Këshilla e Warren Buffet në 1999-n se si bëhen 30 miliardë dollarë, vlen edhe sot - Business Magazine Albania

Këshilla e Warren Buffet në 1999-n se si bëhen 30 miliardë dollarë, vlen edhe sot

Nëse doni të jeni po aq i pasur sa Warren Buffett, mos prisni të filloni. Kjo është këshilla që titani i investitorëve dha  në 1999-n në mbledhjen vjetore të aksionerëve të Berkshire Hathaway kur u pyet se si bëhen 30 miliardë dollarë, e cila ishte afërsisht vlera e tij neto në atë kohë.

Buffett, atëherë 68-vjeç, pasuria e të cilit është rritur në më shumë se 100 miliardë dollarë, tha se interesi i përbërë është miku më i mirë i një investitori dhe krahasoi ndërtimin e pasurisë përmes interesit me një ortek dëbore që rrotullohet poshtë kodrës.

“Filloni herët”, tha Buffett. “Unë fillova të ndërtoj këtë top të vogël dëbore në majë të një kodre shumë të lartë. Truku për të pasur një kodër shumë të lartë është të fillosh shumë i ri ose të jetosh shumë gjatë.

Ai dha një shembull hipotetik që nëse po mbaronte kolegjin në 1999 dhe kishte 10.000 dollarë për të investuar, ai do të ishte strategjik në lidhje me zgjedhjen se ku t’i vendoste paratë e tij. “Unë ndoshta do të përqendrohesha në kompani më të vogla sepse do të punoja me shuma më të vogla dhe ka më shumë mundësi që diçka të neglizhohet në atë arenë,” -shpjegoi Buffett, duke thënë se ai do të fillonte të ekzaminonte kompanitë alfabetikisht dhe të punonte në rrugën e tij nga atje.

Investitorët, shpjegoi Buffett, duhet të kujdesen për veten e tyre dhe të mbështeten në njohuritë dhe intuitën e tyre kur kërkojnë për biznese premtuese për të investuar. Ai shtoi se investitorët e mençur do të bënin më të mirën për të “mësuar atë që dini dhe çfarë jo” dhe të veprojnë “me forcë” kur shohin diçka që e konsiderojnë si një mundësi të mirë.

“Ju nuk mund të shikoni përreth që njerëzit të pajtohen me ju”, tha Buffett për vendosjen e parave në një investim. “Ju nuk mund të shikoni përreth që njerëzit që dinë edhe për çfarë po flisni.”

Kjo sipas Buffett është gjithashtu një mbështetës i vendosur i fondeve të indeksit, të cilat mbajnë çdo aksion në një indeks, duke i bërë ato të larmishëm automatikisht. Për të ndërtuar pasuri, investitorët duhet të “blejnë vazhdimisht një fond të indeksit me kosto të ulët S&P 500”, -tha Buffett në 2017. “Vazhdoni ta blini atë përmes ngritjeve dhe uljeve, dhe veçanërisht përmes uljeve”.

Buffett tha se aspirimi për të fituar 30 miliardë dollarë është i panevojshëm dhe kohët e fundit tha se madhësia e pasurisë së tij është “e pakuptueshme”.

“Paratë bëjnë shumë pak ndryshim pas një niveli të moderuar,”- u shpreh ai.

Ai vazhdoi: “Nëse do të më kërkonit të shkëmbeja një përqindje shumë të konsiderueshme të vlerës sime neto ose për disa vite shtesë në jetën time ose të isha në gjendje të bëja gjatë atyre viteve atë që dua të bëj, unë do ta bëja atë në një sekondë.

CNBC

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #26 - Korrik 2021

Ditët e nxehta të kësaj vere mund t’i freskoni me artikujt e revistës 26 të Businessmag. Një numër i pasur me artikuj rreth sipërmarrjeve në fusha të ndryshme, por edhe profileve interesante të sipërmarrësve. Që në kopertinë vini re dy djem që po çojnë përpara sipërmarrjen e ngirur nga prindërit. Një model për t’u ndjekur nga shumë sipërmarrje të tjera. Idetë e reja, nismat e reja në biznes sot janë më të rëndësishme se kurrë për të mundësuar suksesin.
Zhvillimet në disa tregje mund t’i gjeni në brendësi të revistës. Të tilla janë tregjet e real estate dhe ai i shërbimit postar.

Zhvillimet në fushën e teknologjisë këtë vit vijnë me 10 gjetjet më të rëndësishme teknologjike, të cilat janë orientuar shumë drejt zhvillimeve shëndetore.

Diaspora vjen me profilin e një sipërmarrëseje në fushën e stilimit dhe qepjes së veshjeve. Ornela ka arritur të hapë tre dyqane shërbimi, ku përshtaten brandet më të mëdha sipas nevojave të klientit.

Edukimi është një temë e prekur nga ne në këtë numër, pasi sfidat e edukimit në këtë vit pandemik kanë qenë të mëdha. Sjellim dy akademi me zhvillimet e tyre dhe qasjen ndaj edukimit gjatë pandemisë, si dhe mundësinë e edukimit të fëmijëve në format më të mira të mundshme.

Në brendë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0