3 mënyra për të përdorur Snapchat për marketingun e biznesit tuaj - Business Magazine Albania

3 mënyra për të përdorur Snapchat për marketingun e biznesit tuaj

Snapchat

Një nga rregullat e arta të marketingut është se kompanitë e para që fillojnë të përdorin një platformë të re zakonisht shohin kthimet më të mëdha në investimin e tyre.

Në vitet 1990, ishte normale që norma e email-ve që hapeshin të ishte mbi 90 përqind. Kur AdWords nisi për herë të parë, ishte e lehtë të merreshin fjalë kyçe shumë konkurruese për çmimet më të lira. Kur Facebook për herë të parë i lejoi marketerët të shfaqnin reklama, kostoja ishte shumë më e ulët se sa është sot.

Ndërsa platformat bëhen më solide, ato gjithashtu përfundojnë duke kushtuar më shumë. Kjo është arsyeja pse marketerët më të mirë zakonisht përfitojnë nga platformat e reja para të gjithëve.

Përmes Snapchat, ju mund t’i jepni përmbajtje të vlefshme audiencës tuaj për t’i lejuar ata të shohin një anë tjetër të biznesit tuaj, një që mund të mos jetë aq e dukshme përmes një kanali tjetër.

Lexoni: Si Snapchat qëndron i përkushtuar në misionin e tij social?

Këtu janë tre mënyra se si marketerët mund të përdorin Snapchat për të rritur bizneset e tyre:

  1. Ofroni kode promovuese me ulje (promo codes)

Markat kanë pasur sukses duke përdorur kodet promovuese në Snapchat për shkak të nivelit të lartë të angazhimit.

  1. Lançoni produktet

Ju gjithashtu mund të përdorni Snapchat për të lançuar produkte të reja. Për shembull, kompania e kozmetikës NARS përdori Snapchat për t’u dhënë ndjekësve të saj një paraqitje të shkurtër të linjës së saj të produkteve para se të dilte në treg. Një nga përfitimet unike të Snapchat është se ju jep mundësi për të krijuar video joformale me buxhet të ulët.

  1. Përdorni marketingun me influencues

Marketingu me influencues është një nga kanalet më efektive sot. Duke shfrytëzuar influencuesit, ju mund të kapni një audiencë shumë më të madhe, sepse përmbajtja juaj do të shikohet nga ndjekësit tuaj dhe ndjekësit e atij influencuesi. Është një nga mënyrat më të shpejta për të krijuar një audiencë masive tuajën. Markat e mëdha e kanë bërë këtë në Snapchat.

Një mënyrë tjetër për të përdorur marketingun me influencues është duke i kërkuar një influencuesi të marrë në kontroll llogarinë tuaj. Kjo në thelb do të thotë që ata drejtojnë llogarinë tuaj Snapchat për një periudhë të caktuar kohe dhe postojnë fotografi në emrin tuaj.

/entrepreneur

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #26 - Korrik 2021

Ditët e nxehta të kësaj vere mund t’i freskoni me artikujt e revistës 26 të Businessmag. Një numër i pasur me artikuj rreth sipërmarrjeve në fusha të ndryshme, por edhe profileve interesante të sipërmarrësve. Që në kopertinë vini re dy djem që po çojnë përpara sipërmarrjen e ngirur nga prindërit. Një model për t’u ndjekur nga shumë sipërmarrje të tjera. Idetë e reja, nismat e reja në biznes sot janë më të rëndësishme se kurrë për të mundësuar suksesin.
Zhvillimet në disa tregje mund t’i gjeni në brendësi të revistës. Të tilla janë tregjet e real estate dhe ai i shërbimit postar.

Zhvillimet në fushën e teknologjisë këtë vit vijnë me 10 gjetjet më të rëndësishme teknologjike, të cilat janë orientuar shumë drejt zhvillimeve shëndetore.

Diaspora vjen me profilin e një sipërmarrëseje në fushën e stilimit dhe qepjes së veshjeve. Ornela ka arritur të hapë tre dyqane shërbimi, ku përshtaten brandet më të mëdha sipas nevojave të klientit.

Edukimi është një temë e prekur nga ne në këtë numër, pasi sfidat e edukimit në këtë vit pandemik kanë qenë të mëdha. Sjellim dy akademi me zhvillimet e tyre dhe qasjen ndaj edukimit gjatë pandemisë, si dhe mundësinë e edukimit të fëmijëve në format më të mira të mundshme.

Në brendë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0