6 gjërat që duhet të përfshini në planin tuaj 10-vjeçar - Business Magazine Albania

6 gjërat që duhet të përfshini në planin tuaj 10-vjeçar

planin 10-vjeçar

Të gjithë kanë një plan 10-vjeçar, por jo të gjithë e dinë saktësisht se çfarë duan të arrijnë në dekadën e ardhshme. Planifikimi i jetës suaj paraprakisht është mënyra më e mirë për të qenë të sigurtë se do të arrini suksesin. Është e rëndësishme të keni një plan që ju drejton drejt qëllimeve tuaja dhe ju tregon se çfarë hapash duhet të ndërmerrni.

6 gjëra që nuk duhet t’i harroni kur bëni planin tuaj 10-vjeçar.

Shëndeti

Gjëja më e rëndësishme është të ruani një nivel të shëndetshëm të aftësisë fizike. Shëndeti juaj është vendimtar për të arritur qëllimet tuaja specifike dhe vetë shëndeti i mirë është një objektiv për shumë njerëz. Një vizitë te mjeku rregullisht është mirë, por të ushtruarit rregullisht dhe menaxhimi i peshës janë po aq të rëndësishme.

Marrëdhëniet

Miqtë dhe familja janë personat që do të dëshmojnë të gjitha ngritjet dhe uljet e jetës suaj. Nëse jeni në të 20-at, atëherë në dhjetë vitet e ardhshme mund të keni nevojë për një familje që kujdeset për ju. Dhe zini miq që ju duan, ju inkurajojnë dhe ju mbështesin në të gjitha fazat e jetës tuaj, pasi miqtë janë vendimtarë në jetën e një personi.

Lexoni: Disa thënie frymëzuese për jetën që ta nisni javën me pozitivitet

Të japësh

Nëse keni shumë para, aftësi, talente ose ndonjë gjë tjetër, gjëja më e mirë që mund të bëni është t’i ndani ato me të tjerët. Dhënia e dhuratave, kohës, aftësive, energjive, ose çfarëdo që keni me bollëk, gjeni një mënyrë për t’ua dhënë të tjerëve çdo ditë. Bëhuni vullnetar në komunitetin tuaj dhe jepni kontribute bamirësie.

Investimi

Është shumë e lehtë të shpenzosh para, pastaj t’i marrësh hua dhe t’i shpenzosh përsëri. Megjithatë, është jashtëzakonisht e vështirë të kursesh para dhe të investosh në një platformë më të mirë. Do të ketë një ndikim të rëndësishëm në jetën tuaj, sepse detyrimet financiare janë e vetmja gjë që do t’ju pengojnë të jetoni jetën që dëshironi të bëni.

Biznesi

Doni të punoni në të njëjtat projekte për dhjetë vitet e ardhshme? Nëse jo, çfarë lloj projekti të ri duhet të filloni? Të kini biznesin tuaj do t’ju japë lirinë për të jetuar jetën që dëshironi.

Planifikimi

Për të bërë një plan më të mirë, përfshini gjithçka, të tilla si qytetet ose vendet që dëshironi të vizitoni në vitet e ardhshme dhe çfarë lloj aventure dëshironi të keni në këto vite të jetës tuaj.

Duhet të keni në mendje disa synime të përafërta për llojet e ngjarjeve që keni ndërmend të merrni pjesë.

/medium

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #33 - Nëntor 2023

Numri 33 i revistës tonë, i cili me krenari mund të quhet “Revista e Personazheve.” Në këtë numër, jemi fokusuar në trajtimin e personaliteteve të shquara në fusha të ndryshme, brenda dhe jashtë kufijve të vendit tonë.

Dinamika e emigracionit ka bërë që shqiptarët të kontribuojnë në mënyra të ndryshme në vende të shumta të botës, duke ruajtur gjithmonë lidhjen me atdhen. Numri ynë i ri shpalos ngjarjet dhe angazhimet e tyre, duke sjellë në fokus dinamikën e tyre në ekonominë globale.

Në faqet e revistës, do të njiheni me personalitete të rëndësishme si Drita Ivanaj, e cila me fondacionin e saj ndihmon në avancimin e arsimit dhe kulturës. Gjithashtu, do të përfshihemi në misionin e dr. Skënder Myrtezanit dhe anëtarëve të Vatra Queens, New York, për kthimin e eshtrave të At Fan Nolit në Shqipëri.

Marjana Koçeku, …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0