1 milion dollarë dhurohen nga McLaren për bamirësi pas shitjes së një 570S

1 milion dollarë dhurohen nga McLaren për bamirësi pas shitjes së një 570S


Pak ditë më parë McLaren festoi 25 vjetorin e McLaren Automotive. Me këtë rast, kompania vendosi që të bëjë të kundërtën e asaj që zakonisht bën. Ajo vendosi të dhurojë para.

Kompania dhuroi paratë e akumuluara nga shitja e një 570S Spider me porosi për këtë event, për Elton John AIDS Foundation. Ankandi u zhvillua në një event të Argento Ball në shtëpinë e Elton John.

Kjo makinë speciale, ka ngjyrë Blade Silver për të shënuar përvjetorin dhe simbolikën e kompanisë. Ndërkohë disqet me 10 kunja, ngjyrë Stealth. Pincat e frenave mbajnë ngjyrën tradicionale portokalli të McLaren.

Në brendësi, sediljet janë lëkurë “Jet Black Nappa”, shoqëruar me fibër karboni për të përsosur kontrastin. Kjo makinë ka gjithashtu edhe opsionin e “Sport exhaust” (sistem i marmitës sportive, për t’i dhënë më shumë jetë ngarjes) i cili nuk vjen standard me makinën.

Si përfundim, çmimi i paguar për këtë makinë është $956,000. Blerësi kërkoi të mbetet anonim. Ky person gjithashtu do të bëjë një tur të mbajtur nga Amanda McLaren pranë McLaren Technology Center. Amanda, është fëmija i vetëm i themeluesit, Bruce, dhe amasadore e kompanisë. Gjatë turit, blerësi do të shohë se si realizohet një supermakinë nga fillimi në fund…gjë që përbën një eksperiencë unike. Ky është një rast i rrallë pasi kompania nuk e hap Technology Center për publikun e gjërë. Amanda McLaren gjithashtu do t’a firmosë makinën në fjalë përpara realizimit të dërgesës.

Paratë do të shkojnë për Elton John AIDS Foundation. Qëllimi i fondacionit është të krijojë një botë me zero të sëmure me AIDS. Aktualisht fonacioni operon në 26 vende të botës.

Blerësi i McLaren 570S Spider unik do të ketë mundësinë të shijojë makinën me motorr 3.8L V8 twin-turbo. Ky motor prodhon 570 kuaj fuqi dhe ka inspiruar edhe emrin 570S. Kjo, e mjaftueshme për të përshpejtuar nga 0 në 100km/h për 3.2 sekonda.

Por mbi të gjitha, kjo makinë specifike ka simbolikën e saj.

Burimi: Motor Authority

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0