3 frazat që shefat përdorin kur duan t’ju pushojnë nga puna - Business Magazine Albania

3 frazat që shefat përdorin kur duan t’ju pushojnë nga puna


Të pushohesh nga puna mund të jetë një nga gjërat më të vështira me të cilat përballesh në jetë.

Nëse menaxheri juaj përdor një nga tre frazat në vijim, mund të jetë gati duke marrë vendimin që t’ju pushojë.

  1. “A mund ta bësh këtë me shkrim?”

Duke u kërkuar që ju të bëni diçka me shkrim mund të jetë një shenjë që shefi juaj po grumbullon të gjitha materialet e nevojshme që të justifikojë qëllimin e pushimit tuaj.

Lexoni: Kur është momenti i duhur për t’u larguar nga puna?

Në momentin që një shef ju kërkon të dokumentoni diçka, ai është duke mbushur dosjen tuaj për të lehtësuar procesin e pushimit.

  1. “Mendoj se duhet të sjellim menaxheren e burimeve njerëzore këtu.”

Nëse prezenca e një përfaqësuesi të burimeve njerëzore kërkohet të merret në tavolinë ju duhet të jeni “shumë të frikësuar” rreth qëndrimit tuaj brenda kompanisë.

Në minutën që thirret përfaqësuesi i burimeve njerëzore në dhomë kuptoni që mund të jeni duke filluar negociatat drejt një pushimi të mundshëm nga puna.

  1. “Ju nuk jeni një përshtatje e mirë.”

Kompanitë sot po kërkojnë më shumë se vetëm persona të talentuar që mund të kryejnë punën. Ata janë gjithashtu në kërkim të punonjësve që mund të përshtaten mirë me misionin, kulturën dhe vlerat e një organizate. Kjo është arsyeja pse çdo bisedë që ka lidhje me aftësitë tuaja brenda një kompanie duhet të trajtohet si një shenjë paralajmërimi që shefi juaj nuk po ju pëlqen.

Në të vërtetë “mungesa e përshtatjes” mund të jetë një mënyrë tjetër për të thënë, “po shkakton shumë fërkime këtu”, ose më qartë, “njerëzit thjesht nuk pëlqejnë të punojnë me ju”.

Shumë menaxherë përdorin mungesën e përshtatjes si ilaçin magjik për shkarkimin nga puna, pasi nuk mund të debatohet në lidhje me këtë gjë. Gjithçka varet nga syri i shikuesit dhe nëse ai shikues është shefi juaj, ju jeni pa fat.

Lexoni: Para se të merrni vendimin e pushimit nga puna të punonjësve tuaj, kini parasysh këto këshilla

Nëse duket sikur këto po ju inkurajojnë të bëheni paranojakë në punën tuaj, kujtoni fjalët e themeluesit të Intel dhe ish-drejtorit ekzekutiv Andy Grove: “Vetëm paranojaku mbijeton”.

E vërteta është se pushimi nga puna në jetën reale nuk është i njëjtë si në TV. Në jetën reale gjithçka është më e qetë dhe ju thjesht duhet ta dëgjoni atë.

burimi: cnbc

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0