14 kategoritë e punëve më të kërkuara aktualisht - Business Magazine Albania

14 kategoritë e punëve më të kërkuara aktualisht

punët më të kërkuara

Pavarësisht rritjes së inflacionit dhe dobësisë në ekonomi, tregu i punës në SHBA mbetet i fortë. Siç raporton CNBC, shkalla e papunësisë në korrik ra në vetëm 3,5%—niveli më i ulët që nga viti 1969. Rritja mesatare e pagës për orë u rrit gjithashtu me 5.2% nga viti në vit. Me pak fjalë, punëdhënësit po punësojnë dhe tregu për punëkërkuesit mbetet i fortë. Por për punëdhënësit, kjo përkthehet në probleme në gjetjen e punëtorëve të kualifikuar që u nevojiten për të përmbushur plotësisht vendet e punës në biznesin e tyre.

Një raport i ri i fuqisë punëtore të së ardhmes nga platforma e pavarur Upwork hedh pak dritë mbi llojet e punëve që menaxherët e punësimit po përpiqen të plotësojnë më së shumti tani. Raporti zbulon se ndërsa 69% e menaxherëve të punësimit thonë se planifikojnë të rrisin nivelet e stafit gjatë gjashtë muajve të ardhshëm, 60% e tyre thonë se kanë probleme në gjetjen e talenteve cilësore për të plotësuar pozicionet e disponueshme.

Lexoni: 10 “flamuj të kuq” që nuk duhen injoruar tek një njoftim pune

Sipas raportit të Future Workforce të Upwork, këto janë kategoritë e punës që menaxherët e punësimit duhet t’i plotësojnë më urgjentisht:

 1. Kontabiliteti: 33%
 2. IT & Rrjetat: 30%
 3.  Pozicionet operative: 29%
 4. Customer Support: 27%
 5. Burimet Njerëzore: 25%
 6. Financë: 19%
 7. Admin Support: 18%
 8. Shitjet: 18%
 9. Web, Mobile, Software Development: 14%
 10. Marketing: 12%
 11. Data Science & Engineering: 11%
 12. Design & Creative: 8%
 13.  Arkitekturë dhe Inxhinieri: 6%
 14. Writing & Content: 4%

Raporti zbulon gjithashtu se rolet më të vështira për t’u punësuar, sipas menaxherëve të punësimit, janë ato në kategoritë e Data Science & Engineering (60%), Arkitekturës dhe Inxhinierisë (58%) dhe IT & Rrjetave (58%). Si rezultat i vështirësisë për të marrë staf të përhershëm, raporti i Upwork zbuloi se 60% e menaxherëve të punësimit planifikojnë të mbështeten te profesionistët e pavarur gjatë gjashtë muajve të ardhshëm.

/fastcompany

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0