10 thënie motivuese për t’u përgatitur për javën që vjen - Business Magazine Albania

10 thënie motivuese për t’u përgatitur për javën që vjen

Thëniet motivuese nuk janë një moment entuziazmi, apo një përpjekje për të qenë më mire me cdo kusht. Ashtu si thëniet popullore, ato marrin vlerë kur vijnë nga njerëz që kanë reflektuar dhe nxjerrë konkluzione nga jeta e tyre. Rezultatet e përvojës dhe një lidhjeje logjike mes veprimit dhe pasojës, bëjnë që realisht ju të përgatiteni për objektivin e dëshiruar.

1-“Bari është më i gjelbër aty ku e ujisni”, – Neil Barringham

2-“Në vend që të pyesni veten se kur janë pushimet tuaja të radhës, krijoni një jetë nga e cila nuk keni nevojë të arratiseni.” – Seth Godin

3-“Nëse doni të bëni një jetë të lumtur, lidheni atë me një qëllim, jo ​​me njerëz ose sende.” – Albert Einstein

4-“Kur gjithçka duket se po shkon kundër jush, mos harroni se aeroplani ngrihet kundër erës, jo në drejtim të saj.” – Henry Ford

5-“Realizoni ëndrrat tuaja, ose dikush tjetër do t’ju punësojë për të realizuar të tyret.” – Farrah Grey

6-“Një person i cili kurrë nuk ka bërë një gabim, nuk ka provuar asnjëherë diçka të re.” – Albert Einstein

7- “Merrini seriozisht ëndrrat tuaja.” – I panjohur

8 “Të mbash zemërimin në zemër është si të pish helm dhe të presësh që personi tjetër të vdesë.” – Buda

9 – “Ju do të keni sukses thjesht sepse shumica e njerëzve janë dembelë.” – Shahir Zag.

10- “Mos hiqni kurrë dorë nga një ëndërr vetëm për shkak të kohës që do të duhet për ta realizuar atë. Koha gjithsesi do të kalojë.” – Earl Nightingale

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #26 - Korrik 2021

Ditët e nxehta të kësaj vere mund t’i freskoni me artikujt e revistës 26 të Businessmag. Një numër i pasur me artikuj rreth sipërmarrjeve në fusha të ndryshme, por edhe profileve interesante të sipërmarrësve. Që në kopertinë vini re dy djem që po çojnë përpara sipërmarrjen e ngirur nga prindërit. Një model për t’u ndjekur nga shumë sipërmarrje të tjera. Idetë e reja, nismat e reja në biznes sot janë më të rëndësishme se kurrë për të mundësuar suksesin.
Zhvillimet në disa tregje mund t’i gjeni në brendësi të revistës. Të tilla janë tregjet e real estate dhe ai i shërbimit postar.

Zhvillimet në fushën e teknologjisë këtë vit vijnë me 10 gjetjet më të rëndësishme teknologjike, të cilat janë orientuar shumë drejt zhvillimeve shëndetore.

Diaspora vjen me profilin e një sipërmarrëseje në fushën e stilimit dhe qepjes së veshjeve. Ornela ka arritur të hapë tre dyqane shërbimi, ku përshtaten brandet më të mëdha sipas nevojave të klientit.

Edukimi është një temë e prekur nga ne në këtë numër, pasi sfidat e edukimit në këtë vit pandemik kanë qenë të mëdha. Sjellim dy akademi me zhvillimet e tyre dhe qasjen ndaj edukimit gjatë pandemisë, si dhe mundësinë e edukimit të fëmijëve në format më të mira të mundshme.

Në brendë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0