10 thënie frymëzuese të LeBron James - Business Magazine Albania

10 thënie frymëzuese të LeBron James

LeBron James, me karrierën e tij legjendare ka frymëzuar gjenerata të tëra.  Më poshtë keni 10 thënie frymëzuese për çdo profesionist e sipërmarrës

“Më pëlqen kritika. Ajo të bën më të fortë.

“Gjate gjithë jetës ju thuhet që nuk mund t’i bëni gjërat. Gjatë jetës do ju thonë që nuk jeni i mjaftueshëm, i fortë ose i talentuar sa duhet. Do ju thonë JO. Një mijë herë JO. Derisa jo-të bëhen të pakuptimta. Në ato momente t’i do u thuash PO.”

“Do të përdor të gjitha mjetet e mia dhe aftësinë e dhënë nga Zoti dhe të bëj më të mirën që mundem në jetë me të.”

“Skuadra vjen para. Më lejon të kem sukses, lejon që skuadra ime të ketë sukses.”

“Mos ki frikë nga dështimi. Është e vetmja mënyrë që të çon drejt suksesit- e di dhe që jo gjithmonë do të kesh sukses.”

“Warren Buffet me tha njëherë që të ndjek kurajon. Kur ti e ke ndjenjën e kurajos, duhet ta ndjekësh dhe jo ta hedhësh tutje”.

Lexo: 50 thënie frymëzuese për të reflektuar për një javë më të mirë

“Përkushtimi është një pjesë e madhe e asaj çfarë unë jam dhe besoj. Sa i përkushtuar je ti që të fitosh? Sa i përkushtuar je për të qenë një mik i mirë? Për të qenë i besueshëm? I suksesshëm? Sa i përkushtuar je për të qenë një baba i mirë, një shok ekipi i mirë, një model i mirë? Ështe ai momenti në mëngjes kur sheh pasqyrimin tend në pasqyrë dhe pyet veten: A je i përkushtuar, apo jo?

“Njerëzit do t’ju urrejnë, do t’ju zhvlerësojnë, lëkundin, dhe do ju thyejnë. Por, sa fortë qëndron, është ajo çfarë ju bën.

“Familja ime nuk ka qenë kurrë e PO-së:’ Po bën gjënë e duhur, ke gjithmonë të drejtë’. Jo, më thonë kur e kam gabim dhe kjo është arsyeja përse unë kam arritur të jem ai që jam tani, me përulësi.

“Gjithomonë e them: Vendimet që marr, janë vendime që jetoj me to. Ka gjithmonë mënyra për t’i korrigjuar ose për t’i përmirësuar. Në fund të ditës, unë jetoj me ato.”

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0