3 mënyra për të ndërtuar një markë të qëndrueshme   - Business Magazine Albania

3 mënyra për të ndërtuar një markë të qëndrueshme  

markë të qëndrueshme

Richard Branson dhe themeluesi e CEO i Grove Collaborative, Stuart Landesberg shpjegojnë se çfarë duhet të zotërojë çdo kompani miqësore me tokën për të fituar në treg.  

Megjithëse konsumatorët interesohen më shumë për qëndrueshmërinë sot se kurrë më parë, t’i bësh ata të ndryshojnë sjelljet e tyre dhe të adoptojnë produkte më miqësore me mjedisin mund të jetë një betejë e vështirë: kërkon një “ngarkesë mendore” për të kaluar nga një markë që keni përdorur prej vitesh, thotë Stuart Landesberg, themelues dhe CEO i Grove Collaborative, një markë e qëndrueshme e mallrave shtëpiake. 

Aftësia e Grove Collaborative për t’i bërë konsumatorët të kapërcejnë atë ngarkesë mendore dhe të konvertohen në produkte miqësore me mjedisin është një nga arsyet pse Richard Branson, themeluesi i Virgin Group, u bë investitor. Grove që bëri 383.7 milionë dollarë të ardhura neto në vitin 2021, ka mbledhur mbi 450 milionë dollarë deri më sot dhe së shpejti do të dalë në publik përmes një SPAC në pronësi të Virgin. 

Lexo: 4 zgjedhje në jetë i ndajnë ata që veprojnë nga ata që ëndërrojnë

“Unë besoj se Grove Collaborative është më i miri në fushën e tij,” tha Branson. Përmes punës me kompaninë, Branson po shet produkte me pakicë për herë të parë që kur shiti disqe me Virgin Records në vitet 1970 dhe 1980. 

Gjatë një paneli virtual në samitin e kompanive më inovative, të dy ofruan këshilla se si bizneset mund të nxisin rritjen përmes një strategjie të qëndrueshme produkti. 

  1. Mos e kompromentoni efikasitetin

Sado e rëndësishme të jetë të jesh inovativ dhe të krijosh një produkt që gjeneron më pak mbetje, këta elementë nuk mund të vijnë me koston e funksionimit të produktit siç duhet. Landesberg përdor si shembull fletët e detergjentit të rrobave të Grove Collaborative: ato krijojnë më pak mbetje plastike se detergjentët e tjerë, por nëse nuk mund të “heqin salcën e spagetit nga këmisha e një fëmije tre vjeçar”, tha ai, atëherë askush në fakt nuk do t’i përdorë ato. Marka vendos aftësitë për heqjen e njollave të produktit në fokus, duke reklamuar në faqen e saj të internetit se tetë nga 10 persona në një studim të perceptimit të konsumatorit thanë se çarçafët e rrobat i tejkalonin pritshmëritë e tyre. 

Fokusohuni në atë që mund të kontrolloni së pari, shton Branson. Konsumatorët do të miratojnë produktin tuaj nëse është më i mirë se ai që ofrojnë konkurrentët. “Nëse mund të ndërtoni më të mirën në fushën tuaj, marka mund të ndërtohet në një masë të madhe nga kjo,” tha ai. 

  1. Provoni një strategji prove

Konsumatorët duan të bëjnë zgjedhje miqësore me mjedisin, por për shumë njerëz, bërja e kësaj nuk është domosdoshmërisht në krye të listave të tyre prioritare. Plus, ata nuk kanë gjasa të ndryshojnë markat përpara se të dinë së pari nëse do të pëlqejnë apo jo një të re. 

Për të bindur klientët hezitues, Branson dhe Landesberg rekomandojnë një strategji prove. Grove Collaborative, për shembull, shet pako provë të lira dhe i jep produktet e tij në sasi më të vogla, në mënyrë që klientët t’i provojnë ato përpara se të bëjnë një investim më të rëndësishëm. “Ne shohim se normat e riblerjes janë vërtet të larta,” tha Landesberg, “Dhe kështu mendoj se mënyra e vetme për të nxitur adoptimin masiv është përmes provave të gjera.” 

  1. Masni pretendimet tuaja me metrikë

Matja e qëndrueshmërisë mund të jetë e ndërlikuar, kështu që krijimi i një metrike krahasimi ose marrja e një certifikimi përkatës mund të thjeshtojë analizën për konsumatorët dhe të shfaqë më qartë ndikimin mjedisor të një produkti. Grove Collaborative zbatoi një masë “intensiteti plastik” si dhe standardin “Përtej plastikës” për produktet që plotësojnë standarde të ndryshme. 

“Nuk ka të bëjë vetëm me matjen e tij, ka të bëjë me komunikimin dhe edukimin,” tha Landesberg. “Ju mund ta dini se ajo që po merrni është një produkt që përputhet me sistemin tuaj të vlerave.” 

Lexoni: Këshilla e Warren Buffet në 1999-n se si bëhen 30 miliardë dollarë, vlen edhe sot

/inc

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0