7 thënie motivuese për të nisur javën - Business Magazine Albania

7 thënie motivuese për të nisur javën

Për të filluar një javë të mbarë Businessmag.al sjell për ju 7 thënie motivuese, të përzgjedhura nga personalitete ndërkombëtare.

1. “Angazhohu me një ide. Bëje atë ide qendrën e jetës tënde—mendo për të, ëndërro për të, jeto me të. Lëre trurin, muskujt, nervat, çdo pjesë të trurit tënd, të jetë plot me atë ide, dhe çdo ide tjetër braktise. Kjo është rruga drejt suksesit.”—Swami Vivekananda.

2. “Nëse je i gatshëm të bësh më shumë se për sa paguhesh, do të vijë një ditë kur do të paguhesh më shumë se për çfarë do të bësh.”—Anonime

3. “Distanca ndërmjet çmendurisë dhe gjeniut matet vetëm nga suksesi.”—Bruce Feirstein

4. “Suksesi është të shkosh nga një dështim në një dështim tjetër pa humbur entuziazmin.”—Winston Churchill

5. “Kurdoherë që shikon një person të suksesshëm, shikon vetëm lavdinë publike, asnjëherë sakrificat private për të arritur atë.”—Vaibhav Shah

6. “Më mirë se sa të bëhesh njeri i suksesit, përpiqu të bëhesh njeri i vlerës.”—Albert Einstein

7. “Mendjet e mëdha diskutojnë për idetë; mendjet mesatare diskutojnë për ngjarjet; ato të voglat diskutojnë për njerëzit.”—Eleanor Roosvelt

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0