Harta që tregon se cilët gjuhë të botës janë në rrezik zhdukje


Çuditërisht, ekzistojnë 7.099 gjuhë që ende fliten nëpër botë. Për fat të keq, një e treta e tyre janë nën kërcënimin e zhdukjes, shumë prej të cilave kanë vetëm 1000 njerëz që i flasin sot.

Sot Business Mag do t’ju tregojë se cilat gjuhë mund të zhduken më shpejt se sa pritej, duke u bazuar në gurut e gjuhëve, “Aleanca për Diversitetin Gjuhësor”, të cilët kanë krijuar një hartë të mrekullueshme interaktive duke nxjerrë në pah gjuhët më të rrezikuara në të gjithë globin tonë.

I titulluar “Projekti i Gjuhëve të Rrezikuara”, harta është e ndarë në tri kategori: gjuhët në rrezik, gjuhët e rrezikuara rëndë dhe gjuhët me vitalitet të panjohur. Përveç të gjitha pikave që shihni në hartën më sipër, pjesa shumëngjyrëshe e kartografisë jep edhe shumë informacione për numrin e folësve vendas, si dhe statusin e gjuhës së tyre.

Lexo: Password-et e Wi-Fi në aeroportet e të gjithë botës në një hartë të vetme

Azia ka mbi 2.294 gjuhë të folura, ndjekur nga Afrika me 2.144, Oqeani dhe Paqësori me 1.313 dhe Amerika me 1.061 gjuhë.

Tashmë ju mund të gjeni nëse gjuha jonë shqipe apo nëse gjuhët e tjera të botës do ta shohin përsëri dritën e diellit në të ardhmen.

Burimi: theculturetrip.com

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale