4 mënyra për të angazhuar dhe frymëzuar ekipin tuaj


Mungesa e angazhimit në punë shoqërohet me nivele të ulëta të produktivitetit dhe madje edhe humbje të të ardhurave.

Çuditërisht, nuk është aq e vështirë të angazhoni dhe frymëzoni ekipin tuaj nëse bëni përpjekjen më të vogël. Më poshtë BusinessMag ju tregon disa mënyra të thjeshta për të motivuar dhe frymëzuar ekipin tuaj:

Lexoni: Si udhëheqësit e mirë gjejnë kohë për ekipin e tyre?

Komunikoni me ta

Komunikimi është thelbësor. Nëse skuadra juaj nuk di as se çfarë doni prej tyre, si mund të prisni që ata të angazhohen? Një gabim i zakonshëm që bëjnë disa ndërmarrje është që mendojnë se punonjësit duhet të dinë më pak se ata. Nëse e mbani ekipin tuaj në errësirë ​​për vizionin dhe qëllimet e kompanisë, ata nuk mund t’ju ndihmojnë t’i arrini ato!

Duhet kuptuar fakti se fjalët mund të nënkuptojnë gjëra të ndryshme për njerëz të ndryshëm. Sigurimi se të gjithë kanë informacionin e nevojshëm për një gjykim të mirë kur punojnë me klientë dhe kolegët e tyre është shumë i rëndësishëm.

Dëgjojini ata

Ekipi juaj nuk do të jetë i apasionuar ose i lumtur për të punuar me ju nëse nuk keni interes për gjërat që ata kanë për të thënë. Kur punonjësit ndihen të vlerësuar, ka më shumë gjasa t’ju besojnë, respektojnë dhe qëndrojnë besnikë ndaj kompanisë suaj! Në vend që thjesht t’i drejtoni punonjësit tuaj, njihuni me ta. Mësoni pikat e tyre të forta dhe punoni me to. Ekipi juaj do të jetë më i interesuar dhe i angazhuar në punë vetëm nëse punëdhënësit e tyre krijojnë marrëdhënie personale përmes të dëgjuarit dhe jo thjesht të drejtuarit.

Përqëndrohuni tek njerëzit, jo tek transaksionet

Nëse doni një ekip të angazhuar dhe të frymëzuar, gjithçka fillon me punonjësit. Të gjitha kompanitë, pavarësisht nga industria ose madhësia, mbeshteten tek njerëzit. Sidoqoftë, ndonjëherë e harrojmë këtë. Shpesh, CEO-t përqendrohen thjesht në marrëdhëniet transaksionale; ata kujdesen vetëm për sasinë e punës që bën një ekip. Ata i shohin punonjësit si një mjet për të marrë më shumë klientë dhe më pas të ardhura më të mëdha. Por në këtë mënyrë skuadrat ndihen të nënvlerësuara dhe shkëputen nga puna.

Lexoni: Mënyrat më të këqija për të drejtuar një ekip

Harrojeni për një moment punën e tyre dhe përqendrohuni tek ekipi juaj si individë. Pyetini ata për jetën e tyre, investoni në zhvillimin e tyre profesional dhe bisedoni me ta si qenie njerëzore. Pyetini çfarë i motivon ata. Një orar më fleksibël? Përgjegjësi shtesë? Trajnim i specializuar? Kur ata ndihen të kuptuar dhe vlerësuar automatikisht do të jenë më të angazhuar, të frymëzuar, motivuar dhe produktivë.

Sigurojuni mundësi për zhvillim

94% e të punësuarve do të punonin për një kompani më gjatë nëse ajo kompani do t’i ndihmonte ata të mësonin. Në të kundërt, arsyeja #1 që shumica lënë kompaninë është sepse nuk ju jepet mundësia për të mësuar.

Zhvillimi personal dhe profesional është më i rëndësishëm se kurrë për fuqinë e sotme punëtore. Ekipet e lumtur janë ekipe të angazhuara dhe të mësuarit gjithë gjithë kohës sjell frymëzim. Duke ndihmuar punonjësit tuaj ta bëjnë më mirë punën e tyre, ju më pas mund të rrisni angazhimin dhe produktivitetin e tyre.

Një ekip i angazhuar dhe i frymëzuar është edhe më i lumtur dhe më i suksesshëm. Pavarësisht nëse përqëndroheni në rritjen e komunikimit, të dëgjuarit ose të gjitha më sipër, ekzistojnë shumë mënyra për të vlerësuar dhe frymëzuar ekipin tuaj.

Lexoni: Kur puna në ekip është e mirë për punonjësit dhe kur nuk është

/Shkurar nga Kim Peterson Stone

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale