5 Qytetet më të mira në botë për të lançuar një startup

5 Qytetet më të mira në botë për të lançuar një startup


Megjithatë, rritja e kostove të jetesës dhe çmimeve të pasurive të paluajtshme e bën më të vështirë për sipërmarrësit sepse ata tashmë kanë një buxhet të kufizuar.

Për këtë arsye, sipërmarrësit nuk duhet të harrojnë se ka shumë vende alternative për të gjetur një biznes të ri që është shumë më i lirë se Silicon Valley. Më poshtë do të gjeni pesë qytetet më të mira, përveç San Franciskos, për të filluar një startup.

1. Boston, Mass., USA

Boston ka një popullsi shumë të arsimuar, sepse mbart më shumë se 60 universitete. Gjithashtu, disa nga universitetet më prestigjioze si MIT dhe Harvard gjenden në Boston dhe kjo e bën të lehtë gjetjen e talentit të nevojshëm. Gjithashtu, mos harroni se të dy Bill Gates dhe Mark Zuckerberg i filluan studimet e tyre në Boston.

2. Berlin, Gjermani

Berlini është një nga ekosistemet me rritjen më të shpejtë të startup-eve në mbarë botën. Ka shumë kompani me seli në Berlin. Gjithashtu, ka shumë programe akselerimi dhe qendra inkubatorë për të ndihmuar sipërmarrësit të rrisin bizneset e tyre. Ndodhet në mes të Evropës dhe Gjermania ka një ekonomi shumë të fortë. Prandaj, nëse një sipërmarrës po synon të ketë një biznes në Evropë ose dëshiron të rrisë biznesin e tij / saj në Evropë, Berlini është vendi i duhur!

3. Bangalore, Indi

Bangalore ka rreth 4,900 startup-e aktive. Është një nga qytetet kryesore të teknologjisë në Indi që nga viti 1970. Ai ka kosto të ulëta të punës së bashku me talentin e madh teknik. Për më tepër, ka shumë adoptues të hershëm në Bangalore, kështu që startup-et mund të shfaqin lehtë MVP ose produktet e tyre të gatshme dhe të gjejnë disa përdorues aktivë. Ai ka gjithashtu një potencial të madh investitorësh.

4. Stamboll, Turqi

Stambolli është urë lidhëse midis Evropës dhe Azisë. Është një qytet shumë i madh me një popullsi prej 15 milionë banorësh dhe popullsia e saj kryesisht përbëhet nga njerëz të rinj. Pronësia e pajisjeve celulare dhe shkalla e depërtimit në internet është shumë e lartë. Programet e reja të akselerimit të biznesit dhe qendrat e inkubatorëve po hapen çdo vit, kështu që të bëhesh pjesë e një programi në mënyrë që të rrisësh biznesin tënd është më e lehtë. Megjithatë, mbetet një treg në zhvillim kështu që duhet të jeni gati të përballeni me sfidat e një tregu në zhvillim.

5. Melburn, Australi

Melburni shpesh konkurron me Sidnej për të qenë qyteti i teknologjisë së Australisë, por Melburn ka koston më të ulët të jetesës dhe të pasurive të patundshme krahasuar me Sidnej. Kjo e bën Melbourne tërheqës për themeluesit e startup-eve. Gjithashtu, njerëzit këtu janë të hapur ndaj ideve të reja dhe inovacionit dhe kjo e bën më të lehtë gjetjen e adoptuesve. Përveç kësaj, komuniteti i biznesit është shumë i ndryshëm, kështu që themeluesit e startup-eve nga çdo industri mund të provojnë mundësitë e tyre në Melburn.

/Entrepreneur

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #31 - Prill 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0