3 shenja që tregojnë se keni punuar më shumë seç duhet - Business Magazine Albania

3 shenja që tregojnë se keni punuar më shumë seç duhet

3 shenja

Nëse jeni duke punuar me rrogë, atëherë paratë për punën që bëni ju paguhen për përmbushjen e punës tuaj, jo për numrin e orëve që punoni. Megjithatë, ka disa vende pune ku ditët e gjata trajtohen si një simbol nderi, me pasoja katastrofike për shëndetin mendor dhe fizik – për të mos përmendur produktivitetin. 

Pra, realisht, si mund të kuptoni se sa orë duhet të punoni? Në fund të fundit, nuk ka gjasa që lista juaj e detyrave të përfundojë ndonjëherë. Cilat janë shenjat që tregojnë se jeni duke punuar shumë orë? 

  1. Bëni shumë ‘punë të rreme’

Nëse jeni të angazhuar në punë që ju nevojiten njohuri, atëherë duhet të mbani përqëndrimin tuaj në detyrat në mënyrë që të jeni efektiv. Nëse një projekt i veçantë kërkon një ditë të gjatë pune, atëherë mund të gërmoni thellë në rezervat tuaja dhe të përpiqeni ta kryeni atë. Megjithatë, kur e bëni këtë, shpesh po huazoni qëndrueshmëri nga ditët e punës pasuese. 

Sa herë që keni punuar shumë orë, do të gjeni një rritje në atë që e quajmë “punë e rreme”. Kjo është kur uleni në tryezën tuaj dhe bëni gjëra që duken si punë, por që nuk janë. Ju përzieni disa letra përreth. Ju kontrolloni disa faqe interneti. Mund të merrni telefonin dhe të zhyteni në mediat sociale. 

Bërja e një pune të vogël false është e zakonshme, veçanërisht kur kaloni nga një detyrë në tjetrën. Por kur punoni shumë orë, mund të zbuloni se një pjesë gjithnjë e më e madhe e kohës suaj përfshin të bëni gjëra që nuk janë aspak të rëndësishme për punën që supozohet të bëni. Kjo është një shenjë e mirë që ju duhet të punoni më pak orë. 

Lexoni: Historia e profesionistes së marketingut Ermelinda Hajdari

  1. Ndiheni jo kreativë

Pjesa më e madhe e punës suaj ndoshta përfshin zgjidhjen e problemeve të reja. Është e lehtë të bësh diçka kur përgjigja dihet tashmë. Por shpesh ju duhet të gjeni një mënyrë për të bërë diçka që nuk është bërë në atë mënyrë më parë. Ju jeni duke u paguar për të bërë diçka që është të paktën pak kreative. 

Kur punoni shumë orë, ka të ngjarë ta keni të vështirë të gjeneroni zgjidhje vërtet krijuese. Ndërsa lodheni mendërisht, mund ta keni të vështirë të mbani parasysh të gjithë elementët e një problemi. Mendimet tuaja do të priren të kalojnë nga një gjë në tjetrën. Si rezultat, ju ose mund të ngecni kur zgjidhni një problem, ose të ktheheni në një zgjidhje të provuar dhe të vërtetë. Sido që të jetë, kjo është një shenjë e mirë që ju duhet të lini punën dhe të bëni diçka tjetër. 

  1. Dështoni në testin e leximit

Përqëndrimi është i lodhshëm. Edhe nëse jeni duke fjetur mjaftueshëm, puna juaj do t’ju konsumojë fizikisht. Ekziston një mënyrë e thjeshtë për të përcaktuar nëse keni nevojë për pushim—dhe zgjat vetëm 10 minuta. 

Merrni një libër ose artikull që shpjegon një koncept kompleks që ju duhet ta kuptoni për punë. (Në përgjithësi, duhet të keni një grumbull gjërash për të cilat dëshironi të mësoni, sepse zgjerimi i diapazonit tuaj të njohurive është thelbësor për të menduarit efektiv.) Lexoni për 10 minuta. 

Nëse mund të qëndroni zgjuar dhe të mbani atë që lexoni pas 10 minutash, jeni mirë. Nëse e gjeni veten duke rënë në gjumë ose e gjeni mendjen që endet vetëm disa minuta pas leximit, atëherë është koha për t’i dhënë vetes një pushim. Shkurtoni orët që jeni duke punuar në mënyrë që të mund ta kaloni këtë test leximi në shumicën e rasteve që e bëni atë. 

/fastcompany

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0