6 truke të thjeshta të rritjes për startup-et! - Business Magazine Albania

6 truke të thjeshta të rritjes për startup-et!

Startup

Si të gjithë e dinë është tepër e vështirë të reduktosh zhurmën dhe të krijosh një markë të re, prezencë website-i dhe model biznesi në botën e sotme konkurruese gjithnjë e më të rrëmujshme.

Por, çfarë të bëni për të ndërtuar një markë dhe për të çuar dhjetëra mijëra vizitorë në faqen tuaj të internetit çdo muaj, të gjitha pa ndonjë investim të rëndësishëm marketingu? Kushdo që është i fokusuar, metodik dhe i gatshëm të marrë kohë mund ta bëjë këtë.

1. Krijoni përmbajtje ekspertësh

Përmbajtja është mbreti. Mund ta krijoni vetë, ose të ofroni një platformë që inkurajon përdoruesit të kontribuojnë me përmbajtje si pjesë e modelit të biznesit tuaj. Përmbajtja drejton markën dhe angazhon klientët. Plus, Google dhe motorët e tjerë të kërkimit indeksojnë dhe u japin përparësi faqeve me përmbajtje solide, kështu që faqet tuaja specifike të internetit me përmbajtje të rëndësishme do të rriten në renditjen e SEO dhe do të shohin rritje të trafikut me kalimin e kohës. Përmbajtja vjen në shumë forma: artikuj, postime në blog, lista, letra të bardha, shabllone dhe video.

2. Ndaj përmbajtje të sindikuar për të rritur lidhjet pasive

Backlinks janë gjaku i SEO. Sa më shumë që faqet e internetit me reputacion të lidhen me faqen tuaj të internetit (ose nën-faqet në faqen tuaj), aq më lartë do të renditeni në motorët e kërkimit. Dhe sa më e lartë të jetë grada juaj, aq më shumë vizitorë organikë do të merrni. Çfarëdo që jeni duke bërë ose ofruar si pjesë e biznesit tuaj, pozicionojeni veten si ekspert. Bëhuni një burim njohurish dhe njohurish për shtypin, intervistohuni në podcast-e, shkruani artikuj për site të tjera ose bëni ndonjë gjë tjetër që nxjerr emrin tuaj (dhe lidhjen prapa) atje në rrjet. Kjo strategji gjithashtu ndërton markën tuaj.

3. Bëhuni një “Video Star”

Përmbajtja nuk ka të bëjë vetëm me fjalën e shkruar. YouTube është tani motori numër dy i kërkimit në botë, menjëherë pas Google. Përmbajtja e videos thekson ekspertizën tuaj. Ajo ndahet dhe drejton trafikun në faqen tuaj të internetit që mund të shndërrohet në regjistrime në buletin, abonime dhe blerje produktesh. Sigurohuni që të përfshini fjalë kyçe në titujt dhe përshkrimet e videove tuaja. Përfshini gjithashtu një prizë në fund të videos ku shikuesi mund të mësojë më shumë. Rivendosni videot tuaja në mediat sociale dhe fusni videot në faqen tuaj të internetit për të përforcuar më tej ekspertizën tuaj të përmbajtjes.

4. Ndërtoni marrëdhënie me email

Kur dikush ju jep adresën e tij të emailit, ata në thelb po ju japin leje, përzgjedhjen, për t’u lidhur me ta. Ndërsa i njëjti parim vlen për mediat sociale, emaili është ende një formë unike, me prekje më të lartë, e krijimit të lidhjeve. Krahasuar me mediat sociale, emaili është si të fiksoni fletushka në derën e përparme të dikujt kundrejt shpresës që ata ta shohin. Pra, krijoni mënyra të thjeshta që njerëzit të regjistrohen në gazetat. Lidhu me të tjerët në LinkedIn, ku shumica e profileve përfshijnë adresa emaili. Përqendrohuni në ndërtimin e një liste dhe sigurimin e komunikimeve me vlerë të lartë që përdorin përmbajtje eksperte për t’u lidhur me audiencën tuaj, kundrejt thjesht përpjekjes për t’i shitur produktin tuaj. Shumë mjete falas, ose të lira mund t’ju bëjnë të filloni si: Mailchimp dhe Constant Cont

5. Matni gjithçka duke përdorur panelet e kontrollit

Mënyra e vetme për të vlerësuar progresin është matja e tij. Përdorni Google Analytics për të gjurmuar matjet tuaja më të rëndësishme, si numri i vizitorëve, faqet e uljes, normat e konvertimit për buletinin dhe blerjet tuaja, etj. Përdorni mjete falas si ato të ofruara nga Moz dhe Similarweb për të krahasuar veten me konkurrencën. Lidhni matjet e mediave sociale dhe reklamat në një panel kontrolli që ofron një pamje tërësore të biznesit. Por mos shpenzoni shumë kohë duke bashkuar të dhënat. Mbajeni të thjeshtë në mënyrë që të mund të lexoni shpejt se si jeni duke kaluar ndërkohë që pjesën më të madhe të kohës tuaj e kaloni duke bërë gjërat që rrisin biznesin tuaj.

6. Testoni, ritestoni dhe provoni përsëri

Google kohët e fundit prezantoi një mjet të shkëlqyeshëm të quajtur Optimize. Optimize ju lejon të kryeni shpejt teste në faqen tuaj të internetit, ose në faqet individuale të internetit. Duke krijuar teste A/B që shërbejnë për tituj të ndryshëm faqesh, çmime produktesh, ngjyra të butonave, etj., mund të fitoni njohuri se çfarë funksionon dhe çfarë jo, bazuar në atë që po përpiqeni të arrini. Gjurmo se cilat deklarata të pozicionimit të tregut rezultojnë në regjistrimet më të shumta në buletinin e lajmeve, ose cili model çmimi jep të ardhurat më të mëdha. Vrapimi i testeve duhet të jetë një aktivitet i vazhdueshëm që në thelb do të thotë se po merrni formulën fituese nga testi juaj A/B dhe më pas po kryeni një test tjetër A/B duke përdorur atë si bazë. Lidhni testet me analitikën tuaj të të dhënave për të gjurmuar se çfarë funksionon (dhe jo) me kalimin e kohës.

Shumica e startupeve të vogla nuk kanë fonde të mëdha. Kjo është arsyeja pse truket e rritjes janë kaq të rëndësishme. Përdorni strategjitë e zgjuara të angazhimit të klientit, për të ndërtuar bazën për tërheqjen e tregut. Mund t’ju duhet t’i jepni pak kohë për të dhënë rezultate, por kjo është gjithashtu ajo që nevojitet për të krijuar një biznes të qëndrueshëm.

inc.com

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0