10 njerëzit më të pasur në botë për vitin 2023! - Business Magazine Albania

10 njerëzit më të pasur në botë për vitin 2023!

10 njerëzit më të pasur në botë në për vitin 2023!
Në një shoqëri dhe epokë të ushqyer nga ambicia dhe dëshira për sipërmarrje, ekziston një grup i dalluar individësh në botë që kanë arritur pasuri të paimagjinueshme.

Këta liderë të jashtëzakonshëm, të cilët zotërojnë vizion dhe inovacion, janë ngjitur në nivelet më të larta të suksesit, duke u ngritur në radhët ekskluzive të individëve më të pasur në botë.

Dhe kjo nuk është diçka e vogël.

Në fund të fundit, vlera neto e 10 njerëzve më të pasur e tejkalon PBB-në e shumë kombeve. Sot, pasuria e tyre është e përqendruar kryesisht në teknologji, financa dhe industri me pakicë. Dhe pabarazia në rritje e pasurisë mes tyre dhe më pak të privilegjuarve është një shqetësim i rëndësishëm për njerëzit në mbarë botën.

Ky artikull zbulon identitetet e 10 njerëzve më të pasur në botë, duke hedhur dritë mbi arritjet e tyre të jashtëzakonshme, aftësitë sipërmarrëse dhe ndikimin e thellë në ekonominë globale. Kjo listë e renditur është marrë nga Forbes.

Lexo edhe:Sa është kostoja që një person të ndihet i pasur?

Duke qenë se Elon Musk kryeson listën, po ju japim një informacion më të detajuar rreth tij…

Elon Musk

Vlera neto: 244,2 miliardë dollarë

Burimi: Tesla dhe SpaceX

Mosha: 51

Vendbanimi: Austin, Teksas

Shtetësia: SHBA

Elon Musk është njeriu më i pasur në botë. Ai është CEO i disa kompanive të shquara, duke përfshirë prodhuesin e makinave elektrike Tesla dhe kompaninë e eksplorimit të hapësirës SpaceX. Ai aktualisht zotëron 23 për qind të aksioneve në Tesla. Një pjesë e konsiderueshme e pasurisë së tij, rreth dy të tretat, është e lidhur me suksesin e Teslës. Musk bëri bujë në tetor 2022 kur bleu Twitter për 44 miliardë dollarë.

Musk udhëhoqi Tesla në ofertën e saj fillestare publike në 2010. Kompania përjetoi rritje të konsiderueshme në kapitalizimin e tregut gjatë 2020 dhe 2021, duke e çuar Musk në pozicionin e 10 njerëzve më të pasur në botë në shtator 2021. Në kulmin e saj në nëntor 2021, pasuria e Musk arriti 320 miliardë dollarë befasues.

Bernard Arnault dhe Familja
Vlera neto: 208,5 miliardë dollarë
Burimi: LVMH/ mallra luksi
Mosha: 74
Vendbanimi: Paris
Shtetësia: Francë

Jeff Bezos
Vlera neto: 160,9 miliardë dollarë
Burimi: Amazon
Mosha: 59
Vendbanimi: Medina, Uashington
Shtetësia: SHBA

Larry Ellison
Vlera neto: 152,3 miliardë dollarë
Burimi: Oracle
Mosha: 79
Vendbanimi: Lanai, Hawaii
Shtetësia: SHBA

Warren Buffett
Vlera neto: 121,1 miliardë dollarë
Burimi: Berkshire Hathaway
Mosha: 93
Vendbanimi: Omaha, Nebraska
Shtetësia: SHBA

Larry Page
Vlera neto: 114,6 miliardë dollarë
Burimi: Google
Mosha: 50
Vendbanimi: Palo Alto, Kaliforni
Shtetësia: SHBA

Bill Gates
Vlera neto: 111,4 miliardë dollarë
Burimi: Microsoft, investime
Mosha: 67
Vendbanimi: Medina, Uashington
Shtetësia: SHBA

Sergey Brin
Vlera neto: 108,88 miliardë dollarë
Burimi: Google
Mosha: 50
Vendbanimi: Los Altos, Kaliforni
Shtetësia: SHBA

Mark Zuckerberg
Vlera neto: 105,2 miliardë dollarë
Burimi: Meta
Mosha: 39
Vendbanimi: Palo Alto, Kaliforni
Shtetësia: SHBA

Steve Ballmer
Vlera neto: 101,0 miliardë dollarë
Burimi: Microsoft, investime
Mosha: 67
Vendbanimi: Hunts Point, Uashington
Shtetësia: SHBA

 

forbes

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0