10 gjërat më të rëndësishme që po ndodhin sot në botë
Përditësuar së fundmi: 22/06/2018

10 gjërat më të rëndësishme që po ndodhin sot në botë

Share
nga Anerola Torollari
Qer 22, 2018
Studied at Faculty of Science, Content Editor Biznesi at Business Magazine
lexo me teper >

Rreth 500 fëmijë emigrantë të ndarë nga prindërit e tyre në kufirin amerikan janë ribashkuar me familjet e tyre. Presidenti Donald Trump nënshkroi një urdhër ekzekutiv të Mërkurën për të mbajtur familjet së bashku gjatë ndalimit.

Ligjvënësit Republikanë kanë vonuar votimin për emigracionin. Votimi për të ashtuquajturin projekt-ligj kompromisi të Republikanëve ishte vonuar më parë për t’u dhënë anëtarëve kohë shtesë për ta rishikuar atë.

Delegacione nga Koreja e Veriut dhe ajo e Jugut u takuan për të diskutuar ribashkimin e familjeve të ndara para tre viteve nga lufta e Koresë. Ky veprim është pjesë e premtimeve të bëra nga udhëheqësi i Koresë së Veriut Kim Jong Un dhe Presidenti i Koresë së Jugut, Moon Jae-in, për të përmirësuar marrëdhëniet.

Udhëheqësit irlandezë dhe të BE paralajmëruan Kryeministren e Mbretërisë së Bashkuar Theresa May se koha po mbaron për të zgjidhur çështjen e kufirit irlandez. May ka premtuar të ruajë paqësisht kufirin, edhe pse bisedimet e Brexit janë aktualisht në një rrugë pa krye.

Qeveria e SHBA po përdor tokë privatë për t’i hapur hapësirë mureve kufitare në Luginën e Rio Grande në Teksasin jugor.

CEO i Intel dha dorëheqjen pas një hetimi se kishte një marrëdhënie në të shkuarën me një punonjëse, gjë që binte në kundërshtim me rregulloren e kompanisë. Kompania tha se CFO, Bob Swan do të marrë përsipër detyrën si CEO i përkohshëm.

Gruaja e kryeministrit izraelit u akuzua për mashtrim. Sara Netanyahu është akuzuar për përdorimin e fondeve shtetërore duke porositur mbi 100,000 dollarë ushqim për shtëpinë e saj dhe përballet me akuzën e deri pesë viteve burg.

Tesla po bën shkurtime të mëdha në sektorin e paneleve. Kompania njoftoi javën e kaluar se është duke shkurtuar 9% të fuqisë punëtore të saj, e cila do të reduktojë ndjeshëm biznesin e saj.

Arabia Saudite po planifikon të kthejë rivalin e saj Katarin në një ishull. Vendi duket se po ecën përpara me planet në gërmimin e kanalit përgjatë kufirit të saj me Katarin.

Dhe në fund …

Melania Trump fluturoi në Teksas për të vizituar fëmijët emigrantë e veshur me një xhaketë që thotë “Mua në të vërtetë nuk më intereson, po juve?”

burimi: BusinessInsider