4 markat që po zhvillojnë marketingun e përmbajtjes


Marketingu i përmbajtjes është një strategji e zgjuar, për të rritur biznesin tuaj. Ndërsa shumë biznese janë duke përqafuar krijimin e përmbajtjes origjinale, si një mjet për t’u lidhur me klientët që duan, do të duhet të punoni më shumë për të siguruar llojet e përmbajtjes, që e bëjnë markën tuaj të dallohet.

Format tradicionale të përmbajtjes si bloget, podcast-et dhe videot edukative funksionojnë ende. Por, shtoni edhe lloje të tjera përmbajtjeje si mjet për të theksuar markën tuaj dhe për të fituar klientë të rinj. Këtu janë katër lsugjerime që mund t’i merrni në konsideratë:

  1. Evente pop-up:

Kur Nike lançoi ​​këpucën e saj të reaktorit, në vend që të mbështetej vetëm në format tradicionale të mediave dhe përmbajtjes për të përhapur fjalën, ajo përfshiu edhe pop-up Nike House në qytete të zgjedhura nëpër botë. Këto shtëpi argëtuese i ndihmuan klientët të provojnë tiparet thelbësore dhe atributet e këpucëve të reja. Konsumatorët e mundshëm ishin madje në gjendje të provonin këpucët dhe të shkonin për një vrapim  bashkë me disa nga pro Nike.

Lexo: Çfarë është marketingu dixhital?

Evente si këto ju ndihmojnë të tërhiqni klientë që mund të kenë injoruar më parë përmbajtjen tuaj standarde. Mendoni për mënyra argëtuese, një ngjarje pop-up për të demonstruar vlerat e produktit tuaj në mënyra unike.

  1. Evente me përmbajtje:

Kur aktori Will Smith mbushi moshën 50 vjeç, në vend që të organizonte një festë të madhe, ai shfrytëzoi rastin të organizojë një event bamirësie me përmbajtje live, “Shko” u shikua nga miliona njerëz në të gjithë botën. Për “Shko”, Smith u hodh nga një helikopter mbi Grand Canyon.

Aktiviteti ishte rreth 90 minuta në total. Para kërcimit, kishte rreth 60 minuta përmbajtje të vlefshme, të prezantuar nga Alfonso Ribeiro, ku përfshiheshin intervista me Smithin dhe familjen e tij. Gjatë gjithë këtij eventi, shikuesit nga e gjithë bota kontribuan me fonde për nismën e bamirësisë së Smithit.

Mënyrat e zgjimit të markës suaj mund të krijojnë një ngjarje të veçantë kur një audiencë e etur dhe e interesuar do të dëshirojë të akordojë dhe të shikojë. Ngjarja as nuk duhet të jetë e lidhur drejtpërdrejt me produktin ose shërbimin tuaj. nëse qëllimi është të prezantoni një audiencë të re me markën tuaj ose të lidhni audiencën tuaj ekzistuese me ju në një nivel më të thellë, më emocional.

  1. Dokumentarë:

Ndërsa punoni për të arritur qëllimet e biznesit tuaj, synoni të përdorni përmbajtje me forma të gjata, si në formën e një dokumentari, për të treguar histori unike dhe interesante që janë të rëndësishme për industrinë tuaj dhe punën që bëni.

Lexo: Marketingu tradicional dhe dobësitë e tij

  1. Konkurse dhe evente bamirësie:

Shqyrtoni mënyrat që mund të marrin më shumë rëndësi, për komunitetin dhe klientët tuaj ose kur kompania juaj është pjesë e tyre. Organizojini eventet dhe tregoni historinë e njerëzve që po ndihmoni, në vend që të vendosni theksin tek vetja juaj. Edhe në një botë ku përmbajtja është me bollëk, e juaja mund të dalë në pah. Përdorni disa nga idetë e mësipërme për të krijuar përmbajtje origjinale, njerëzit janë të ngazëllyer për t’i konsumuar.

Burimi: Inc.com

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale