10 thënie të arta që mund të ndryshojnë plotësisht mënyrën se si e shikoni jetën - Business Magazine Albania

10 thënie të arta që mund të ndryshojnë plotësisht mënyrën se si e shikoni jetën

thënie

“Nëse doni të jetoni një jetë të lumtur, lidheni atë me një qëllim, jo ​​me njerëzit apo gjërat.” – Albert Einstein

“Koha juaj është e kufizuar, ndaj mos e humbni atë duke jetuar jetën e dikujt tjetër. Mos jetoni me rezultatet e të menduarit të njerëzve të tjerë. Mos lejoni që zhurma e mendimeve të të tjerëve të mbysin zërin tuaj të brendshëm. Dhe më e rëndësishmja, kini guximin të ndiqni zemrën dhe intuitën tuaj. Ato tashmë e dinë se çfarë vërtet dëshironi të bëheni. Çdo gjë tjetër është dytësore.” – Steve Jobs

“Bëhu një shkurre nëse nuk mund të jesh një pemë. Nëse nuk mund të jesh autostradë, bëhu vetëm një shteg. Nëse nuk mund të jesh diell, bëhu yll. Sepse nuk fitoni apo dështoni nga madhësia. Bëhuni më i miri nga çdo gjë që jeni.” Martin Luther King Jr.

“Misioni im në jetë nuk është thjesht të mbijetoj, por të lulëzoj; dhe për ta bërë këtë duhet pasion, dhembshuri, humor pak stil.” – Maya Angelou

Lexoni: Thënie frymëzuese për t’ju ndihmuar të kaloni një ditë të mirë

“Arsimi formal do t’ju sigurojë jetesën; Vetë-edukimi do t’ju bëjë të pasur.” – Jim Rohn

“Gjatë gjithë jetës njerëzit do t’ju acarojnë, nuk do t’ju respektojnë dhe do t’ju trajtojnë keq. Lëreni Zotin të merret me gjërat që ata bëjnë, sepse urrejtja në zemrën tuaj do t’ju përpijë edhe juve.” – Will Smith

“Jeta është një varg mësimesh që duhen jetuar për t’u kuptuar.” – Helen Keller

“Jeta është 10% ajo që ju ndodh dhe 90% se si reagoni ndaj saj.” – Charles Swindoll

“Jeta nuk është një problem për t’u zgjidhur, por një realitet që duhet përjetuar.” – Soren Kierkegaard

“Mos u shqetësoni thjesht të jeni më të mirë se bashkëkohësit apo paraardhësit tuaj. Mundohuni të jeni më të mirë se vetja.” – William Faulkner

/medium

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #27 - Nëntor 2021

Miq, lexues të BusinessMag,

Ky numër i ri revistës vjen në një sezon të nxehtë plot me zhvillime interesante në botën e startupeve. Jam i sigurt që secili nga ju është i ngarkuar shumë më tepër se në çdo periudhë tjetër në përpjekjet për të çuar gjërat përpara, ndaj ju falenderoj që po gjeni kohën për të lexuar këto rreshta. 

Dikush më pyeti sot, sa optimist je për të ardhmen? U përgjigja pa menduar, se kjo nuk është pyetje për një sipërmarrës. Ne optimizmin e kemi në gjak, pasi është stimuli kryesor që çon përpara iniciativat e çuditshme që ndërmarrim, shpesh pa u menduar gjatë! 

Këtë optimizëm përpiqemi ta sjellim në faqet në vazhdim nëpërmjet intervistave me personazhe të njohur dhe të panjohur, të cilët me punën e tyre të përditshme ndikojnë në jetën e mijëra njerëzve përreth. 

Me punën që bëjnë, me historitë që rrëfejnë mbi sfidat e ndryshme, mes dështimesh dhe suksesesh ata/ato frymëzojnë, motivojnë duke përshkruar maratonat vetjake drejt suksesit; pavarësisht pengesave, duke kaluar nga dështimi në dështim, por pa humbur entuziazmin (siç thotë dhe Churchill). 

Njihuni …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0