4 fjalitë që shefi juaj do shumë t’i dëgjoj


Fakt: Në një moment të caktuar, secili prej nesh ka (ose ka patur) një shef.

Ne presim që drejtuesit tanë të na udhëheqin, të na udhëzojnë dhe të jenë mentorët tanë.

Por menaxherët nuk dinë gjithçka, dhe ata kanë nevojë për ndihmën tonë. Për fat të keq, vetëm drejtuesit më të mirë e kërkojnë atë.

Por pse duhet të presësh të të pyesin? Këtu janë katër fjali të vogla që çdo shef do shumë t’i dëgjoj t’i thoni, dhe që do t’iu ndihmojnë të shkëlqeni së bashku me drejtuesin tuaj:

1. “Është faji im.”

Është e frikshme të pranosh diçka që nuk ka shkuar mirë. Shumë shpesh njerëzit nuk janë të përgjegjshëm ose refuzojnë të jenë, duke e drejtuar gishtin diku tjetër. Zakonisht, ekziston frika e hakmarrjes nëse bëjmë një gabim.

Por të gjitha gjërat duhen marrë në konsideratë, marrja e përgjegjësisë për diçka që keni bërë ose ngritja e dorës kur shihni diçka që mund të dëmtojë potencialisht kompaninë tuaj është një domosdoshmëri.

2. “Unë kundërshtoj sepse…”

Shefi juaj nuk mund të pëlqejë ose të pajtohet me atë që ju thoni, por ai dëshiron të punojë me një ekip që nuk ka frikë të flasë, në vend të një tufe me burra dhe gra që thonë vetëm “po”. Ju jeni punësuar për gjykimin dhe aftësitë tuaja. Jini të respektueshëm, por sigurohuni që të flisni çdo mendim kur ai i shërben kompanisë dhe qëllimeve të saj. Udhëheqësit e vërtetë do t’a dëgjojnë atë që ju thoni dhe do t’iu respektojnë.

3. “Dalë unë vullnetar.”

Ne të gjithë kemi pasur (ose të njohur) atë punonjësin që shikon orën çdo minutë ose bën minimumin e punës.

Por sa mirë do të ishte, që dikush nga stafi të dilte vullnetar për të marrë përsipër projekte, dhe ai ose ajo do të bëjë çfarë do që ju kërkoni, pa kushte?

4. “A mund t’iu ndihmojë?”

Gjithmonë ka më shumë gjëra se sa kohë dhe burime për t’i bërë ato. Drejtuesit me inboxe të tejmbushur dhe takime të pafundme nuk mund t’i realizojnë dot të gjitha.

Pyetja “Mund t’iu ndihmojë?” është një ftesë e hapur për shefin tuaj, duke e lënë atë të kuptojë se ka një krahë ku mund të mbështetet dhe të delegojë detyra për t’i realizuar ato në kohë.

/Mashable

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale