5 gjërat që duhet të dini për botën sot


1) Një rregullore që të gjithë mund ta mbështesin

Aeroplanët po bëhen shume të parehatshëm, aq sa mund të kthehen në rrezik, të paktën kështu thotë grupi i të drejtave të udhëtarëve. Një gjykatë ka urdhëruar Administratën e Aviacionit Federal të rishikojë standardet për hapësirën e vendosjes së këmbëve dhe hapësirave të kalimit dhe të sigurohet që pasagjerët mund të evakuohen në mënyrë të sigurtë në rast emergjence. Vendimi vjen pasi transportuesit kërkojnë të mbushin më shumë vende në avionë. Flyers Rights, një grup që bëri padinë, tha se distanca midis vendeve është zvogëluar nga një mesatare prej 35 inç në 31 inç në dekadat e fundit.

Lexo: Avioni shdërrohet në bar-restorant në mes të detit

2) Alan Greenspan ka një paralajmërim për ekonominë

“Stagflacioni nuk është parë që nga vitet 1970.” Ky është parashikimi i Alan Greenspan për ekonominë në një intervistë me Bloomberg. Ish-kryetari i Rezervës Federale tha se çmimet e obligacioneve janë në një “flluskë” dhe normat e ulëta të interesit afatgjatë duhet të rriten.

“Kur ato rriten, kanë gjasa të lëvizin me shpejtësi të arsyeshme”, tha ai. Bankat qendrorë në mbarë botën po përpiqen të kuptojnë se si dhe sa shpejt do të duhet të përballen me këto ndryshime.

3) Google po zhvillon një ‘vrasës’ të baterisë

Alphabet Inc., kompania mëmë e Google, ka një tjetër projekt ndër mend. Njësitë e saj sekrete po punojnë në projekte ambicioze dhe ndoshta të pamundura për të zhvilluar një mënyrë të re, për të ruajtur energjinë e ripërtëritshme që përfshin kripë dhe antifrizë. Sistemi mund të zgjasë më shumë se bateritë me litium.

“Në gjysmën e parë të këtij viti, shteti i Kalifornisë hoqi më shumë se 300,000 megavatë të prodhuara nga panelet diellore dhe fermat e erës, sepse nuk ka asnjë mënyrë të mirë për t’i ruajtur ato”. “Kjo është e mjaftueshme për të ndriçuar dhjetëra mijëra shtëpi.”

Lexo: Dikur punonjëse e Google, sot po e konkurron atë

4) Bletët po rikthehen

Bletët kanë qenë në zhdukje në mënyrë misterioze, pjesërisht për shkak të një dukurie që ka qenë e njohur për dekadën e fundit e quajtur si çrregullimi i kolonive. Tani ka lajme të mira: Kolonitë komerciale të bletëve në SHBA u rritën me 3 % në vitin që përfundoi dhe numri i koshereve të humbura nga ky çrregullim u zvogëlua me 27 %. Bletët janë vendimtare për industrinë bujqësore.

5) Modeli 3 ka mbërritur dhe është edhe më i mirë se sa pritej

Tom Randall nga Bloomberg pati shansin t’i japë makinës më të diskutuar të vitit: Modeli 3 i Tesla. “Drejtori ekzekutiv Elon Musk më në fund ka prodhuar një makinë elektrike për udhëtarët e zakonshëm”, thotë ai. Versioni i përmirësuar i makinës arrin shpejtësinë nga 0 në 60 milje në orë në 5.1 sekonda.

Lexo: Modeli 3 i Tesla po sjell një nga ndryshimet më të mëdha të dizajnit në historinë e makinave

Burimi: bloomberg.com

Must watch
Business Mag Nr. #22 - Dhjetor 2019

Kemi ndjekur me vëmendje zhvillimet në ekonomi, e në veçanti ata që ne i quajmë gjeneratorët e kësaj ekonomie, sipërmarrësit privatë. Padyshim që sfidat janë të mëdha. Tregje të pa konsoliduara, konkurrencë e pandershme në shumë sektorë, pak mundësi për financim dhe investime në projekte të reja, Por ne kemi vërejtur gjithashtu një dinamikë e dëshirë të madhe për të ecur përpara.

Në Numrin 22 të Revistës së Businessmag, ju do të gjeni sipërmarrës të dhjetëvjeçarit të fundit, të cilët po shënojnë historinë e tyre të suksesit pa u ndier. Aktivë, energjikë, vizionarë dhe shumë të thjeshtë, ata mund të jenë një model shumë i mirë për t’u ndjekur. I tillë është Urani. Pasioni për perfeksionizëm e siguri nuk ia ul ritmin marramendës të ngritjes dhe zhvillimit të një biznesi. Ai sot ka ngritur një rrjet biznesesh të tija dhe administron edhe sipërmarrje të tjera.

Në brendësi të revistës do të gjeni edhe sipërmarrës të tjerë, nga Shqipëria dhe Kosova.

Ky numër u është dedikuar personazheve të suksesshshëm dhe zhvillimit të aftësive në shërbim të tregut. Ndaj i kemi dedkuar një paketë speciale artikujsh kapitalit njerëzor, rëndësisë së tij, sfidave dhe projekteve të vitit të arshshëm, të prezantuara në Shkollën Verore organizuar nga projekti zviceran “Aftësi për Punë”.

Mes personazheve ju sjellim Brizida Delvina, administratore e një hoteli në Tiranë, Ajo ka zhvilluar një karrierë ideale në fushën e hoteleri-turizmit. Edhe pse Brizida pëlqen të rrijë larg vëmendjes, ajo është një model frymëzues dhe një mentore e mundshme, tashmë edhe për ju që do …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale