5 Qytetet më të mira në botë për të lançuar një startup


Megjithatë, rritja e kostove të jetesës dhe çmimeve të pasurive të paluajtshme e bën më të vështirë për sipërmarrësit sepse ata tashmë kanë një buxhet të kufizuar.

Për këtë arsye, sipërmarrësit nuk duhet të harrojnë se ka shumë vende alternative për të gjetur një biznes të ri që është shumë më i lirë se Silicon Valley. Më poshtë do të gjeni pesë qytetet më të mira, përveç San Franciskos, për të filluar një startup.

1. Boston, Mass., USA

Boston ka një popullsi shumë të arsimuar, sepse mbart më shumë se 60 universitete. Gjithashtu, disa nga universitetet më prestigjioze si MIT dhe Harvard gjenden në Boston dhe kjo e bën të lehtë gjetjen e talentit të nevojshëm. Gjithashtu, mos harroni se të dy Bill Gates dhe Mark Zuckerberg i filluan studimet e tyre në Boston.

2. Berlin, Gjermani

Berlini është një nga ekosistemet me rritjen më të shpejtë të startup-eve në mbarë botën. Ka shumë kompani me seli në Berlin. Gjithashtu, ka shumë programe akselerimi dhe qendra inkubatorë për të ndihmuar sipërmarrësit të rrisin bizneset e tyre. Ndodhet në mes të Evropës dhe Gjermania ka një ekonomi shumë të fortë. Prandaj, nëse një sipërmarrës po synon të ketë një biznes në Evropë ose dëshiron të rrisë biznesin e tij / saj në Evropë, Berlini është vendi i duhur!

3. Bangalore, Indi

Bangalore ka rreth 4,900 startup-e aktive. Është një nga qytetet kryesore të teknologjisë në Indi që nga viti 1970. Ai ka kosto të ulëta të punës së bashku me talentin e madh teknik. Për më tepër, ka shumë adoptues të hershëm në Bangalore, kështu që startup-et mund të shfaqin lehtë MVP ose produktet e tyre të gatshme dhe të gjejnë disa përdorues aktivë. Ai ka gjithashtu një potencial të madh investitorësh.

4. Stamboll, Turqi

Stambolli është urë lidhëse midis Evropës dhe Azisë. Është një qytet shumë i madh me një popullsi prej 15 milionë banorësh dhe popullsia e saj kryesisht përbëhet nga njerëz të rinj. Pronësia e pajisjeve celulare dhe shkalla e depërtimit në internet është shumë e lartë. Programet e reja të akselerimit të biznesit dhe qendrat e inkubatorëve po hapen çdo vit, kështu që të bëhesh pjesë e një programi në mënyrë që të rrisësh biznesin tënd është më e lehtë. Megjithatë, mbetet një treg në zhvillim kështu që duhet të jeni gati të përballeni me sfidat e një tregu në zhvillim.

5. Melburn, Australi

Melburni shpesh konkurron me Sidnej për të qenë qyteti i teknologjisë së Australisë, por Melburn ka koston më të ulët të jetesës dhe të pasurive të patundshme krahasuar me Sidnej. Kjo e bën Melbourne tërheqës për themeluesit e startup-eve. Gjithashtu, njerëzit këtu janë të hapur ndaj ideve të reja dhe inovacionit dhe kjo e bën më të lehtë gjetjen e adoptuesve. Përveç kësaj, komuniteti i biznesit është shumë i ndryshëm, kështu që themeluesit e startup-eve nga çdo industri mund të provojnë mundësitë e tyre në Melburn.

/Entrepreneur

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale