5 mesazhe të fuqishme që George H.W. Bush ka për njerëzit


George H.W. Bush, Presidenti i 41-të i Shteteve të Bashkuara, ndërroi jetë më 30 Nëntor 2018. Ndërsa është reflektuar mbi trashëgiminë e fuqishme të ikonës 94-vjeçare, një gjë është e sigurtë: Ai ishte plot urtësi dhe kishte meritën të ishte themeli për lumturinë dhe suksesin. Si të tilla, këto pesë shprehje frymëzuese nga George Bush Sr. japin një mesazh mjaft të fuqishëm për t’u përqafuar nga të gjithë:

Lexoni: 5 presidentët amerikan më të pasur

  1. “Unë kam mendime të miat, por jo gjithmonë bie dakord me to.”

George Bush Sr thotë me të vërtetë diçka të thellë këtu. Ai thekson nevojën për të qenë të vetëdijshëm dhe të disiplinuar për mendimet që keni. Mbani veten tuaj në kontroll dhe qëndroni të përulur.

  1. “Mendoni për çdo problem, për çdo sfidë, me të cilën përballemi. Zgjidhja për secilën fillon me edukimin.”

Për këdo që hyn në një rrugë startup, arma juaj e vërtetë janë njohuritë. Në edukimin e vetes për tregun, mundësitë, zgjidhjet, etj, ju bëheni në mënyrë efektive të përgatitur për të marrë vendime të zbatueshme.

  1. “Xhaxhai im më ofroi një punë në Wall Street, por pata dëshirë të mos pranoja, të bëja diçka për veten time.”

Krijojeni vetë rrugën tuaj. Përcaktoni se si duket suksesi për ju dhe zotërojeni atë, kudo që të jetë.

  1. “Unë mendoj se shpirti i Amerikës, që do të bëjë të tjerët të ndihen mirë, ose ndërkombëtarisht dëshira për të parë vendet më mirë, ose njerëzit në vende më të mira, është një pjesë shumë e vlefshme dhe e rëndësishme e qenies sonë të brendshme.”

Nëse pasioni juaj është në një punë jofitimprurëse ose fitimprurëse, krijoni vlera thelbësore që përpiqen të ndikojnë tek ata që janë përreth jush. Ose aktivizohuni më shumë brenda komunitetit tuaj dhe ndani me ta njohuritë që keni fituar gjatë udhëtimit tuaj deri më tani.

Lexoni: Fjalimi i fundit i Presidentit Obama

  1. “Ëndrra Amerikane do të thotë t’i japësh të gjithëve, duke u përpjekur shumë, duke bërë diçka. Asnjë përkufizim i një jete të suksesshme nuk mund të bëjë gjë tjetër përveçse t’i shërbejë të tjerëve.”

Mënyra më e mirë për të një jetë të suksesshme nuk ka të bëjë me atë se sa shumë ju bëni, por më tepër me impaktin që ju lini pas.

burimi: INC

Must watch
Business Mag Nr. #24 - Tetor 2020

Numri 24 i revistës Businessmag.al sjell një panoramë të zhvillimeve, përshtatjeve dhe ecurisë në sektorë të ndryshëm të ekonomisë. Në të njëjtën kohë, shohim zhvillime relativisht të kënaqshme.  Organizime të reja si Dhoma Ekonomike e Gruas, duket si një shpresë për më shumë zë, lobim dhe mbështetje për gratë sipërmarrëse dhe sipërmarrjet e reja.

Gjatë kësaj periudhe angazhime si programi “Ringrihu më i fortë”, ishin një lloj kundërpërgjigje ndaj dëmeve ekonomike që po shkakton pandemia.

Influencerat vijojnë të rrisin hapësirat e tyre dhe janë bërë një instrument i rëndësishëm marketimi. Në brendësi të revistës do të gjeni renditjen e top 100 influencerave më të mëdhenj në vend.

Gjatë kësaj vere ndërkohë, vetë Businessmag pati një fushatë të suksesshme të promovimit të turizmit shqiptar. Qindra të rinj u angazhuan të dërgojnë foto dhe përshkrimet e vendeve të ndryshme të Shqipërisë.

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale