10 gjërat më të rëndësishme që po ndodhin sot në botë

10 gjërat më të rëndësishme që po ndodhin sot në botë


Rreth 500 fëmijë emigrantë të ndarë nga prindërit e tyre në kufirin amerikan janë ribashkuar me familjet e tyre. Presidenti Donald Trump nënshkroi një urdhër ekzekutiv të Mërkurën për të mbajtur familjet së bashku gjatë ndalimit.

Ligjvënësit Republikanë kanë vonuar votimin për emigracionin. Votimi për të ashtuquajturin projekt-ligj kompromisi të Republikanëve ishte vonuar më parë për t’u dhënë anëtarëve kohë shtesë për ta rishikuar atë.

Delegacione nga Koreja e Veriut dhe ajo e Jugut u takuan për të diskutuar ribashkimin e familjeve të ndara para tre viteve nga lufta e Koresë. Ky veprim është pjesë e premtimeve të bëra nga udhëheqësi i Koresë së Veriut Kim Jong Un dhe Presidenti i Koresë së Jugut, Moon Jae-in, për të përmirësuar marrëdhëniet.

Udhëheqësit irlandezë dhe të BE paralajmëruan Kryeministren e Mbretërisë së Bashkuar Theresa May se koha po mbaron për të zgjidhur çështjen e kufirit irlandez. May ka premtuar të ruajë paqësisht kufirin, edhe pse bisedimet e Brexit janë aktualisht në një rrugë pa krye.

Qeveria e SHBA po përdor tokë privatë për t’i hapur hapësirë mureve kufitare në Luginën e Rio Grande në Teksasin jugor.

CEO i Intel dha dorëheqjen pas një hetimi se kishte një marrëdhënie në të shkuarën me një punonjëse, gjë që binte në kundërshtim me rregulloren e kompanisë. Kompania tha se CFO, Bob Swan do të marrë përsipër detyrën si CEO i përkohshëm.

Gruaja e kryeministrit izraelit u akuzua për mashtrim. Sara Netanyahu është akuzuar për përdorimin e fondeve shtetërore duke porositur mbi 100,000 dollarë ushqim për shtëpinë e saj dhe përballet me akuzën e deri pesë viteve burg.

Tesla po bën shkurtime të mëdha në sektorin e paneleve. Kompania njoftoi javën e kaluar se është duke shkurtuar 9% të fuqisë punëtore të saj, e cila do të reduktojë ndjeshëm biznesin e saj.

Arabia Saudite po planifikon të kthejë rivalin e saj Katarin në një ishull. Vendi duket se po ecën përpara me planet në gërmimin e kanalit përgjatë kufirit të saj me Katarin.

Dhe në fund …

Melania Trump fluturoi në Teksas për të vizituar fëmijët emigrantë e veshur me një xhaketë që thotë “Mua në të vërtetë nuk më intereson, po juve?”

burimi: BusinessInsider

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0