3 hobi të thjeshta që të bëjnë më të zgjuar - Business Magazine Albania

3 hobi të thjeshta që të bëjnë më të zgjuar


Këto janë disa hobe që iu bëjnë më të zgjuar:

1. Të shkruash

Të shkruash, përveçse të lexosh është një ndër hobit që nxit zhvillimin tuaj personal.

Çdo faqe, artikull apo libër i lexuar të jep një informacion shtesë të vlefshëm. Por në këtë mënyrë ti vetëm konsumon.

Ndërkohë që, të shkruash kërkon kreativitet, këmbëngulje dhe përkushtim. Kjo e vë trurin tënd në punë.

Duke shkruajtur ti mendon, zhvillon dhe krijon. Nuk është konsum. Është krijim.

2. Stërvitja

Në pamje të parë nuk duket sikur ushtrimet fizike kanë ndonjë lidhje me zgjuarsinë. Gjithsesi, përveç efektit të drejtëpërdrejtë që kanë në trupin tuaj, ushtrimet fizike ndikojnë pozitivisht edhe në kreativitetin, gjendjen emocionale dhe vetbesimin tuaj.

Palestra mund të quhet një tempull ku ti mund të çlirosh trurin nga mendimet e shumta dhe të fillosh të stërvitesh. Ushtrimet fizike mund të ndihmojnë të largosh vëmendjen nga shqetësimet e vogla dhe të përqëndrohesh në qëllimet e tua kryesore.

Çdo përsëritje e ushtrimeve ju do të largoni të gjitha mendimet negative ndërkohë që truri do te furnizohet me energji të pastër dhe pozitive.

3. Fiksimet

Duket e çuditshme të quash fiksimet një hobi. Por pavarsisht kësaj ato të bëjnë me të vërtetë më të zgjuar.

Që në momentin që fiksohesh me një ide, konceptin që ti do të realizosh, ti je i gatshëm të bësh çfarëdolloj gjëje për ta arritur – për të realizuar këtë ide.

Dedikimi dhe përkushtimi të bëjnë ty të jesh i fokusuar dhe i përqëndruar gjatë gjithë kohës. Kjo formë të ndihmon të zgjedhësh aftësi të reja dhe të përvetësosh dije në mënyrë të shpejt. Ti lexon, dëgjon dhe investon gjatë gjithë kohës për t’i bërë gjërat sa më mirë. Ti mund të përkushtohesh shumë duke mësuar vazhdimisht deri në momentin që projekti të realizohet.

E pas kësaj ti duhet të gjesh një pasion të ri dhe të fillosh udhëtimin tënd përsëri.

/BusinessInsider

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0