Ja cili është vendi më i mirë për t'u vizituar në vitin 2019 sipas FEB

Ja cili është vendi më i mirë për t’u vizituar në vitin 2019 sipas FEB


Për të tretin vit me rradhë, Spanja është shpallur si vendi më i mirë për t’u vizituar sipas Forumit Ekonomik Botëror. Kjo vjen si rrjedhojë e bukurive dhe historisë që të ofron Spanja.

Barcelona dhe bazilika e saj La Sagrada Familia, muzeu i famshëm Prado dhe Kosta del Sol, plazhet e saj tërheqëse dhe klima e favorshme, janë disa nga arsyet që e bëjnë këtë vend si një nga më të preferuarit në gjithë globin. Në vendin e tretë u rendit Gjermania, e më tej Franca, Japonia dhe SHBA-ja.  Jemeni u rendit i fundit në listë, në vendin e 140-të.

10 vendet e para kanë mbetur kryesisht të pandryshuara nga renditja e vitit të kaluar, përveç Mbretërisë së Bashkuar, e cila kaloi nga vendi i pestë në të gjashtin. Italia ka kaluar në vendin e tetë, ndërsa Kanadaja në atë të nëntin. Përcaktimi i vendit më të mirë për t’u vizituar në vitin 2019, është bërë në bazë të disa kushteve të përcaktuara nga Forumi Ekonomik Botëror. Burimet natyrore dhe kulturore, infrastruktura rrugore dhe ajo ajrore, politikat kombëtare si dhe higjena, siguria dhe çmimet .

Lexo: Këto janë vendet më të shtrenjta dhe më të lira të Evropës

Austria kryeqyteti i së cilës u emërua “qyteti më i jetueshëm në botë” renditet në vendin e 11-të. Ajo kryesoi në kategorinë e “shëndetit dhe higjienës”.

Si vendet më të sigurta u renditën Finlanda, Islanda, Oman, ndërsa El Salvador, Nigeria dhe Jemeni u renditën si vendet më pak të sigurta në botë.

Sh.B.A kryesoi listën për burimet njerëzore dhe tregun e punës.

Kanadaja u rendit në vendin e parë për infrastrukturën e transportit ajror dhe Meksika për burimet natyrore.

10 vendet e para për t’u vizituar në vitin 2019, sipas Forumit Ekonomik Botëror:

 1. Spanja
 2. Franca
 3. Gjermania
 4. Japonia
 5. Shtetet e Bashkuara
 6. Mbretëria e Bashkuar
 7. Australia
 8. Italia
 9. Kanadaja
 10. Zvicra

Lexo:10 vende për t’u argëtuar me fëmijët në Tiranë

Ndërsa në fund të listës u renditën këto vende:

 1. Jemeni
 2. Cadi
 3. Liberia
 4. Burundi
 5. Republika Domenikane
 6. Mauritiana
 7. Angola
 8. Haiti
 9. Burkina Faso
 10. Sierra Leone

CNN

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0