607 mijë pensionistë përfitojnë shpërblim për festat e fundvitit

607 mijë pensionistë përfitojnë shpërblim për festat e fundvitit


Nëndrejtori i ISSH, Ali Emini deklaroi se shpërblimet për festat e fundvitit do të përfitojnë disa kategori të pensionistëve.

Në një intervistë për News24 Emini theksoi se ndër personat që përfitojnë janë ata që kanë pensione të parakohshëm, invalidët, ish-punonjësit e industrisë ushtarake. Nga ana tjetër ai bëri të ditur se shpërblimi do jetë në masën e 2 mijë lekëve të reja.

“Shpërblimet për fundvit janë për disa kategori. Përfitues janë personat me pension të parakohshëm, ata që marrin pension invaliditeti si dhe ish-punonjësit e industrisë ushtarake. Shpërblimi kap vlerën e 2 mijë lekëve të reja,” pohoi Ali Emini. Sakaq, përfitues në total që përfitojnë shpërblimet e fundivitit janë 607 mijë pensionistë.

/Balkanweb/

 

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0