Disa thënie frymëzuese për jetën që ta nisni javën me pozitivitet - Business Magazine Albania

Disa thënie frymëzuese për jetën që ta nisni javën me pozitivitet

thënie frymëzuese

Keni nevojë për frymëzim në jetën tuaj? Jeta mund të jetë e vështirë ndonjëherë dhe shprehjet e mira frymëzuese mund të jenë çelësi për t’ju motivuar.

“Bëjini gjërat e vështira ndërsa janë të lehta dhe bëjini gjërat e mëdha ndërsa janë të vogla. Një udhëtim prej 1000 miljesh duhet të fillojë me një hap të vetëm.” – Laozi

“Nëse nuk hartoni planin tuaj të jetës, ka shumë mundësi që të bini në planin e dikujt tjetër. Dhe gjejeni se çfarë kanë planifikuar ata për ju? Jo shumë.” – Jim Rohn

“Çelësi është të mbani shoqëri vetëm me njerëzit që ju lartësojnë, prania e të cilëve ju kërkon të jepni më të mirën.” – Epiktet

“Nuk ka asgjë të pamundur për atë që do të përpiqet.” – Aleksandri i Madh

“Mos u konsultoni me frikën tuaj, por me shpresat dhe ëndrrat tuaja. Mos mendoni për zhgënjimet tuaja, por për potencialin tuaj të paplotësuar. Mos u shqetësoni për atë që u përpoqët dhe nuk ia dolët, por për atë që është ende e mundur për ju.” – Papa Gjon XXIII

“Ajo që merrni duke arritur qëllimet tuaja nuk është aq e rëndësishme sa ajo që bëheni duke arritur qëllimet tuaja.” – Zig Ziglar

“Nëse mund ta ëndërrosh, mund ta bësh.” – Walt Disney

“Nëse po përpiqeni të arrini, do të ketë pengesa. Por pengesat nuk duhet t’ju ndalojnë. Nëse përplaseni me një mur, mos u ktheni mbrapsht dhe mos hiqni dorë. Kuptoni se si ta ngjisni atë, të kaloni nëpër të ose të punoni rreth tij.” – Michael Jordan

“Mbaji sytë nga yjet dhe këmbët në tokë.” – Theodore Roosevelt

“Karakteri zhvillohet në rrjedhën e jetës.” – Johann Wolfgang von Goethe

/medium

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0