Harta që tregon se cilët gjuhë të botës janë në rrezik zhdukje - Business Magazine Albania

Harta që tregon se cilët gjuhë të botës janë në rrezik zhdukje


Çuditërisht, ekzistojnë 7.099 gjuhë që ende fliten nëpër botë. Për fat të keq, një e treta e tyre janë nën kërcënimin e zhdukjes, shumë prej të cilave kanë vetëm 1000 njerëz që i flasin sot.

Sot Business Mag do t’ju tregojë se cilat gjuhë mund të zhduken më shpejt se sa pritej, duke u bazuar në gurut e gjuhëve, “Aleanca për Diversitetin Gjuhësor”, të cilët kanë krijuar një hartë të mrekullueshme interaktive duke nxjerrë në pah gjuhët më të rrezikuara në të gjithë globin tonë.

I titulluar “Projekti i Gjuhëve të Rrezikuara”, harta është e ndarë në tri kategori: gjuhët në rrezik, gjuhët e rrezikuara rëndë dhe gjuhët me vitalitet të panjohur. Përveç të gjitha pikave që shihni në hartën më sipër, pjesa shumëngjyrëshe e kartografisë jep edhe shumë informacione për numrin e folësve vendas, si dhe statusin e gjuhës së tyre.

Lexo: Password-et e Wi-Fi në aeroportet e të gjithë botës në një hartë të vetme

Azia ka mbi 2.294 gjuhë të folura, ndjekur nga Afrika me 2.144, Oqeani dhe Paqësori me 1.313 dhe Amerika me 1.061 gjuhë.

Tashmë ju mund të gjeni nëse gjuha jonë shqipe apo nëse gjuhët e tjera të botës do ta shohin përsëri dritën e diellit në të ardhmen.

Burimi: theculturetrip.com

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0