4 mënyra për të frymëzuar ata që drejtoni pa qenë shumë mbytës - Business Magazine Albania

4 mënyra për të frymëzuar ata që drejtoni pa qenë shumë mbytës

frymëzuar

Në një botë ideale, njerëzit do të jepnin gjithçka sepse duan. Në realitet, ata kanë nevojë për pak motivim për të arritur atje.

Liderët e mëdhenj bëjnë më shumë sesa thjesht drejtojnë punën e punonjësve të tyre, ata frymëzojnë. Ata motivojnë të gjithë rreth tyre për të dhënë më të mirën e tyre. Ata nxisin angazhim më të madh dhe ndihmojnë ekipin e tyre të punojë në rrethana sfiduese.

Sigurisht, një nga sfidat më të mëdha për drejtuesit është gjetja e ekuilibrit të duhur për të qenë frymëzues dhe motivues për të marrë rezultatet më të mira nga ekipi i tyre, pa e kaluar kufirin për t’u bërë shtytës apo të pakëndshëm.

Fatmirësisht, ka disa teknika lidershipi që mund t’ju ndihmojnë të frymëzoni në mënyrë më efektive.

  1. Plotësoni nevojat themelore të punonjësve

Kërkimet shkencore kanë përcaktuar se qeniet njerëzore kanë tre nevoja themelore: të ndihen të sigurtë, të ndiejnë një ndjenjë përkatësie dhe të ndiejnë se kanë rëndësi. Këto nevoja janë padyshim të rëndësishme në jetën e përditshme, por ato mund të jenë po aq të rëndësishme në hapësirën e punës. Kur këto nevoja plotësohen, punonjësit fuqizohen dhe angazhohen.

Komunikimi është çelësi për përmbushjen e këtyre nevojave të rëndësishme. Kur i komunikoni në mënyrë proaktive stafit tuaj përditësime të rëndësishme, ata ndihen të sigurtë, nuk kapen nga një ndryshim i papritur në politikë ose procedurë. Njohja e kontributeve të tyre dhe dëgjimi i ideve dhe perspektivave të tyre i ndihmon ata të ndihen të vlerësuar.

Së fundi, liderët duhet të promovojnë një mjedis gjithëpërfshirës ku të gjithë mund të ndihen pjesë e këtij komuniteti. Kjo është veçanërisht e rëndësishme për punonjësit e pakicave, të cilët shpesh i nënshtrohen diskriminimit në vendin e punës.

Lexoni: Lideri karizmatik, ne mund ta ndryshojmë fatin tonë

  1. Komunikoni qartë vizionin dhe vlerat tuaja

Inkurajimi i punësimeve të anëtarëve të ekipit tuaj fillon duke komunikuar qartë vizionin, qëllimet dhe vlerat e kompanisë suaj. Për të angazhuar dhe frymëzuar punonjësit tuaj, këto duhet të jenë më të thella sesa thjesht të ktheni gjithçka në fitim. Shumë njerëz kanë një dëshirë të lindur për të bërë një ndikim pozitiv në botë dhe ata e shohin punësimin e tyre si një mënyrë për ta arritur këtë.

Në fakt, një studim i punonjësve në Mbrtërinë e Bashkuar zbuloi se në mesin e Millennials, 62% dëshironin të punonin në një kompani që kishte një ndikim pozitiv në shoqëri. 53% thanë se do të punonin më shumë nëse mendonin se po bënin një ndryshim. Përafërsisht gjysma mendonin se puna kuptimplotë ishte më e rëndësishme se fitimi i një rroge të lartë.

Aftësia juaj për të komunikuar një vizion kuptimplotë do të frymëzojë ekipin tuaj të bëjë një punë shumë të mirë.

  1. Krijoni një hapësirë ​​pune bashkëpunuese

Liderët më motivues nuk diktojnë thjesht se çfarë duhet bërë dhe më pas largohen nga dhoma. Ata nuk supozojnë se fjala e tyre është fjala e fundit për ndonjë temë të caktuar. Ata e kuptojnë se punonjësit e tyre mund të kenë disa nga idetë më të mira dhe janë mjaft të përulur për të krijuar një ambient më bashkëpunues.

Nuk duhet të jetë befasi që rritja e entuziazmit dhe produktivitetit vijnë nga një mjedis pune më bashkëpunues.

  1. Zhvilloni “vetëdijen” tuaj

Ka shumë atribute që mund të ndihmojnë për ta bërë dikë një lider frymëzues. Në fakt, një studim i vitit 2017 nga Bain & Company identifikoi 33 atribute që mbulojnë kategori të tilla si zhvillimi i burimeve të brendshme, lidhja me të tjerët, udhëheqja e ekipit dhe vendosja e qartësisë për vendin e punës.

Nga të gjitha atributet e mundshme, megjithatë, kërkimi i tyre arriti në përfundimin se “vetëdijen” – një gjendje e vetëdijes dhe të qenit plotësisht i pranishëm në të gjitha aspektet e punës suaj – ishte më i rëndësishmi. Përmirësimi i vetëdijes tuaj e bën më të lehtë të empatizoheni, të dëgjoni dhe të qëndroni të niveluar, veçanërisht në situata stresuese. Ky mentalitet i ndihmon punonjësit të ndihen të vlerësuar dhe është gjithashtu një qëndrim që ata aspirojnë.

Duke krijuar një mjedis më të mirë pune për punonjësit tuaj, duke shfrytëzuar pikat tuaja të forta unike dhe duke mbështetur çdo dobësi që mund të keni, do të jeni në rrugë të mbarë për t’u bërë një lider vërtet frymëzues.

/inc

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #31 - Prill 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0