7 gjëra që duhet të shtoni për ta bërë rutinën tuaj të mëngjesit më produktive në 2022 - Business Magazine Albania

7 gjëra që duhet të shtoni për ta bërë rutinën tuaj të mëngjesit më produktive në 2022

produktive

Mëngjeset mund të jenë të vështira. Nëse po përpiqeni të bëni një kalim në një rutinë më produktive të mëngjesit, në mënyrë të pashmangshme do të ketë pengesa. Mbani mend se me formimin e ndonjë zakoni të ri, bërja e ndryshimeve graduale me kalimin e kohës është më realiste.

Më poshtë janë shtatë gjëra që mund t’i shtoni rutinës suaj për t’ju ndihmuar t’i bëni mëngjeset tuaja më produktive gjatë këtij viti.

  1. Një plan

Krijimi i një plani për mëngjesin tuaj një natë më parë do t’ju ndihmojë të ndiqni ditën tjetër dhe është një nga mënyrat më të rëndësishme për ta bërë mëngjesin tuaj më produktiv. Mund ta mbani këtë shënim në kokën tuaj, ose ta shënoni në telefon, planifikues apo edhe vetëm në një copë letër përpara se të shtriheni për të fjetur.

Provoni të përfshini diçka që ju pëlqen në planin tuaj të mëngjesit. Shtimi i diçkaje që ju pëlqen në rutinën tuaj të mëngjesit është një shpërblim për përpjekjet tuaja dhe do t’ju nxisë motivimin për t’u ngritur nga shtrati dhe për të filluar ditën tuaj.

Lexoni: Një rutinë mëngjesi si ajo e CEO së Google. Bazohet në 3 gjëra të thjeshta

  1. Dritë natyrale

Mënyra më e mirë për të aktivizuar orën natyrale të alarmit të trupit tuaj është të inkorporoni dritën natyrale në rutinën tuaj të mëngjesit. Drita e diellit aktivizon ritmin cirkadian të trupit tuaj dhe i thotë sistemit tuaj se është koha për t’u zgjuar. Sapo të vini në lëvizje këtë proces biologjik, mund të jetë e vështirë ta ktheni atë mbrapsht, duke e bërë më të mundshme që të ngriheni nga shtrati dhe të filloni mëngjesin tuaj.

Ju mund të lini një dritare të hapur për të lejuar që drita natyrale të rrjedhë në dhomën tuaj kur lind dielli. Ose, mund të bëni një përpjekje për të dalë jashtë për të thithur disa rreze përpara se të filloni me ndonjë detyrë të vështirë.

  1. Vitamina D

Mbi 40% e të rriturve kanë mungesë të vitaminës D. Drita natyrale e diellit është mënyra më e mirë për të frenuar mangësitë, por një suplement i vitaminës D është gjithashtu një mënyrë e mirë për të përmirësuar nivelet e vitaminës D, veçanërisht gjatë muajve të dimrit ose kur kaloni pjesën më të madhe të ditës në zyrë.

Mungesa e vitaminës D çon në lodhje, ndër një mori efektesh të tjera anësore, të cilat mund të ndikojnë negativisht në produktivitetin tuaj në mëngjes dhe në pjesën tjetër të ditës. Marrja e vitaminës D, së bashku me një dozë ditore të dritës së diellit, është një mënyrë për të ndihmuar në luftimin e lodhjes dhe për t’u bërë versioni më i mirë i vetes në mëngjes.

  1. Një shëtitje në mëngjes

Rrjedhja e gjakut herët në mëngjes është një mënyrë tjetër për t’i treguar fizikisht trupit tuaj se është koha për t’u zgjuar. Përfshirja e aktivitetit fizik në rutinën tuaj të mëngjesit do t’ju ndihmojë të ndiheni më shpejt vigjilent.

Për disa, një shëtitje në mëngjes do ta bëjë këtë. Provoni të ecni me biçikletë në punë ose merrni shkallët në vend të ashensorit. Këto ndryshime të thjeshta do të fillojnë ditën tuaj dhe do t’ju japin një nxitje energjie herët në mëngjes.

Nëse punoni nga shtëpia dhe udhëtimi juaj është 20 hapa deri në tryezën tuaj, provoni disa ushtrime kërcimi përpara se të shkoni në kompjuterin tuaj ose bëni një shëtitje në kafenenë tuaj të lagjes.

  1. Konsistenca

Konsistenca është çelësi i suksesit. Është veçanërisht e vërtetë me rutinën tuaj të mëngjesit. Zgjohuni në të njëjtën kohë çdo ditë për të kushtëzuar trupin tuaj që të zgjohet natyrshëm në atë kohë. Kjo mund ta bëjë zgjimin herët më pak të dhimbshme, sa më gjatë ta mbani këtë zakon.

Ritmi ynë cirkadian lulëzon nga konsistenca, ndaj përpiquni të qëndroni në rrugën e duhur me orarin tuaj të gjumit edhe gjatë fundjavave.

  1. Koha për t’u shkëputur

Drita blu nuk është e mirë për ciklin tuaj të gjumit. Rrjetet sociale zakonisht nuk janë të mira për produktivitetin tuaj. Në të gjitha aspektet, telefoni juaj është kundërproduktiv kur përpiqeni të përfitoni sa më shumë nga mëngjesi juaj. Kjo është arsyeja pse shkëputja nga to duhet të jetë në krye të rutinës suaj. Lëreni telefonin mënjanë, të paktën një orë para se të mbyllni sytë për të fjetur. Në vend të kësaj, provoni të lexoni një libër, ose të dëgjoni një podcast.

Në mëngjes, përpiquni t’i rezistoni dëshirës për të rrëmbyer menjëherë telefonin tuaj dhe për të kontrolluar email-in. Jepini vetes hapësirë ​​për të lehtësuar rrugën tuaj gjatë ditës dhe hiqni dorë nga telefoni për momentet e para të çmuara. Të bësh mëngjesin të këndshëm është çelësi për t’iu përmbajtur rutinës së mëngjesit dhe i detyrohesh vetes që të marrësh disa momente për veten përpara se të zhytesh në punë.

Lexoni: 6 gjëra që duhet të bëni në mëngjes për të qenë më të lumtur në punë

  1. Flini

Ndoshta gjëja më e rëndësishme që mund të bëni për të përfituar sa më shumë nga mëngjeset tuaja, është të bëni një gjumë të mirë. Kjo mund të jetë më e lehtë të thuhet sesa të bëhet, por shtimi i gjërave të sipërpërmendura në rutinën tuaj të mëngjesit, si ushtrimet, konsistenca dhe koha larg telefonit tuaj do t’ju ndihmojë.

Një ritual i mirë para gjumit është po aq i rëndësishëm sa një rutinë mëngjesi dhe duhet të shkojë paralelisht me vendimin tuaj për të pasur mëngjese më produktive.

/entrepreneur

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0