4 përfitimet e mahnitshme të jetuarit me një qëllim - Business Magazine Albania

4 përfitimet e mahnitshme të jetuarit me një qëllim

4 përfitimet e mahnitshme të jetuarit me një qëllim

Të jetosh me qëllim do të thotë të dish se jeta jote ka kuptim, vlerë dhe rëndësi, edhe kur të rëndojnë gjërat e përditshme. Do të thotë që duke bërë punë kuptimplotë, kontributi juaj dhe jeta juaj kanë një ndikim pozitiv në jetën e të tjerëve. Të kesh qëllim do të thotë që ajo që bën i shërben njerëzimit në një mënyrë pozitive. Të jetosh me qëllim do t’ju bëjë më të lumtur, më të kënaqur, më të suksesshëm, më të këndshëm, më elastik në kohë të vështira, më të emocionuar dhe më të gjallë!

Vazhdoni të lexoni për të zbuluar katër përfitime të mahnitshme të  jetuarit me një qëllim që do t’ju bëjnë të dëshironi të gjeni qëllimin tuaj sot!

1. Të jetosh me qëllim sjell një furnizim të pakufizuar përmbushjeje
Ilaçi më i fuqishëm ndaj depresionit, trishtimit dhe madje edhe dëshirës për të marrë jetën tuaj është të dish se jeta e të paktën një personi diku është më mirë sepse ti ekziston.
Mënyra më e pamohueshme për t’u ndjerë të lumtur është duke u lidhur me një ndjenjë të fortë qëllimi dhe kontributi. Nëse po kërkoni të ndiheni më të lumtur – dhe mendoj se ne të gjithë jemi – shtimi i më shumë qëllimit në jetën tuaj mund t’ju vendosë në rrugën e shpejtë të përmbushjes. Sepse asgjë nuk do t’ju japë më shumë gëzim sesa të dini se jeta juaj ka kuptim, qëllim dhe vlerë. Asgjë nuk do t’ju mbushë me krenari, gëzim dhe kënaqësi më shumë sesa të dini se po i shtoni diçka të vlefshme dhe të rëndësishme botës, njerëzimit dhe universit. Ky korrelacion i fortë midis qëllimit dhe lumturisë ka kuptim të përsosur. Sepse depresioni shpesh rrjedh nga mungesa e drejtimit. Depresioni, disponimi i errët dhe trishtimi zakonisht burojnë nga ndjenja si një shpirt i humbur, ndjenja jashtë kontrollit, ndjenja se nuk keni drejtim dhe ndjenja se jeta juaj nuk ka qëllim. Asgjë nuk ndihet më keq apo më dëshpëruese sesa konfuzioni, zhgënjimi dhe zhgënjimi i ndjenjës se jeta juaj po shkon në një drejtim të keq ose në asnjë drejtim.

Të jetosh me qëllim do t’ju japë të gjithë përmbushjen që do t’ju duhet ndonjëherë

Lexo edhe:7 gjëra për të cilat do të pendoheni më vonë

2. Drejtimi, udhëzimi dhe rehatia në kohë të vështira
Kohët e vështira janë një realitet me të cilin të gjithë duhet të përballemi në momente të ndryshme të jetës sonë. Ne të gjithë luftojmë nëpër momente të errëta, situata, dështime, pengesa, sprova dhe mundime. Të gjithë kemi periudha kohore kur përpiqemi të bëjmë më të mirën për të pasur sukses, por gjithsesi dështojmë. Dhe ne të gjithë kalojmë momente kur përpiqemi maksimalisht t’i rregullojmë gjërat, por gjithsesi ato shkojnë keq. Kohët e vështira janë të pashmangshme. Ju nuk mund t’i shpëtoni betejës. Por, ajo që mund të bëni është të përdorni qëllimin tuaj për t’ju ngushëlluar, udhëhequr dhe mbështetur gjatë stuhive. Sepse kur gjithçka prishet, qëllimi do të jetë sistemi mbështetës që ju ndihmon të ribashkoni jetën tuaj. Njohja se ka njerëz që varen nga ju për t’ia dalë mbanë, do t’ju motivojë të mbani besimin gjallë, të vazhdoni të këmbëngulni dhe të vazhdoni të këmbëngulni derisa të gjeni thyerjen tuaj në re. Duke ditur se jeta juaj ka vlerë, do t’ju shtyjë në drejtimin e elasticitetit, shërimit dhe shërimit nga trauma juaj. Kjo është arsyeja pse përfitimi im i dytë i të jetuarit me qëllim është drejtimi, udhëzimi dhe rehatia në kohë të vështira.

3. Motivim i pafund për të shtuar më shumë vlerë dhe për të arritur më shumë sukses
Asgjë nuk mund t’ju motivojë më shumë sesa të keni një efekt pozitiv te njerëzit e tjerë. Paraja, fama, fuqia, prestigji dhe avancimi janë të gjitha dytësore ndaj burimit më të fuqishëm të motivimit në botë: Qëllimi. Çdo person i suksesshëm ka një arsye pse i motivon ata të ngrihen çdo mëngjes, të dalin në botë dhe të bëjnë atë që bëjnë. Çdo person i suksesshëm ka një arsye, një pse dhe një qëllim pas arritjes së tij. Njerëzit e aftë ia lidhin gjithmonë punën e tyre një kauze që është më e madhe se ata. Ky qëllim bëhet forca lëvizëse që i bën ata njerëz të suksesshëm. Qëllimi është forma më e pastër e motivimit që ekziston. Të dish se ke njerëz që varen nga ty – gojë për të ushqyer, klientë për të shërbyer, fansa për të kënaqur dhe ndjekës për të frymëzuar – e bën të pamundur heqjen dorë. Sepse kur e kuptoni se puna juaj ka një efekt pozitiv tek të tjerët – kur e dini se jeta e të tjerëve do të jetë më e keqe nëse e hidhni poshtë – do të jeni gjithmonë të motivuar për të bërë gjithçka që duhet për të qenë i suksesshëm.

4. Të jetosh me qëllim sjell një ndjenjë të fuqishme të gjallërisë
Qëllimi jo vetëm që ju jep përmbushje, udhëzime në kohë të vështira dhe motivim për të fituar, por gjithashtu mund t’ju japë një ndjenjë të fuqishme dhe të rrallë gjallërie. Qëllimi të bën të gjallërohesh.
Të kesh ndjenjën e qëllimit, kuptimit, vlerës dhe kontributit për njerëzimin të jep atë shkëndijë, gjallëri,  pasion për jetën që i bën njerëzit e suksesshëm kaq tërheqës për botën. Bërja e një pune kuptimplotë mund t’ju transformojë nga zvarritja e vetes në 9-në-5 në dashurinë për çdo sekondë të ditës tuaj. Pa qëllim, jeta mund të ndihet vërtet e mërzitshme, e mërzitshme dhe rutinë. Por kur gjeni Pse-në tuaj, jeta bëhet si një aventurë e madhe. Dhe çdo ditë që bëni punën tuaj është një tjetër hap i rëndësishëm në rrugëtimin tuaj.

Qëllimi ju bën të ndiheni të lumtur, mirënjohës, të emocionuar që jeni gjallë dhe me fat që jeni ai që jeni. Është një ndjenjë e rrallë dhe e fuqishme e gjallërisë që njerëzit me qëllim gëzojnë çdo ditë.

Pra, nëse e dini se cili është qëllimi juaj, urime për lidhjen me Pse-në tuaj.

EP

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #33 - Nëntor 2023

Numri 33 i revistës tonë, i cili me krenari mund të quhet “Revista e Personazheve.” Në këtë numër, jemi fokusuar në trajtimin e personaliteteve të shquara në fusha të ndryshme, brenda dhe jashtë kufijve të vendit tonë.

Dinamika e emigracionit ka bërë që shqiptarët të kontribuojnë në mënyra të ndryshme në vende të shumta të botës, duke ruajtur gjithmonë lidhjen me atdhen. Numri ynë i ri shpalos ngjarjet dhe angazhimet e tyre, duke sjellë në fokus dinamikën e tyre në ekonominë globale.

Në faqet e revistës, do të njiheni me personalitete të rëndësishme si Drita Ivanaj, e cila me fondacionin e saj ndihmon në avancimin e arsimit dhe kulturës. Gjithashtu, do të përfshihemi në misionin e dr. Skënder Myrtezanit dhe anëtarëve të Vatra Queens, New York, për kthimin e eshtrave të At Fan Nolit në Shqipëri.

Marjana Koçeku, …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0