5 flamujt më të vjetër në botë, mes tyre dhe ai shqiptar - Business Magazine Albania

5 flamujt më të vjetër në botë, mes tyre dhe ai shqiptar


Data ose viti i miratimit të flamurit të secilit vend mund të jetë i panjohur ose i debatuar për shkak të ndryshimeve në dizajn, por nga hulumtimi i bërë, Business Mag do t’ju tregojë pesë flamujt më të vjetër në botë.

1. Flamuri i Skocisë (832)

flamujt

Flamuri i Skocisë shfaqet për herë të parë në vitin 832 pas Krishtit, gjatë një beteje. Ai njihet si flamuri më i vjetër i Europës.

Sipas traditës, ajo përfaqëson Shën Andrew, i cili supozohet të jetë kryqëzuar në një kryq të asaj forme.

2. Flamuri i Austrisë (1230)

Flamuri i Austrisë përmban tre vija të barabarta horizontale të kuqe, të bardhë dhe të kuqe. Historikisht,flamujt dizajni i flamurit bazohet në stemën e dinastisë Babenberg. Në fillim flamuri ishte portokalli me të bardhë dhe blu, por më vonë vija e portokallit dhe blusë u kthye në të kuqe.

Lexo: Harta që tregon se cilët gjuhë të botës janë në rrezik zhdukje

Sipas legjendave, flamuri u shpik nga Duka Leopold V i Austrisë si pasojë e luftës gjatë rrethimit të Akrit (1189-1191).
Ndonëse flamuri austriak ishte në përpunim në vitin 1105, nuk u miratua zyrtarisht deri në vitin 1230.

flamujt3. Flamuri i Letonisë (1280)

Një nga flamujt më të vjetër në botë, flamuri i Letonisë është përmendur për herë të parë në një kronikë mesjetare të quajtur “Kronika Rhymed e Livonias” në 1280. Kronika përmend një flamur të kuq me një shirit të bardhë që përdorej nga fiset letoneze.

4. Flamuri i Danimarkës (1307 ose më parë)

I njohur si ‘Dannebrog’ ose ‘rroba daneze’, në Danimarkë, dizajni aktual i një kryqi të bardhë nën një flamujtsfond të kuq u miratua zyrtarisht në 1307 ose më herët. Flamuri i Danimarkës mban gjithashtu rekordin Guinness për flamurin kombëtar më të vjetër të përdorur vazhdimisht.

Lexo: Si të kuptosh se është koha e duhur për të udhëtuar?

Sipas legjendës, flamuri erdhi në posedim danez gjatë betejës së Lyndanisse në vitin 1219. Danezët ishin në një kryqëzatë që po dështonte në Estoni, por pasi u lutën, një flamur ra nga qielli. Pas kësaj ngjarje, mbreti danez Valdemar II i mposhti estonezët. Kjo legjendë nuk ka të dhëna historike apo faktike, megjithëse shumë njerëz e konsiderojnë të vërtetë.

flamujt5. Flamuri i Shqipërisë (1443)

Flamuri i Shqipërisë përbëhet nga një sfond i kuq me një shqiponjë të zezë me dy koka në qendër të saj. Dalja e parë e flamurit të Shqipërisë ishte më 28 Nëntor 1443, kur Skënderbeu, heroi kombëtar i Shqipërisë, ngriti flamurin e tij mbi fortesën e Krujës në kundërshtim me turqit që sunduan vendin. Dizajni unik me dy koka u huazua nga Perandoria Bizantine.

Simboli i shqiponjës së dyfishtë u ripërdor nga nacionalistët shqiptarë gjatë shekullit të 19-të dhe fillimit të shekullit të 20-të, si simbol i fushatës për pavarësinë e vendit të tyre nga Perandoria Osmane. Më 28 nëntor 1912 u shpall Pavarësia dhe flamuri u miratua zyrtarisht.

Burimi: patriotwood.com

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0