4 mënyra për të udhëhequr në një botë të mbushur me tmerre që nuk mund t'i kontrolloni - Business Magazine Albania

4 mënyra për të udhëhequr në një botë të mbushur me tmerre që nuk mund t’i kontrolloni

Ka kaq shumë gjëra të tmerrshme që po ndodhin tani sa mund të jetë e habitshme që pjesa më e madhe e botës vazhdon të funksionojë normalisht. Nëse do të kisha një shkop magjik, këto janë katër gjëra që do të doja të ndryshoja:

-Fundi i inkursionit vrastar të Rusisë në Ukrainë

-Vaksinimi kundër Covid-19 dhe varianteve të tij në të gjithë botën

-De-platformimi i ekstremizmit supremacist të bardhë

-Lufta e ngrohjes globale me urgjencë shumë më të madhe

Pa dyshim që ju keni gjëra të tjera që do të dëshironit t’i ndryshonit tani në botë. Por për fat të keq na mungon, një shkop i tillë magjik. Çfarë mund të bëjmë? Ajo që më vjen në mendje është aforizmi tallës latinisht “Illegitimi non carborundum” që do të thotë “Mos i lini t’ju bluajnë bastardët”.

Kjo është një frazë e zgjuar, por nuk ofron shumë udhëzime për udhëheqësit. Për këtë qëllim, këtu janë katër gjëra që udhëheqësit duhet të bëjnë për t’i mbajtur organizatat e tyre të funksionojnë në mënyrë efektive në një botë plot tmerre të pakontrollueshme.

  1. Dëgjoni shqetësimet e palëve kryesore të interesuara.

Kur ndodhin situata të pakontrollueshme, udhëheqësit i nënshtrohen po aq sa çdokush tjetër reagimeve emocionale. Megjithatë, udhëheqësit nuk duhet t’i lënë emocionet t’i mposhtin.

Një mënyrë për ta bërë këtë është të flisni për to me palët kryesore të interesit, të tilla si punonjësit, klientët, furnitorët dhe aksionarët. Udhëheqësit e biznesit duhet të flasin me secilin nga grupet e palëve të interesit, duke ndarë ndjenjat e tyre rreth këtyre situatave tmerruese, duke u kërkuar palëve të interesuara të diskutojnë se si ndihen dhe të krijojnë ide të mundshme për opsionet e mundshme për atë që organizata mund të bëjë për ta.

  1. Rikonfirmoni misionin dhe vlerat tuaja.

Njerëzit duhet të ndiejnë se puna e tyre është kuptimplotë. Për më tepër, duke pasur parasysh luftën për të tërhequr dhe mbajtur staf këto ditë dhe përqindjen në rënie të punëtorëve që mendojnë se punëdhënësi i tyre kujdeset për mirëqenien e tyre, sipas një sondazhi të ri të Gallup, është veçanërisht e rëndësishme që drejtuesit e biznesit të flasin me punonjësit e tyre rreth vlerave të kompanisë dhe çfarë veprimesh do të ndërmerren për t’i sjellë këto vlera në jetë midis këtyre situatave të paqëndrueshme.

  1. Kujdesuni më mirë për punonjësit dhe klientët tuaj.

Bisedat midis drejtuesve dhe punonjësve të tyre kanë një qëllim vendimtar tani: të rrisin angazhimin emocional të punëtorëve në një mënyrë që i ndihmon ata të gjejnë kuptim në aktivitetet e tyre të përditshme ndërsa jetojnë me emocionet e shkaktuara nga tmerret që ata nuk mund t’i kontrollojnë.

Udhëheqësit e biznesit duhet t’i mbështesin këto fjalë dhe ndjenja me veprime konkrete. Për shembull, drejtuesit e biznesit duhet të dëgjojnë njerëzit e tyre për t’u siguruar që ata ndihen të angazhuar me qëllimin e organizatës dhe se menaxherët e tyre po veprojnë sipas vlerave të saj. Nëse jo, udhëheqësit e biznesit duhet të ndërmarrin veprime për të mbyllur boshllëqet midis misionit dhe veprimeve.

  1. Bëni atë që mundeni për të kontrolluar të pakontrollueshmen.

Për të vepruar sipas vlerave të tyre dhe të punonjësve të tyre, drejtuesit e biznesit duhet të përdorin fuqinë e tyre në përpjekje për të kontrolluar gjërat e tmerrshme që po ndodhin në botë.

Lexo edhe: 6 mendësi që do t’ju dallojnë si lider

Për shembull, kompanitë që kanë bërë biznes me Rusinë ose që punësojnë dhe/ose u shesin njerëzve në Ukrainë mund të ndërmarrin veprime të drejtpërdrejta. Në mënyrë të veçantë, ata kanë potencialin për të luftuar ekonomikisht Rusinë duke mbyllur operacionet e tyre atje, gjë që GM, Nike, Toyota dhe të tjerë e kanë bërë, sipas Qendrës së Kolegjit Boston për Shtetësinë e Korporatave ose të ndalojnë blerjet nga furnizuesit rusë.

Kompanitë me punonjës dhe klientë ukrainas mund të përpiqen t’i ndihmojnë ata në mënyra të ndryshme. BCCCC vëren gjithashtu se kompanitë po ofrojnë ndihmë humanitare, duke ndihmuar punonjësit atje që zgjedhin të largohen nga Ukraina dhe duke mbështetur punonjësit dhe klientët që qëndrojnë. Mbi të gjitha, drejtuesit e biznesit duhet të mbështesin fjalët e tyre me veprime.

Në një botë ku sfidat e mëdha kërkojnë një përgjigje të koordinuar dhe globale, liderët e biznesit duhet të përdorin fuqinë e tyre për të frymëzuar dhe angazhuar njerëzit e tyre dhe të bëjnë çfarë të munden për të luftuar. Këto katër hapa mund t’i ndihmojnë udhëheqësit e biznesit të arrijnë atje.

Inc 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0