23 thënie të Martin Luther King që inspirojnë sipërmarrësit - Business Magazine Albania

23 thënie të Martin Luther King që inspirojnë sipërmarrësit

thënie të Martin Luther King

Martin Luther King është i njohur për kërkimin e tij për drejtësi dhe barazi racore. Sidoqoftë, ai ishte gjithashtu i shqetësuar për natyrën e udhëheqjes, mënyrën e drejtimit drejt ndryshimit dhe gjetjen e qëllimit në jetë dhe të gjitha subjektet që janë thelbësore për ndërmarrjen e suksesshme.

“Një komb ose civilizim që vazhdon të prodhojë njerëz me mendje të butë blen vdekjen e tij shpirtërore në planin e kësteve.”

“E gjithë puna që lartëson njerëzimin ka dinjitet dhe rëndësi dhe duhet të ndërmerret me përsosmëri të përpiktë.”

“I gjithë progresi është i pasigurt dhe zgjidhja e një problemi na sjell ballë për ballë me një problem tjetër.”

“Një individ nuk ka filluar të jetojë derisa të mund të ngrihet mbi kufijtë e ngushtë të shqetësimit të tij individualist për të gjithë njerëzimin.”

“Kapitalizmi nuk lejon një rrjedhë të barabartë të burimeve ekonomike. Me këtë sistem, disa të vegjël të privilegjuar janë të pasur përtej ndërgjegjes, dhe pothuajse të gjithë të tjerët janë të dënuar të jenë të varfër në një nivel. Kjo është mënyra se si funksionon sistemi. Dhe pasi ne e dimë se sistemi nuk do të ndryshojë rregullat, ne do të duhet të ndryshojmë sistemin “.

“Ndryshimi nuk rrotullohet mbi rrotat e pashmangshme, por vjen përmes luftës së vazhdueshme.”

“Frika shtron pyetjen, a është e sigurt? Përshtatshmëria shtron pyetjen, a është politikë? Pa didturia shtron pyetjen, a është e njohur? Por ndërgjegjja shtron pyetjen, a është e drejtë? Dhe vjen një kohë kur njeriu duhet të marrë një pozicion që nuk është as i arsyeshëm, as politik, as popullor, por duhet ta marrësh sepse është e drejtë “.

Lexo:Si të qëndroni krijues kur jeta duket monotone

23 thënie të Martin Luther King që inspiruar sipërmarrësit

Lexo:Një takim i rastësishëm me Beatles shpëtoi karrierën e Rolling Stones. Ja çfarë mund të mësoni nga kjo

“Çdo njeri duhet të vendosë nëse do të ecë në dritën e altruizmit krijues apo në errësirën e egoizmit shkatërrues.”

“Historia do të duhet të regjistrojë se tragjedia më e madhe e kësaj periudhe të tranzicionit shoqëror nuk ishte zhurma e ashpër e njerëzve të këqij, por heshtja e tmerrshme e njerëzve të mirë.”

“Nëse një njeri nuk ka zbuluar diçka për të cilën do të vdesë, ai nuk është i aftë të jetojë”.

“Pyetja më këmbëngulëse dhe urgjente e jetës është,” Çfarë po bën për të tjerët? “

“Asgjë në të gjithë botën nuk është më e rrezikshme sesa injoranca e sinqertë dhe marrëzia e ndërgjegjshme.”

“Asgjë nuk i lëndon disa njerëz më shumë sesa të mendojnë.”

“Prona ka për qëllim t’i shërbejë jetës, dhe pa marrë parasysh sa e rrethojmë me të drejta dhe respekt, ajo nuk ka asnjë qenie personale. Është pjesë e tokës që ecën njeriu. Nuk është njeri”.

“Rrallë gjejmë burra që me dëshirë përfshihen në mendime të forta. Ekziston një kërkim pothuajse universal për përgjigje të lehta dhe zgjidhje gjysmë të pjekura”.

“Arti i pranimit është arti për të bërë dikë që sapo të ka bërë një favor të vogël që të mund të të ketë bërë një më të madh.”

“Funksioni i arsimit është të mësojë dikë të mendojë intensivisht dhe të mendojë në mënyrë kritike. Inteligjenca plus karakteri – ky është qëllimi i edukimit të vërtetë.”

“Cilësia, jo jetëgjatësia, e jetës së dikujt është ajo që është e rëndësishme.”

“Masa përfundimtare e një njeriu nuk është aty ku ai qëndron në momentin e rehatisë dhe komoditetit, por aty ku ai qëndron në kohë sfidash dhe polemikash”.

“Nuk ka asgjë më tragjike sesa të gjesh një individ të zhytur në gjatësinë e jetës, pa gjerësi”.

“Ne duhet të pranojmë zhgënjimin e fundëm, por kurrë mos ta humbasim shpresën e pafund”.

“Çfarëdo që prek një drejtpërdrejt, prek të gjithë indirekt. Unë kurrë nuk mund të jem ajo që duhet të jem derisa të jeni ju ajo që duhet të jeni. Kjo është struktura e ndërlidhur e realitetit”.

“Cilado qoftë puna e jetës suaj, bëjeni mirë. Një burrë duhet ta bëjë punën e tij aq mirë sa të gjallët, të vdekurit dhe çifti nuk mund ta bëjnë më mirë.”

INC

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0