“30% rritje e eksporteve te bujqesise” - Business Magazine Albania

“30% rritje e eksporteve te bujqesise”


Kryeministri Edi Rama tha se qasja e re e qeverise ndaj bujqesise po jep shenjat e para te permiresimit te ketij sektori.

Ne perurimin e zyrave te reja te Agjencise se Zhvillimit Bujqesor dhe Rural, kryeministri permendi rritjen e eksporteve si rezultat konkret, ndersa akuzoi qeverine e meparshme per menyren se si trajtoi fshatin dhe fermerin.

“30% rritje e eksporteve te bujqesise ne 5 muajt e pare me siguri do te thote diçka. Kemi lehtesuar ne menyre te ndjeshme fermerin nga presioni i jashtezakonshem i korrupsionit dhe nje administrate qe i rrinte ne qafe per t’i marre frymen ne menyre qe t’i nxirrte pjesen e vet”, deklaroi Rama.

Kryeministri tha se qeveria rriti me 70% buxhetin per bujqesine ne nje vit te veshtire, siç u shpreh ai, kur i duhej te perballej me malin e borxheve te trasheguara nga qeveria paraardhese. Edhe fondet e BE-se jane ne rritje, tha Rama, ndaj qeveria ka pergatitur kuadrin ligjor per t’i perthithur ato.

Sfida e radhes mbetet formalizimi dhe rajonalizimi i bujqesise duke financuar projekte per kultura qe perbejne avantazh krahasues per nje zone te caktuar.

“Nuk do shperndajme fonde kuturu qe nuk perputhen me planin kombetar te zhvillimit te bujqesise. Permes kryerjes se kesaj detyre do te orientojme fokusimin e rajoneve tek kulturat me te dobishme te tyre”, nenvizoi Rama.

Nderkohe, ministri Edmond Panariti tha se skemat e reja te bujqesise synojne te nxisin prodhimin ne vend dhe te luftojne klientelizmin. “Perqasja jone eshte e orientuar drejt rezultatit, pengimit te skemave klienteliste te cilat nuk e nxisnin prodhimin por ushqenin rrjetet klienteliste”, deklaroi Panariti. 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0