Zvicër, probleme me Credit Suisse - Business Magazine Albania

Zvicër, probleme me Credit Suisse

Banka zviceriane Credit Suisse ka bërë të ditur se do të marrë hua rreth 50 miliardë franga zviceriane nga banka qendrore e vendit për të mbështeur financat e saj. Gjigandi bankar që tashmë ndodhet në telashe është shprehur se po vepronte në mënyrë të vendosur për të fuqizuar dhe thjeshtuar biznesin e tij.

Vlera e aksioneve në Credit Suisse ra me 24 përqind të mërkurën pasi banka bëri të ditur se kishte gjetur dobësi në raportimin e saj financiar.

Banka kombëtare zviceriane, e cila është banka qendrore në vend, këmbënguli se Credit Suisse i kishte paratë që i nevojiteshin, megjithatë theksoi se ishte e gatshme të ndërhynte dhe të ndihmonte më tej, nëse ishte e nevojshme.

Frika për një krizë më të gjerë bankare është pasqyruar në tregjet botërore. Në Azi vlera e aksioenve ka rënë ndjeshëm.  Indeksi japonez Nikkei 225 ra me 1.1 përqiond, ndërsa vlera e aksioneve bankare në tregjet e Hong Kongut dhe Sidneit ranë  me më shumë se 1.5 përqind.  Indeksi Shanghai Composite humbi me 0.5 përqind.

Megjithatë, sipas “The guardian” pas njoftimit për marrjen hua nga banka qendrore, aksionet e Credit Suisse  shënuan një rritje prej 32  përqind mëngjesin e kësaj të enjteje.  Kjo bëri që indekset kryesore të tregjeve  në Londër, Frankufurt  dhe Paris të hapeshin me një rritje prej 1.7 përqind.

Problemet në sektorin bankar dolën në pah javën e shkuar në SHBA, me falimentimin e Silicon Valley Bank, që është huadhënësi i 16-të më i madh i vendit. Dy ditë më pas u mbyll edhe Signature Bank e Nju Jorkut.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0