50 thënie frymëzuese për të reflektuar për një javë më të mirë - Business Magazine Albania

50 thënie frymëzuese për të reflektuar për një javë më të mirë

thënie frymëzuese

Thëniet frymëzuese vijnë si reflektime nga përvoja e popujve apo individëve. Dija që përcjellin ja pasur kosto për ta në kohë e në para. Ndaj, të gjithë ne jemi me fat të reflektojmë sa më shpejt rreth këtyre thënieve, pa pasur nevojë të shpenzojmë kohën tonë. Ato janë si pikë referimi në raste mëdyshjesh rreth angazhimeve dhe rrugëtimit tonë. Më poshtë ju sjellim 50 thënie frymëzuese.

1.”E gjithë jeta është male dhe lugina. Mos lejoni që malet të bëhen shumë të larta dhe luginat shumë të ulta”. – John Wooden

2.”Misioni im në jetë nuk është thjesht të mbijetoj, por të lulëzoj; dhe ta bëj këtë me pasion, me dhembshuri, me humor dhe me një stil tjetër”, – Maya Angelou

3.”Ekziston vetëm një mënyrë për të shmangur kritikat: mos bëni asgjë, mos thoni asgjë dhe mos u bëni asgjë”. – Aristoteli

4.”Ju kurrë nuk jeni të vjetër për të vendosur një qëllim tjetër ose për të ëndërruar një ëndërr të re”, – C.S. Lewis

5.”Është e vështirë të mundësh një person që nuk dorëzohet kurrë”. – Babe Ruth

6.”Justifikimi nuk ka vend, ka qindra njerëz që janë përballur me të njëjtat rrethana dhe kanë arritur sukses.” – Jack Canfield

7.”Gjërat funksionojnë më së miri për ata që bëjnë më të mirën për ti bërë gjërat të funksionojnë.” – John Wooden

8.”Mënyra e vetme për të bërë një punë të shkëlqyeshme është ta duash atë që bën. Nëse nuk e ke gjetur akoma, vazhdo të kërkosh. Mos u vendos”. – Steve Jobs

9.”Kufiri i vetëm për realizimin tonë të së nesërmes do të jenë dyshimet tona për të sotmen”, – Franklin D. Roosevelt

10.”Njeriu që ka besim te vetja fiton besimin e të tjerëve”, – Proverb Hasidic

11.”Ju mund të hasni shumë humbje, por nuk duhet të mposhteni. Në fakt, mund të jetë e nevojshme të ndesheni me humbje, kështu që mund të dini kush jeni, nga çfarë mund të ngriheni, si mund të dilni ende prej saj.” – Maya Angelou

12.”Mos u dekurajoni. Shpesh është çelësi i fundit në tufë që hap derën e bllokuar”, – thënie popullore.

13.”Çfarë qëndron pas teje dhe çfarë qëndron para teje zbehet në krahasim me atë që qëndron brenda teje”. – Ralph Waldo Emerson

14.”Kohët e vështira nuk zgjasin kurrë, por njerëzit e vështirë vazhdojnë.” – Robert H. Schuller

15.”Nëse ndiheni të ulët ose të nëpërkëmbur, të pavlerësuar ose të harruar dhe po e lexoni këtë, kuptoni se është një iluzion. Shpresa është e vërtetë, ju vlerësoheni dhe ajo që pritet përpara është shkëlqimi.” – Tom Althouse

16.”Kur të vini në buzë të gjithçkaje që dini, duhet të besoni në një nga dy gjërat: Do të ketë tokë për të qëndruar. Ose do të rrisni krahët për të fluturuar.” – O.R. Melting

17.”Jo të gjithë mund të jenë të famshëm, por të gjithë mund të jenë të shkëlqyeshëm, sepse madhështia përcaktohet nga shërbimi.” – Martin Luther King Jr.

18.”Shumica e gjërave të rëndësishme në botë janë arritur nga njerëz që kanë vazhduar të përpiqen kur nuk kishin aspak shpresë.” – Dale Carnegie

19.”Ne jemi thjesht një racë e përparuar majmunësh në një planet të vogël me një yll shumë mesatar. Por ne mund ta kuptojmë Universin. Kjo na bën diçka shumë të veçantë”. — Stephen Hawking

20.”Shumë nga dështimet e jetës janë njerëz që nuk e kuptuan se sa afër suksesit ishin kur u dorëzuan”. – Thomas Edison

21.”Gjërat nuk shkojnë keq dhe të thyejnë zemrën tënde që të mund të bëhesh i hidhur dhe të heqësh dorë. Ndodhin të të prishin dhe të të ndërtojnë, në mënyrë që të jesh gjithçka që kishe menduar të ishe.” – Samuel Johnson

22.”Çdo gjë është e mundur. Çdo gjë mund të jetë.” – Shel Silverstein

23.”Mënyra më e mirë për të parashikuar të ardhmen është krijimi i saj.” – Abraham Linkoln

24.”Asnjëherë mos lejoni që shanset t’ju ndalojnë të bëni atë që dini në zemrën tuaj që duhet të bëni.” – H. Jackson Brown

25.”Nëse dëgjoni një zë brenda jush të thotë” nuk mund të pikturoni “, me siguri pikturojeni dhe ai zë do të heshtet.” – Vincent Van Gogh

26.”Një qëndrim pozitiv shkakton një reagim zinxhir të mendimeve, ngjarjeve dhe rezultateve pozitive. Është një katalizator dhe ndez rezultate të jashtëzakonshme.” – Wade Boggs

27-Unë jam i bindur se rreth gjysma e asaj që ndan sipërmarrësit e suksesshëm nga ata jo të suksesshëm është këmbëngulja e pastër.”Steve Jobs.

28-“Një vizion është diçka që ju e shihni dhe të tjerët nuk e shohin. Disa njerëz do të thoshin se është një përkufizim i çmendurisë. Por ai gjithashtu përcakton shpirtin sipërmarrës”. Anita Roddick.

29- “Idetë janë falas. Idetë janë të lehta. Idetë janë të zakonshme. Gjithkush ka ide. Idetë janë shumë, shumë të mbivlerësuara. Ekzekutimi është gjithçka që ka rëndësi.” Casey Neistat.

30-“Jini të gatshëm të rishikoni çdo sistem, të hiqni dorë nga çdo metodë, të braktisni çdo teori, nëse e kërkon suksesi i punës.” Henry Ford.

31- “Dështimi është një mundësi. Nëse gjërat nuk po dështojnë, ju nuk po sillni inovacion aq sa duhet”. Elon Musk.

31- “Një nga mënyrat e vetme për të dalë nga një kuti e ngushtë është të shpikësh vetë rrugën për të dalë”. Jeff Bezos.

33- “Mendoj se shpesh është më lehtë të bësh përparim në ëndrrat mega-ambicioze. Meqenëse askush tjetër nuk është aq i çmendur sa ta bëjë këtë, ju keni pak konkurrencë”. Larry Page.

34-“Lojtarët nuk duhet të luftojnë kurrë. Një biznesmen apo sipërmarrës i vërtetë nuk ka armiq. Pasi ta kuptojë këtë, qielli është kufiri i vetëm për të”. Jack Ma.

35- “Nëse do të përpiqeshim të mendonim për një ide të mirë, nuk do të kishim mundur të mendonim për një ide të mirë. Thjesht duhet të keni një zgjidhje për një problem në jetën tuaj “. Brian Chesky.

36-“Nëse keni një ide, filloni sot. Nuk ka kohë më të mirë se tani për të filluar. Kjo nuk do të thotë të lini punën tuaj dhe të hidheni në idenë tuaj 100% nga dita e parë, por gjithmonë ka diçka të vogël që mund të bëhet për të filluar lëvizjen”. Kevin Systrom.

37-“Bari është më i gjelbër aty ku e ujisni”, – Neil Barringham

38-“Në vend që të pyesni veten se kur janë pushimet tuaja të radhës, krijoni një jetë nga e cila nuk keni nevojë të arratiseni.” – Seth Godin

39-“Nëse doni të bëni një jetë të lumtur, lidheni atë me një qëllim, jo ​​me njerëz ose sende.” – Albert Einstein

4-“Kur gjithçka duket se po shkon kundër jush, mos harroni se aeroplani ngrihet kundër erës, jo në drejtim të saj.” – Henry Ford

41- “Realizoni ëndrrat tuaja, ose dikush tjetër do t’ju punësojë për të realizuar të tyret.” – Farrah Grey

42-“Një person i cili kurrë nuk ka bërë një gabim, nuk ka provuar asnjëherë diçka të re.” – Albert Einstein

43- “Merrini seriozisht ëndrrat tuaja.” – I panjohur

44- “Të mbash zemërimin në zemër është si të pish helm dhe të presësh që personi tjetër të vdesë.” – Buda

45 – “Ju do të keni sukses thjesht sepse shumica e njerëzve janë dembelë.” – Shahir Zag.

46- “Mos hiqni kurrë dorë nga një ëndërr vetëm për shkak të kohës që do të duhet për ta realizuar atë. Koha gjithsesi do të kalojë.” – Earl Nightingale

47- ”Përqafoni atë që nuk dini, veçanërisht në fillim, sepse ajo që nuk dini mund të bëhet pasuria juaj më e madhe. Kjo do të bëjë që të veproni ndryshe nga të tjerët.”-Sara Blakely

48-”Edhe sikur ta dija që bota nesër do të coptohej, unë përsëri do të mbillja pemën time të mollës.”-Martin Luther King Jr.

49-”Nuk duhet të kemi frikë të shkojmë shumë larg, sepse suksesi qëndron përtej.”-Marcel Proust

50-”Nuk është puna juaj që të më pëlqeni, është e imja.”-Byron Katie

Business Because

INC

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0