Zvicra ka punonjësit më të aftë në botë. Ja cila është arsyeja - Business Magazine Albania

Zvicra ka punonjësit më të aftë në botë. Ja cila është arsyeja


Për një vend që është sa 1/10 e shtetit të Kalifornisë, Zvicra shënon mbi sipërfaqen e saj kur bëhet fjalë për konkurencën globale.

Në Raportin e fundit Global të Konkurencës së Forumit Ekonomik Botëror, ajo renditet në vendin e pestë, por kryeson renditjen në lidhje me aftësitë.

“Performanca e Zvicrës është e jashtëzakonshme në fushat që lidhen me kapitalin njerëzor,” shkruhet në raport.

Vendi u rendit më i miri në botë për aftësimin profesional, trajnimin në vendin e punës dhe punësimin e të diplomuarve të tij.

Pra, çfarë po bën Zvicra siç duhet kur bëhet fjalë për aftësitë e fuqisë punëtore të saj?

Lexoni: Ja cili është vendi më i mirë për t’u vizituar në vitin 2019 sipas FEB

Më shumë se 70% e nxënësve të shkollave të mesme marrin pjesë në sistemin e saj të ‘standardit të artë’ të formimit profesional (AFP), sipas një raporti të vitit 2015 nga Centre for International Education Benchmarking (CIEB).

Duke filluar nga mosha 16 vjeç, shumica e të rinjve, në vend të arsimit me kohë të plotë, u drejtohen shkollave profesionale, kurseve nëpër kompani dhe përvojës praktike në një vend pune për 3-4 vjet, duke marrë një pagë dhe një panoramë të rëndësishme të botës së punës.

“Mbështetje e fortë” nga punëdhënësit

Raporti CIEB thotë se sistemi i AFP-së, në të cilin marrin pjesë 30% e kompanive zvicerane, përgatit studentët për karrierë në një gamë të gjerë të profesioneve dhe sektorëve.

“Ai gëzon mbështetje shumë të fortë nga punëdhënësit zviceranë, të cilët e besojnë atë duke qenë një kontribues i madh në vazhdimin e gjallërisë dhe forcës së ekonomisë zvicerane.”

Vendi përfiton nga talentet e reja, papunësia ulet mes të rinjve dhe fuqia punëtorë mbetet të prodhojë mallra dhe shërbime me cilësi të lartë.

Për shkak të këtij përqëndrimi në aftësimin profesional, ka edhe më pak theks në marrjen e një diplome. Më pak se një e treta e të rinjve nën 25 vjeç hynë në arsimin terciar në vitin 2012, krahasuar me më shumë se gjysmën e atyre në Australi dhe Norvegji, sipas shifrave të Organizatës për Bashkëpunim dhe Zhvillim Ekonomik (OECD).

Matthias Ammann, një bashkëpunëtor i grupit ekonomik Avenir Suisse, tha për Times High Education: “Shumë zëra thonë se duhet ta mbajmë regjistrimin në universitet në këtë nivel, sepse arsimi dhe trajnimi profesional është arsyeja pse Zvicra po i bën gjërat mirë në këtë moment.”

Në fakt, shumë praktikantë që kanë zgjedhur rrugën e formimit profesional përfundojnë me perspektivë më të mirë pune sesa të diplomuarit, përfshirë Sergio Ermotti, shefi ekzekutiv i bankës zvicerane UBS, i cili filloi karrierën e tij në një praktikë në një bankë lokale.

Lexoni: Aftësimi profesional, një nevojë emergjente për tregun e punës

Në Raportin Global të Konkurencës, Zvicra u gjykua gjithashtu si më e mira për trajnimin e stafit, me shumë kompani që njohin përfitimet e zhvillimit profesional.

Finlanda zbriti në vendin e dytë këtë vit, por ende gjykohet të jetë vendi më i mirë për të menduarit kritik dhe aftësive dixhitale.

burimi: weforum

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0