¼ e bizneseve amerikane rritën pagat dhe dhanë shpërblime për punonjësit e tyre gjatë pandemisë - Business Magazine Albania

¼ e bizneseve amerikane rritën pagat dhe dhanë shpërblime për punonjësit e tyre gjatë pandemisë

Pothuajse një e katërta e punëdhënësve amerikanë ofruan kompensim ose dhanë shpërblime gjatë pandemisë, sipas një sondazhi të qeverisë që tregon përpjekjet në të cilat kompanitë shkuan për të mbajtur ose tërhequr punëtorë.

Sipas të dhënave nga Byroja e Statistikave të Punës të publikuara të mërkurën, një në shtatë biznese rritën pagat, por shumë prej tyre ofruan gjithashtu rritje të përkohshme ose punonjës të paguar që i referonin të tjerët të aplikonin për një punë.

Sondazhi hedh dritë mbi tendencat që kanë riformuar vendin e punës që nga fillimi i Covid-19, si dhe sa ka gjasa që ato të qëndrojnë. Dy vjet pas pandemisë, tregu i punës në SHBA është plotësuar si asnjëherë më parë afër niveleve rekord. Ka vetëm 0.62 punëkërkues të papunë për secilën punë të dispnueshme, sipas BLS.

Lexo edhe: Në SHBA punësimi rritet sërish në janar. Këto janë sektorët që udhëhoqën rritjen

Industritë që kanë qenë më të prekurat nga pandemia kishin më shumë gjasa për të rritur kompensimin. Pothuajse 46% e kompanive në sektorin e hotelerisë dhe restoranteve kanë rritur kompensimin në disa mënyra, ndërsa 35% e punëdhënësve në kujdesin shëndetësor dhe asistencën sociale e kanë rritur kompensimin.

Një tjetër pikë kryesore nga sondazhi është se puna nga shtëpia është këtu për të qëndruar — për ata që kanë akses në të.

Më shumë se një e treta e bizneseve private rritën punën në distancë për disa ose të gjithë punonjësit e tyre, dhe nga ato firma, 60% presin që puna në distancë të vazhdojë pas përfundimit të pandemisë. Megjithatë, pjesa më e madhe e kompanive private, 60%, nuk kanë kurrë ose rrallë punonjës që punojnë nga shtëpia.

Bloomberg 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0