesh shefi do të thotë të mbash fort frenat e udhëheqjes kur udhëtimi është i qetë dhe kur udhëtimi është me gunga.

E gjithë kjo vjen me kohë dhe praktikë. Pranimi i fajit dhe shmangia e problemeve nuk janë gjithmonë ndryshime të lehta për t’u bërë në mentalitetin tuaj, në fillim, është e natyrshme të mbroni kur diçka nuk shkon sipas planeve tuaj dhe është po aq e natyrshme të dëshironi të gëzoheni për arritjet që realizohen. Por në fund të fundit, është fuqizuese për të trajnuar trurin tuaj për t’u përshtatur me këtë aspekt të udhëheqjes së fortë dhe për të kapërcyer impulset fillestare në vend të së mirës më të madhe për kompaninë tuaj

Të qenit shef mund të jetë thjesht një lojë mendore që luani me veten, për t’u përshtatur me marrjen e përgjegjësisë për të keqen dhe për të mos marrë përgjegjësi për të mirën, por është një lojë me rregulla të drejta. Është një lojë që mbron lojtarët tuaj dhe i lejon ata të shkëlqejnë në të njëjtën kohë. Është një lojë që mund t’a fitoni dhe është një lojë që çdo shef i mirë duhet të mësojë t’a zotërojë nëse dëshiron të bëhet një lider i madh.

entrepreneur.com

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0