5 mesazhe të fuqishme që George H.W. Bush ka për njerëzit - Business Magazine Albania

5 mesazhe të fuqishme që George H.W. Bush ka për njerëzit


George H.W. Bush, Presidenti i 41-të i Shteteve të Bashkuara, ndërroi jetë më 30 Nëntor 2018. Ndërsa është reflektuar mbi trashëgiminë e fuqishme të ikonës 94-vjeçare, një gjë është e sigurtë: Ai ishte plot urtësi dhe kishte meritën të ishte themeli për lumturinë dhe suksesin. Si të tilla, këto pesë shprehje frymëzuese nga George Bush Sr. japin një mesazh mjaft të fuqishëm për t’u përqafuar nga të gjithë:

Lexoni: 5 presidentët amerikan më të pasur

  1. “Unë kam mendime të miat, por jo gjithmonë bie dakord me to.”

George Bush Sr thotë me të vërtetë diçka të thellë këtu. Ai thekson nevojën për të qenë të vetëdijshëm dhe të disiplinuar për mendimet që keni. Mbani veten tuaj në kontroll dhe qëndroni të përulur.

  1. “Mendoni për çdo problem, për çdo sfidë, me të cilën përballemi. Zgjidhja për secilën fillon me edukimin.”

Për këdo që hyn në një rrugë startup, arma juaj e vërtetë janë njohuritë. Në edukimin e vetes për tregun, mundësitë, zgjidhjet, etj, ju bëheni në mënyrë efektive të përgatitur për të marrë vendime të zbatueshme.

  1. “Xhaxhai im më ofroi një punë në Wall Street, por pata dëshirë të mos pranoja, të bëja diçka për veten time.”

Krijojeni vetë rrugën tuaj. Përcaktoni se si duket suksesi për ju dhe zotërojeni atë, kudo që të jetë.

  1. “Unë mendoj se shpirti i Amerikës, që do të bëjë të tjerët të ndihen mirë, ose ndërkombëtarisht dëshira për të parë vendet më mirë, ose njerëzit në vende më të mira, është një pjesë shumë e vlefshme dhe e rëndësishme e qenies sonë të brendshme.”

Nëse pasioni juaj është në një punë jofitimprurëse ose fitimprurëse, krijoni vlera thelbësore që përpiqen të ndikojnë tek ata që janë përreth jush. Ose aktivizohuni më shumë brenda komunitetit tuaj dhe ndani me ta njohuritë që keni fituar gjatë udhëtimit tuaj deri më tani.

Lexoni: Fjalimi i fundit i Presidentit Obama

  1. “Ëndrra Amerikane do të thotë t’i japësh të gjithëve, duke u përpjekur shumë, duke bërë diçka. Asnjë përkufizim i një jete të suksesshme nuk mund të bëjë gjë tjetër përveçse t’i shërbejë të tjerëve.”

Mënyra më e mirë për të një jetë të suksesshme nuk ka të bëjë me atë se sa shumë ju bëni, por më tepër me impaktin që ju lini pas.

burimi: INC

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0