10 filmat më të mirë për t'ju ndihmuar të imagjinoni inteligjencën artificiale - Business Magazine Albania

10 filmat më të mirë për t’ju ndihmuar të imagjinoni inteligjencën artificiale

inteligjencën artificiale

Inteligjenca artificiale ka qenë me ne për dekada, thjesht hidhini një sy filmave të mëposhtme nëse nuk e besoni.

Edhe pse IA mund të duket si një fenomen më i ri, bazat e këtyre teknologjive janë më të vjetruara nga sa mendoni. Matematicieni anglez Alan Turing, i konsideruar nga disa si babai i shkencës moderne kompjuterike, filloi të pyeste inteligjencën e makinerive në vitin 1950. Këto pyetje rezultuan në Turing Test, i cili mat aftësinë e një makine për të dhënë përshtypjen e “të menduarit” si një njeri.

Nga asistentët inteligjentë dhe robotika tek makinat vetë-drejtuese, IA manifestohet në forma të ndryshme…disa më të qarta se të tjerat. Më poshtë janë 10 filma në rend kronologjik që mund t’ju ndihmojnë të vizualizoni IA:

  1. Metropolis (1927)

Metropolis klasik i regjisorit gjerman Fritz Lang shfaq një nga përshkrimet më të hershme të IA në film, me robotin, Maria, të transformuar në ngjashmërinë e një gruaje. Filmi zhvillohet në një qytet industrial të quajtur Metropolis, i ndarë në mënyrë të habitshme sipas klasave, ku Roboti Maria bën kërdinë në të gjithë qytetin.

Lexoni: Tanimë inteligjenca artificiale mund të identifikojë pacientët me rrezik të lartë për atak kardiak nëpërmjet skanimeve të syrit

  1. 2001: A Space Odyssey (1968)

Viti 2001 i Stanley Kubrick është i dukshëm për përshkrimin e hershëm të IA dhe është një tjetër përrallë paralajmëruese në të cilën teknologjia merr një kthesë për keq. Një pjesë e vogël e shkencëtarëve janë në bordin e një anijeje kozmike të drejtuar për në Jupiter, ku një superkompjuter, HAL drejton shumicën e operacioneve të anijes kozmike. Pasi HAL bën një gabim dhe përpiqet t’ia atribuojë atë gabimit njerëzor, superkompjuteri kundërshton kur ata në bordin e anijes përpiqen ta shkëpusin atë.

  1. Blade Runner (1982) dhe Blade Runner 2049 (2017)

Origjinali Blade Runner (1982) paraqiste Harrison Ford duke gjuajtur “replikantë”, ose humanoidë të mundësuar nga IA, të cilat janë pothuajse të padallueshëm nga njerëzit. Në Blade Runner 2049 (2017), personazhi i Ryan Gosling, Oficeri K, jeton me një hologram IA, Joi. Pra, të paktën ne po shkojmë më mirë me robotët tanë.

  1. The Terminator (1984)

Komploti i Terminatorit fokusohet në një rrjet të inteligjencës artificiale të krijuar nga njeriu i referuar si Skynet — pavarësisht se Skynet është krijuar për qëllime ushtarake, sistemi përfundon duke komplotuar për të vrarë njerëzimin. Arnold Schwarzenegger nisi karrierën e tij të aktrimit nga roli i tij si Terminatori, një vrasës kiborg që udhëton në kohë që maskohet si njeri. Filmi heton pyetjen dhe pasojat se çfarë ndodh kur robotët fillojnë të mendojnë vetë.

  1. Seritë e Matrix (1999-2021)

Keanu Reeves luan në këtë klasik kult si Thomas Anderson/Neo, një programues kompjuteri ditën dhe haker natën që zbulon të vërtetën pas simulimit të njohur si “Matrix”. Realiteti i simuluar është produkt i programeve artificialisht inteligjente që skllavëruan racën njerëzore. Qeniet njerëzore mbahen në gjumë në “pods”, ku padashur marrin pjesë në realitetin e simuluar të Matrix ndërsa trupat e tyre përdoren për të korrur energji.

  1. I, Robot (2004)

Ky film fantastiko-shkencor me Will Smith zhvillohet në vitin 2035 në një shoqëri ku robotët me tipare të ngjashme me njeriun i shërbejnë njerëzimit. Një superkompjuter IA, i quajtur VIKI (që do të thotë Virtual Interactive Kinetic Intelligence), është një nga ato për t’u parë, veçanërisht kur një gabim programimi shkon keq. Defekti në programimin e VIKI e bën superkompjuterin të besojë se robotët duhet të marrin përgjegjësinë për të mbrojtur njerëzimin nga vetja.

  1. WALL-E (2008)

WALL-E e Disney Pixar ndjek një robot me të njëjtin emër, roli kryesor i të cilit është të kompaktojë mbeturinat në një Tokë të mbushur me plehra. Por pasi ka kaluar shekuj vetëm, WALL-E evoluon në një makineri të ndjeshme që rezulton të jetë shumë e vetmuar. Filmi zhvillohet në 2805 dhe ndjek WALL-E dhe një robot tjetër, të quajtur Eve, puna e të cilit është të analizojë nëse një planet është i banueshëm për njerëzit.

  1. Tron Legacy (2010)

Universi Tron është i mbushur deri me IA duke pasur parasysh se ajo zhvillohet në një botë virtuale, e njohur si “Grid”. Protagonisti i filmit, Sam, e gjen veten të ngarkuar aksidentalisht në Grid, ku ai fillon një aventurë që e çon atë ballë për ballë me algoritme dhe programe kompjuterike. Grid mbrohet nga programe të tilla si Tron, por programe të korruptuar IA shfaqen edhe në të gjithë rrjetin virtual.

  1. Her (2013)

Joaquin Phoenix luan Theodore Twombly, një letrar profesionist që po kalon një divorc. Për ta ndihmuar veten të përballet, Theodore zgjedh një sistem të ri operativ me veçori IA të avancuar. Ai zgjedh një zë femre për sistemin operativ, duke e quajtur pajisjen Samantha (me zërin e Scarlett Johansson), por dëshmon se ka aftësitë e veta inteligjente. Theodore kalon shumë kohë duke folur me Samantën, duke u dashuruar përfundimisht. Filmi gjurmon marrëdhënien e tyre të lulëzuar dhe përballet me nocionin e ndjenjës dhe IA.

Lexoni: Kina synon të rrisë ekonominë digjitale në pesëvjeçarin e ardhshëm. “Rivalitet” me SHBA-në nga inteligjenca artificiale tek gjysmëpërçuesit

  1. Ex-Machina (2014)

Pasi fitoi një konkurs në vendin e tij të punës, programuesi Caleb Smith takohet me CEO të kompanisë së tij, Nathan Bateman. Nathan i zbulon Caleb-it se ai ka krijuar një robot me aftësi të inteligjencës artificiale. Detyra e Kalebit? Të vlerësojnë nëse roboti humanoid femëror, Ava, është në gjendje të tregojë shenja të sjelljes inteligjente të ngjashme me njeriun: me fjalë të tjera, të kalojë Testin Turing. Ava ka një fytyrë dhe fizik si njeriu, por “gjymtyrët” e saj janë të përbëra nga metali dhe instalime elektrike. Më vonë zbulohet se personazhet e tjerë nuk janë tamam njerëzorë.

/inc

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0