5 zakone që shkatërrojnë përqendrimin tuaj - Business Magazine Albania

5 zakone që shkatërrojnë përqendrimin tuaj

5 Zakone që shkatërrojnë përqendrimin tuaj

Aftësia për t’u fokusuar në prioritetet tona qëndron në duart tona. Zgjedhjet që bëjmë janë përcaktuese për fokusin tonë ose shpërqendrimin tonë.
Hulumtimi i Harvard Business Review arrin në përfundimin se shpërqendrimet digjitale dhe takimet joproduktive ndërpresin vëmendjen tonë në zyrë.
Në nivel personal, këtu janë 5 zakonet që mund të ndryshoni sot për të përmirësuar shëndetin tuaj neurologjik dhe për të rritur përqendrimin.

1. Nuk pini ujë të mjaftueshëm.
Dehidratimi është shkaku kryesor i fokusit të dobët. Shkakton energji të ulët, dhimbje koke, çekuilibër hormonal dhe lodhje.

2. Nuk flini mjaftueshëm.
Aftësia jonë për t’u përqendruar dhe për të kujtuar informacionin lidhet drejtpërdrejt me cilësinë e gjumit tonë. Pa kohën e duhur të rekuperimit të trurit, ne nuk do të jemi në gjendje të mbajmë vëmendjen tonë për periudha të gjata kohore.

3. Mbingarkesa me sheqer dhe karbohidrate.
Truri ynë bëhet i varur nga ushqimet me sheqer dhe të përpunuara. Sheqeri është një karbohidrat i thjeshtë që prodhon një vrull endorfine që na bën të ndihemi mirë përkohësisht dhe më pas përplasemi. Ne përfundojmë në një slitë në ngritje dhe ulje, të shkaktuara nga sheqeri, gjë që na bën të ndalojmë atë që po bëjmë për të kërkuar më shumë sheqer.

4. Të bëhesh skllav i mediave sociale.
Tani është vërtetuar se rrjetet sociale janë të lidhura me depresionin. Ka disa arsye për këtë:
Nevoja për të menaxhuar platforma të shumta bëhet dërrmuese dhe njerëzit raportojnë se ndjehen jashtë kontrollit.
Përdoruesit vazhdimisht e krahasojnë veten me të tjerët, edhe pse intelektualisht e dinë se postimet tregojnë vetëm një pjesë të historisë së vërtetë të një personi.
Përdoruesit e barazojnë pëlqimin e tyre me numrin e miqve / fansave / ndjekësve dhe ndërveprimet që marrin në postime.
Marrëdhëniet e tyre offline vuajnë gjë që shkakton stres në jetën e tyre.

Truri i tyre është në mbingarkesë informacioni nga të qenit në linjë 24x7x365.
Njoftimet e mediave sociale i shtyjnë përdoruesit në një gjendje reagimi të vazhdueshëm, gjë që çon në një ndjenjë të pak vetëkontrollit mbi kohën e tyre dhe prish modelet e trurit.
Lexo: Çmimi Libri i Vitit 2022 në Biznes.

Pikëpamjet e tyre të përgjithshme botërore ndikohen nga bollëku i përmbajtjes negative në burimet e tyre. Tani ka programe për detoksifikimin dhe varësinë e mediave sociale që shfaqen kudo për shkak të ndikimit negativ që mediat sociale kanë në shëndet.

5. Kryerja e shumë detyrave.
Kryerja e shumë detyrave fjalë për fjalë e ndan trurin në aq shumë detyra që po përpiqeni t’i kryeni njëkohësisht. Ndërsa anët e djathta dhe të majta të korteksit paraballor punojnë së bashku kur fokusohen në një detyrë të vetme, anët punojnë në mënyrë të pavarur kur njerëzit përpiqen të kryejnë dy detyra në të njëjtën kohë, duke shkaktuar një degradim në performancë.

Studimet vërtetojnë gjithashtu se ata që raportojnë se shpenzojnë më shumë orë në të njëjtën kohë duke konsumuar forma të shumta mediash (të shpeshta “multitaskers media”) performojnë më keq në testet që vlerësojnë aftësinë e tyre për të kaluar nga një detyrë në tjetrën. Ata që kryejnë shumë detyra të shpeshta të medias e kanë më të vështirë të injorojnë shpërqëndrimet e jashtme.inc

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0