10 thënie të arta që mund të ndryshojnë plotësisht mënyrën se si e shikoni jetën - Business Magazine Albania

10 thënie të arta që mund të ndryshojnë plotësisht mënyrën se si e shikoni jetën

thënie

“Nëse doni të jetoni një jetë të lumtur, lidheni atë me një qëllim, jo ​​me njerëzit apo gjërat.” – Albert Einstein

“Koha juaj është e kufizuar, ndaj mos e humbni atë duke jetuar jetën e dikujt tjetër. Mos jetoni me rezultatet e të menduarit të njerëzve të tjerë. Mos lejoni që zhurma e mendimeve të të tjerëve të mbysin zërin tuaj të brendshëm. Dhe më e rëndësishmja, kini guximin të ndiqni zemrën dhe intuitën tuaj. Ato tashmë e dinë se çfarë vërtet dëshironi të bëheni. Çdo gjë tjetër është dytësore.” – Steve Jobs

“Bëhu një shkurre nëse nuk mund të jesh një pemë. Nëse nuk mund të jesh autostradë, bëhu vetëm një shteg. Nëse nuk mund të jesh diell, bëhu yll. Sepse nuk fitoni apo dështoni nga madhësia. Bëhuni më i miri nga çdo gjë që jeni.” Martin Luther King Jr.

“Misioni im në jetë nuk është thjesht të mbijetoj, por të lulëzoj; dhe për ta bërë këtë duhet pasion, dhembshuri, humor pak stil.” – Maya Angelou

Lexoni: Thënie frymëzuese për t’ju ndihmuar të kaloni një ditë të mirë

“Arsimi formal do t’ju sigurojë jetesën; Vetë-edukimi do t’ju bëjë të pasur.” – Jim Rohn

“Gjatë gjithë jetës njerëzit do t’ju acarojnë, nuk do t’ju respektojnë dhe do t’ju trajtojnë keq. Lëreni Zotin të merret me gjërat që ata bëjnë, sepse urrejtja në zemrën tuaj do t’ju përpijë edhe juve.” – Will Smith

“Jeta është një varg mësimesh që duhen jetuar për t’u kuptuar.” – Helen Keller

“Jeta është 10% ajo që ju ndodh dhe 90% se si reagoni ndaj saj.” – Charles Swindoll

“Jeta nuk është një problem për t’u zgjidhur, por një realitet që duhet përjetuar.” – Soren Kierkegaard

“Mos u shqetësoni thjesht të jeni më të mirë se bashkëkohësit apo paraardhësit tuaj. Mundohuni të jeni më të mirë se vetja.” – William Faulkner

/medium

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0