5 të rinj shqiptarë që i janë përkushtuar fermës


Ndonëse jetojmë në shekullin e internetit  dhe teknologjisë jo domosdoshmërisht të gjithë do kemi mundësinë t’i shohim para laptopit.  Jo të gjithë e mendojnë të ardhmen e tyre  të lidhur me shkencën. Janë të rinj në moshë dhe i janë përkushtuar krijimit dhe zhvillimit të një ferme, një biznesi.

Ina Nanaj ka zgjedhur të krijojë një fermë, e cila rrallë gjendet në vendin tonë. Quhet Hidro Farm dhe është vetëm pak kilometra larg Tiranës. Zotëron një sipërfaqe prej 4000 metër katror, ku 2000 metër janë në serë dhe 2000 të tjera janë jashtë serës. “HidroFarm” është një projektim i dy personave të lindur dhe shkolluar në qytet dhe specializuar në këtë fushë, ku shpirti i punës dhe bashkimi nga i njëjti vizion krijoi një fermë të vogël.

Lexo: Ferma që mund ta keni edhe në shtëpinë tuaj

Ejona është  një tjetër vajzë e cila ka menduar t’i përkushtohet fermës. Ajo merret me rritjen dhe mbarështimin e dhive.  Ferma Amlathia ndodhet në Fshatin Rinia në Durrës dhe është një nga  fermat e pakta ekologjike në Shqipëri. Familja, miqtë, dhe konsumatorët janë ato që kanë besuar në projektin e saj.

Lexo: Ferma Amalthia, MIKJA QË U RRIT sa hap e mbyll sytë!

Anisa Kadare, një vajzë 27 vjeçare, ka arritur të zhvillojë një biznes social në Shqipëri, falë edhe studimeve të saj në Milano. Kjo ide i ka ardhur nga dëshira për të mbledhur produkte organike tradicionale. Ndërthurja e  dy koncepteve biznes dhe social e kanë bërë Anisën të merret me diçka të tillë.

Lexo: Njihuni me Anisën, vajzën që realizoi idenë e saj duke krijuar një biznes social

Sokol Proja dhe një italiane, sjellin në shqipëri fermën medicinale. Deri tani janë kultivuar 10 hektarë me bimë medicinale biologjike dhe brenda dy vjetësh parashikohet 3-fishimi i sipërfaqes së mbjellë.

Lexo: Ferma medicinale shqiptare, një sipërmarrje që po nxit zhvillimin e ekoturizmit

Albi Sulo, i riu nga Tirana i cili është angazhuar  me krijimin e një fermë me Aloe Vera duke e kthyer në biznes. Albi zotëron një fermë, ku ka kultivuar rreth 4000 rrënjë Aloe Vera, të variteteve të ndryshme. Synimi i tij është të zhvillojë biznesin edhe jashtë kufijve.

Lexo: Albi Sulo dhe biznesi i tij me Aloe Vera

Must watch
Business Mag Nr. #22 - Dhjetor 2019

Kemi ndjekur me vëmendje zhvillimet në ekonomi, e në veçanti ata që ne i quajmë gjeneratorët e kësaj ekonomie, sipërmarrësit privatë. Padyshim që sfidat janë të mëdha. Tregje të pa konsoliduara, konkurrencë e pandershme në shumë sektorë, pak mundësi për financim dhe investime në projekte të reja, Por ne kemi vërejtur gjithashtu një dinamikë e dëshirë të madhe për të ecur përpara.

Në Numrin 22 të Revistës së Businessmag, ju do të gjeni sipërmarrës të dhjetëvjeçarit të fundit, të cilët po shënojnë historinë e tyre të suksesit pa u ndier. Aktivë, energjikë, vizionarë dhe shumë të thjeshtë, ata mund të jenë një model shumë i mirë për t’u ndjekur. I tillë është Urani. Pasioni për perfeksionizëm e siguri nuk ia ul ritmin marramendës të ngritjes dhe zhvillimit të një biznesi. Ai sot ka ngritur një rrjet biznesesh të tija dhe administron edhe sipërmarrje të tjera.

Në brendësi të revistës do të gjeni edhe sipërmarrës të tjerë, nga Shqipëria dhe Kosova.

Ky numër u është dedikuar personazheve të suksesshshëm dhe zhvillimit të aftësive në shërbim të tregut. Ndaj i kemi dedkuar një paketë speciale artikujsh kapitalit njerëzor, rëndësisë së tij, sfidave dhe projekteve të vitit të arshshëm, të prezantuara në Shkollën Verore organizuar nga projekti zviceran “Aftësi për Punë”.

Mes personazheve ju sjellim Brizida Delvina, administratore e një hoteli në Tiranë, Ajo ka zhvilluar një karrierë ideale në fushën e hoteleri-turizmit. Edhe pse Brizida pëlqen të rrijë larg vëmendjes, ajo është një model frymëzues dhe një mentore e mundshme, tashmë edhe për ju që do …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale