10 gjëra në teknologji që duhet të dini sot
Përditësuar së fundmi: 13/02/2020

10 gjëra në teknologji që duhet të dini sot

Share
nga Amantia Kullolli
Shk 13, 2020

Mirëdita! Më poshtë do të njiheni me disa prej lajmeve të ditës nga teknologjia: 

Drejtori i Përgjithshëm i Cisco nuk ra dakord me një propozim të administratës Trump për të marrë aksione në pronësi të Nokia dhe Ericsson për të kundërshtuar ofensivën  5G të Kinës. Chuck Robbins tha se nuk pajtohej me një propozim të administratës Trump për të blerë aksione në Ericsson dhe Nokia për të kundërshtuar Kinën në evolucionin e saj 5G.

Lexo: 5 Teknologjitë më interesante që do të debutojnë vitin e ardhshëm

Apple ka shtuar 18 miliardë dollarë pasi fabrikat e saj kineze përshpejtuan rihapjet e tyre pas koronavirusit. Foxconn, e cila prodhon iPhones dhe Airpods të Apple, shpreson të rifillojë 80% të të gjithë prodhimit të Kinës në Mars, sipas Reuters.

Google thotë se dënimet e rrepta të antitrustit të BE kërcënojnë inovacionin në internet pasi fillojnë tri betejat ligjore kundër 9 miliardë dollarëve në gjobat e BE. Gjiganti i teknologjisë ka kritikuar masat antitrust të BE-së ndërsa fillon të sfidojë ndëshkimet e rrepta të antitrustit në BE.

Masayoshi Son i SoftBank thuhet se po konsideron një lloj të ri të fondit për fillimin e investimeve pasi Fondi Vision 2 lufton për të fituar fonde. Sipas Bloomberg, Son mund të bëjë marrëveshje investimesh fillestare duke përdorur vetëm kapitalin e SoftBank për një ose dy vjet.

Tesla po kujton 15,000 Model Xs për shkak të një çështje të energjisë. Në faqen e saj të internetit, prodhuesi i makinave elektrike tha se po kujton pjesën më të madhe të SUV-ve Model X që ndërtoi para tetorit 2016.

Zëdhënësi i lartë i Amazon ka akuzuar politikanët dhe ‘gazetat elitare’ për akuzimin e rremë të Amazon për ‘marrjen e sendeve ushqimore në Amerikë’. Jay Carney bëri vërejtjet pasi Komisioni Federal i Tregtisë njoftoi një hetim antitrust për blerjet e bëra nga Amazon dhe gjigandët e tjerë të teknologjisë.

Plani ambicioz i Facebook-ut për të ndërtuar një satelit nuk ka “vdekur”. I pari mund të niset në hapësirë ​në Mars 2020. Përvojat jo të mira këtë vitë nuk i kanë zbehur ambiciet jashtëtokësore të Facebook-ut.

Përfshirja e aplikacioneve për të sjell Facebook në Evropë është vonuar pasi rregullatorët ngrenë pyetje në lidhje me privatësinë e të dhënave. Gjigandi i mediave sociale kohët e fundit lançoi tiparin e tij të takimit brenda aplikacioneve në Shtetet e Bashkuara, dhe ishte planifikuar ta lëshonte atë në Evropë një ditë para ditës së Shën Valentinit.

Lexo: Stephen Hawking paralajmeron: Teknologjia artificiale mund te sjelle fundin e njerezimit   

 Android Andy Rubin Essential thuhet se nuk ka një ‘rrugë të qartë’ për të ofruar telefonin e tij të ri te klientët. Kompania tre-vjeçare fillimisht u vlerësua si një sipërmarrje premtuese, por Essential Phone dështoi të fitonte tërheqje.

Jeff Bezos thuhet se ka thyer rekordin në Kaliforni me blerjen e tij të një rezidencë 165 milionë dollarë Beverly Hills. Pasuria e re e CEO-t të Amazon ishte projektuar fillimisht për ekzekutivin e Bros, Warner Jack Warner në vitet ’30 dhe përmban një fushë të madhe golfi.

Burimi: Business Insider

Subscribe në kanalin tonë në YouTube


Evente