10 shprehje që do t’ju ndihmojnë të motivoheni gjatë ditës suaj të punës


Nëse e gjeni veten të demotivuar në mes të javës apo në mes të ditës, merrni disa minuta për t’u frymëzuar me këto shprehje të disa prej mendimtarëve më të mëdhenj në botë. Ndonjëherë, gjithçka që duhet është një kujtesë e vogël për të forcuar shpirtrat tuaj dhe për t’u rifokusuar në ditën tuaj.

Lexoni: Thënie për suksesin nga CEO me influencë

1. “Kur mbyllet një derë e lumturisë, hapet një tjetër, por shpesh ne shikojmë kaq gjatë derën e mbyllur sa nuk shohim atë që është hapur për ne.”

– Helen Keller

2. “Kur shkruani historinë e jetës suaj, mos lejoni që dikush tjetër të mbajë lapsin.”

– Harley Davidson

3. “Puna juaj do të mbushë një pjesë të madhe të jetës suaj dhe mënyra e vetme për t’u kënaqur me të vërtetë është të bëni atë që besoni se është puna më e mirë për ju. Dhe mënyra e vetme për të bërë punë më të mirë është të doni atë që bëni.”

– Steve Jobs

4. “Në vend që të pyesni se kur është pushimi juaj i radhës, ju duhet të krijoni një jetë nga e cila nuk doni të shpëtoni.”

– Seth Godin

5. “Një burrë nuk duhet të neglizhojë kurrë familjen e tij për biznesin.”

– Walt Disney

6. “Mos thuaj se nuk ke kohë të mjaftueshme. Ti ke saktësisht të njëjtin numër orësh në ditë që i është dhënë Helen Keller, Pasteur, Michelangelo, Nënë Terezës, Leonardo da Vinci, Thomas Jefferson dhe Albert Einstein.”

– H. Jackson Brown Jr.

Lexoni: Thënie mbi dashurinë, jetën dhe paqen nga John Lennon

7. “Dikush më ka thënë që ‘koha’ është një grabitqar që na pengon gjithë jetën. Por preferoj të besoj se koha është një shoqëruese që shkon me ne në çdo rrugëtim dhe na kujton të ushqejmë çdo moment, sepse nuk do të vijë më kurrë.”

– Jean-Luc Picard

8. “Nuk është më e forta e specieve që mbijetojnë, as më inteligjentja, por ajo më e përgjegjshmja për ndryshimin”.

– Charles Darwin

9. “Ata që thonë se nuk mund të bëhet diçka, nuk duhet të ndërpresin ata që e bëjnë atë.”

– Proverbë Kineze

10. “Ju nuk jeni rezymeja juaj, ju jeni puna juaj.”

– Seth Godin

Lexoni: 7 thënie të rëndësishme motivimi

burimi: Entrepreneur

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0