3 artistët më të paguar për vitin 2022 - Business Magazine Albania

3 artistët më të paguar për vitin 2022

3 Artistët më të paguar për vitin 2022

Nuk ka pasur kurrë një kohë më të mirë për t’u shitur  veçanërisht nëse je një superstar që mban të drejtat për dekada hitesh. Pothuajse gjysma e 25 fituesve më të mirë, duke përfshirë drejtorin e Lord of the Rings, Peter Jackson dhe rockerin Bruce Springsteen, siguruan vendet e tyre në radhët e para.

 

Në dhjetor, Bruce Springsteen shiti masterat dhe të drejtat e botimit për të gjithë muzikën e tij të regjistruar dhe shkrimin e këngëve, duke përfshirë 11 albume multi-platinum dhe pesë këngë.  Burimet thonë se vlera ishte pothuajse 500 milionë dollarë.
Të gjithë 25 artistët më të paguar fituan një total prej 4.4 miliardë dollarësh  (Kjo është dyfishi i 2.2 miliardë dollarëve që fituan 25 personazhet më të famshëm në vitin 2020.) thotë Tom Freston, ish-ekzekutivi i Viacom.

| 1 |
Peter Jackson • 580 milionë dollarë
Drejtori i Lord of the Rings shiti një pjesë të firmës së tij të efekteve vizuale Weta Digital tek Unity Software për 1.6 miliardë dollarë në nëntor, duke e bërë atë vetëm personin e tretë në histori që u bë miliarder (pas Steven Spielberg dhe George Lucas) duke bërë filma.

 

| 2 |

Bruce Springsteen • 435 milionë dollarë

Boss shiti të gjithë punën e tij në shtëpinë e tij të vjetër Sony Music Group në dhjetor. Shitja, e vlerësuar në afro 500 milionë dollarë, përfshinte pesë dekada këngë ikonike, regjistrime dhe kredite për shkrimin e këngëve nga 20 albume në studio, grupe të shumta kuti dhe regjistrime të drejtpërdrejta.

| 3 |
Jay-Z • 340 milionë dollarë
Miliarderi i parë i Hip-Hop-it tregoi të ardhurat e tij të biznesit në vitin 2021 kur fitoi aksione në transmetuesin muzikor Tidal .

forbes

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0