10 shprehje që do t’ju ndihmojnë të motivoheni gjatë ditës suaj të punës - Business Magazine Albania

10 shprehje që do t’ju ndihmojnë të motivoheni gjatë ditës suaj të punës


Nëse e gjeni veten të demotivuar në mes të javës apo në mes të ditës, merrni disa minuta për t’u frymëzuar me këto shprehje të disa prej mendimtarëve më të mëdhenj në botë. Ndonjëherë, gjithçka që duhet është një kujtesë e vogël për të forcuar shpirtrat tuaj dhe për t’u rifokusuar në ditën tuaj.

Lexoni: Thënie për suksesin nga CEO me influencë

1. “Kur mbyllet një derë e lumturisë, hapet një tjetër, por shpesh ne shikojmë kaq gjatë derën e mbyllur sa nuk shohim atë që është hapur për ne.”

– Helen Keller

2. “Kur shkruani historinë e jetës suaj, mos lejoni që dikush tjetër të mbajë lapsin.”

– Harley Davidson

3. “Puna juaj do të mbushë një pjesë të madhe të jetës suaj dhe mënyra e vetme për t’u kënaqur me të vërtetë është të bëni atë që besoni se është puna më e mirë për ju. Dhe mënyra e vetme për të bërë punë më të mirë është të doni atë që bëni.”

– Steve Jobs

4. “Në vend që të pyesni se kur është pushimi juaj i radhës, ju duhet të krijoni një jetë nga e cila nuk doni të shpëtoni.”

– Seth Godin

5. “Një burrë nuk duhet të neglizhojë kurrë familjen e tij për biznesin.”

– Walt Disney

6. “Mos thuaj se nuk ke kohë të mjaftueshme. Ti ke saktësisht të njëjtin numër orësh në ditë që i është dhënë Helen Keller, Pasteur, Michelangelo, Nënë Terezës, Leonardo da Vinci, Thomas Jefferson dhe Albert Einstein.”

– H. Jackson Brown Jr.

Lexoni: Thënie mbi dashurinë, jetën dhe paqen nga John Lennon

7. “Dikush më ka thënë që ‘koha’ është një grabitqar që na pengon gjithë jetën. Por preferoj të besoj se koha është një shoqëruese që shkon me ne në çdo rrugëtim dhe na kujton të ushqejmë çdo moment, sepse nuk do të vijë më kurrë.”

– Jean-Luc Picard

8. “Nuk është më e forta e specieve që mbijetojnë, as më inteligjentja, por ajo më e përgjegjshmja për ndryshimin”.

– Charles Darwin

9. “Ata që thonë se nuk mund të bëhet diçka, nuk duhet të ndërpresin ata që e bëjnë atë.”

– Proverbë Kineze

10. “Ju nuk jeni rezymeja juaj, ju jeni puna juaj.”

– Seth Godin

Lexoni: 7 thënie të rëndësishme motivimi

burimi: Entrepreneur

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0