101 IDE INOVATIVE BIZNESI – Një Manual Praktik për Sipërmarrësit e Rinj


101 IDE INOVATIVE BIZNESI – Një Manual Praktik për Sipërmarrësit e Rinj

 

Botimi i ri “101 Ide Inovative Biznesi” është një risi për tregun Shqiptar dhe rajonal duke sjellë ide të përshtatura dhe metoda praktike për të gjithë ata që dëshirojnë të fillojnë një sipërmarrje të re apo zhvillojnë elementët e një aktiviteti ekzistues me elementë të rinj krijues.

 

Libri është konceptuar si një ndërthurje e tekstit shpjegues të idesë dhe fotove ilustruese, duke e bërë shumë të thjeshtë për të gjitha kategoritë e interesuara.

 

Prezantimi i rradhes i “101 IDE INOVATIVE BIZNESI’ – një Manual Praktik për Sipërmarrësit e Rinj, do të zhvillohet në ambjentet e Qendrës Rinore Tirane (Rruga e Kavajës), në datën 24 Nëntor 2015, ora 17.30. Prezantimi është perceptuar si një seancë frymëzuese dhe motivuese për gjenerimin e ideve të reja në sipërmarrje dhe zhvillohet në bashkëpunim me Yunus Social Business dhe Business Mag Albania.

Ky event mbështetet nga Ministria e Mirëqënies Sociale dhe Rinisë në kuadër të fushatës “25 ditë aktivitete për 25-vjetorin e Ditës së Rinisë”.

Hyrja e lirë për të gjithë të interesuarit në fushën e sipërmarrjes dhe më gjerë.

 

Botimi “101 Ide Inovative Biznesi” ofrohet për ta blerë online në mënyrë ekskluzive nga BusinessMag.al. Ekskluzivitet i ofruar nga autori Kleidor Rustemi.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale